RESULTAT
Bjarne repar formen

Kungsholmen Halvmarathon blev en sann genomkörare inför Stockholm Marathon. Bästa genrepet stod Bjarne Thysell för.

Arrangerande FK Studenterna lanserade Kungsholmen Halvmarathon i frustration över bristen i huvudstaden på lopp inför Stockholm Marathon över den halva distansen. Mycket riktigt visade sig att alla de sex som besteg prispallen tog loppet som en förberedelse inför maran.
- Jag planerade att köra i marathonfart, sade segrande Bjarne Thysell, som tog sig runt de två varven på Kungsholmen på 1:08:57.
- Om man dubblar det blir det 2:18, är det vad du siktar mot på maran?
- Det är alltid svårt att förutse tider på marathon, men jag tror att det kan bli nåt sånt och att jag kan vara med och slåss om SM-medaljerna med Alfred (Shemweta), Anders (Szalkai), Peter Koskenkorva...och Patrick Hallén tror jag blir farlig.
Det är bara en vecka sedan Bjarne vann ett annat halvmarathon, i sörmländska Näshulta på 1:08:09. Uppenbarligen behöver han ingen större vilotid mellan halvmarathonlopp.
- Nej, har man hållit på i nästan 30 år, har man lärt sig det, ler Bjarne, som vidhöll att han dessutom sparade på krafterna under det första varvet.
Där hade han sällskap av Hässelbys Simon Gutierrez över de första tuffa kilometerna, men sen släppte amerikanen. Efter 14 kilometer skilde det 32 sekunder, fyra kilometer senare, vid Stadshuset, var avståndet nästan detsamma (35 sekunder), men i mål växte det till över en minut. Bjarne tryckte på ordentligt i den besvärliga västanmotvinden på Norr Mälarstrand.
Simons klubbkamrat Idris Ibrahim fick springa solo så gott som hela vägen och kom i mål som trea på 1:11:35.

Kajsa Friström från Fredrikshof var en överraskad segrarinna i den kvinnliga klassen.
- Nej, det är inte ofta som man får vinna en tävling, speciellt inte i Stockholm, påpekade hon, när hon tog emot prispengarna efter att ha vunnit på 1:26:50.
IFK Salas Maria Wallin hängde någorlunda med på det första varvet, men sen var det kört. Elisabeth Tollemark från Skogsluffarna var lika säker på tredjeplatsen som Idris i den manliga klassen.
Och när pristagarna fick frågan om hur många som skulle springa Stockholm Marathon kom tre händer upp i luften.
Till sist får man konstatera att det tyvärr inte gavs några tecken på generationsväxling på Kungsholmen. Utöver genrepet inför Stockholm Marathon hade alla sex pristagare det gemensamt att de är födda i mitten på 60-talet. Bästa 70-talister var Fredrik Swahn, Rånäs, tia bland killarna och Louise Beskow, OM, sjua bland tjejerna.

RESULTAT 2001


Halvmarathon Män Tävling
1.  Bjarne Thysell -64Ärla IF 1:08:57  M35-1
2.  Simon Gutierrez -66Hässelby SK 1:09:59  M35-2
3.  Idris Ibrahim -65Hässelby SK 1:11:35  M35-3
4.  David  Brown  -68 Flemingsbergs SK  1:14:33  MS-1
5.  Jörgen Lind -69Upsala IF 1:14:53  MS-2
6.  Torbjörn Staaf -63IFK Tumba 1:15:56  M35-4
7.  Martti Mustonen -60Rånäs 4H 1:16:16  M40-1
8.  Mats Ekman -68Vallentuna FK 1:16:44  MS-3
9.  Fredrik Svanfeldt -63Hässelby SK 1:17:16  M35-5
10.  Fredrik  Swahn  -77 Rånäs 4H  1:17:20  MS-4
11.  Hans Dahlén -68Fredrikshofs FIF 1:17:33  MS-5
12.  Anders Risling -48Provins Fem 1:17:40  M50-1
13.  Anders Österlund -73VIK Skidor 1:19:33  MS-6
14.  Anders Öckerdal -57Hanvikens SK 1:20:33  M40-2
15.  Jerzy Szostak -54Boo IF 1:21:07  M45-1
16.  Pär Engholm -68Rånäs 4H 1:21:18  MS-7
17.  Rui Reis -58Flemingsbergs SK 1:21:34  M40-3
18.  Birger Eklund -52Fredrikshofs FIF 1:21:38  M45-2
19.  Riku Kyllönen -41Sundbybergs IK1:22:10  M60-1
20.  Patrik  Karlsson  -62 SEB IF  1:22:42  M35-6
21.  Stig Böckerman -60Espo Brandverket, FI 1:22:57  M40-4
22.  Anders  Karnfält  -61 SEB IF  1:22:58  M40-5
23.  Helmut Leuschner -65Ericsson Kista SK 1:24:15  M35-7
24.  John Bergstedt -69Duveds IF 1:24:23  MS-8
25.  Bernt Ernström -48Flemingsbergs SK 1:24:51  M50-2
26.  Robert  Lindén  -69 SLK Oxelösund  1:26:07  MS-9
27.  Börje Grönlund -60Enhörna IF 1:26:30  M40-6
28.  göran  nilson  -58 Matteus  1:26:33  M40-7
29.  Mats  Eriksson  -77 Dalregementet Löpning  1:27:08  MS-10
30.  Stefan Larsson -67CK Norrtälje 1:27:27  MS-11
31.  Per  Hofman  -57 Strömnäs GIF Piteå  1:27:41  M40-8
32.  Nils Tanaka -59 1:28:51  M40-9
33.  Martin  Ljungqvist  -74 eumetrix  1:29:11  MS-12
34.  Christian  Hoyer  -70 Mynta IF  1:31:56  MS-13
35.  Martin  Holt  -74 Stockholm City Triathlon  1:31:57  MS-14
36.  Robert Alnebring -58Boo IF 1:32:15  M40-10
37.  Patrick  Davies  -74   1:33:07  MS-15
38.  Björn  Bertilsson  -79   1:33:40  MS-16
39.  Thomas  Lennartsson  -56 Forssa ik  1:34:48  M45-3
40.  Janne  Koivuperä  -78 Länsförsäkringar IF  1:35:03  MS-17
41.  Mikael Sjöstedt -66Stockholmspolisen 1:35:38  M35-8
42.  Göran Andersson -41Enhörna IF 1:35:52  M60-2
43.  Ove Savolainen -49Högbo GIF 1:36:29  M50-3
44.  Jouko Mecklin -50 1:37:08  M50-4
45.  Love Jonsson -69Erot IK1:37:42  MS-18
46.  Anders Åsell -44Sundbybergs IK1:37:45  M55-1
47.  johan  berglund  -71   1:38:22  MS-19
48.  Gösta Johansson -41Fredrikshofs FIF 1:40:41  M60-3
49.  Tomas Denecke -71 1:41:32  MS-20
50.  Hans-Åke Dernbrant -53 1:41:32  M45-4
51.  Casper  Wakefield  -72   1:41:43  MS-21
52.  Tomas  Wahlberg  -70   1:42:05  MS-22
53.  Gérald Jesson -72France 1:45:18  MS-23
54.  Göran  Remborg  -51 SEB IF  1:46:28  M50-5
55.  Tomas Pietrangeli -72 1:48:43  MS-24
56.  Hannes Dernehl -72 1:49:39  MS-25
57.  Fredrik Gustafsson -71 1:50:18  MS-26
58.  Hans-Åke  Carlsson  -48 Westermalm  1:51:38  M50-6
59.  Ingvar Larsson -74Erot IK1:53:07  MS-27
60.  Ulf Alfredsson -68SKB 1:59:41  MS-28
61.  Bo Willeström -47 2:02:49  M50-7
62.  Per Elerud -52 2:03:22  M45-5


Halvmarathon Kvinnor Tävling
1.  Kajsa Friström -65Fredrikshofs FIF 1:26:50  K35-1
2.  Maria Wallin -65IFK Sala 1:28:08  K35-2
3.  Elisabeth Tollemark -64Skogsluffarnas OK 1:34:49  K35-3
4.  Annie Hedlund -55Duvbo IK1:38:19  K45-1
5.  Camilla Karlsson -69Nynäshamns FK 1:38:39  KS-1
6.  Mia  Carlson  -64 Täby LLK  1:39:18  K35-4
7.  Louise  Beskow  -74 OM  1:44:37  KS-2
8.  Susanne  Nyberger  -49 SPIF  1:46:18  K50-1
9.  Camilla Wallgren -69Erot IK1:47:59  KS-3
10.  Marie  Simonson  -73  1:49:57  KS-4
11.  Cecilia Thors -53Sthlm Entreprenad 2:13:27  K45-2


Halvmarathon Män Motion
1.  Anders Eriksson -71Malmbergets AIF 1:19:47 
2.  Ludvig  Myrenberg  -66 Sthlms långdistansklubb  1:21:41 
3.  Krister  Hällgren  -68 SPIF Triathlon  1:23:50 
(*.  Clarence Ärlebrink -70von Ärle TC 1:24:03)
4.  Mats  Brunnstedt  -59   1:25:14 
5.  Mats  Olsson  -62   1:25:53 
6.  Magnus  Axén  -66 Trelleborg AB  1:25:58 
7.  Mikael Mellkorn -60LM Ericsson IK1:27:40 
8.  Johan Olausson -59Team Skavsåret IF 1:28:15 
9.  Stefan  Haag  -74 Beach Boys  1:28:39 
10.  Mikael Markstedt -64Noblestar AB 1:29:00 
11.  Henrik  Kroon  -74   1:29:23 
12.  Per  Jonasson  -66 Ericsson  1:29:27 
13.  Per Nelson 1:29:34 
14.  Daniel  Nihlén  -75 Västerås  1:29:36 
15.  Tommi  Asikainen  -75   1:29:58 
16.  Carl  Lindgren  -65 SPIF Triathlon  1:30:02 
17.  Mårten  Paulsson  -68 AIK  1:30:06 
18.  Lars  Ericsson  -71 Stockholm  1:31:38 
19.  Anders  Renlund  -46   1:31:49 
20.  Mikael Nygårds -73 1:31:54 
21.  Carl-Johan  Lindgren  -68 Itorium AB  1:32:08 
22.  Paul  Dawson  -64 Alecta  1:32:13 
23.  Lars Raune -46 1:32:16 
24.  Thomas  Pettersson  -64 SEB IF  1:32:19 
25.  Lasse Olovsson -58 1:32:43 
26.  Niklas Hjalmarson -69 1:33:16 
27.  Thomas Örn -55 1:33:25 
28.  Mats  Andersson  -65   1:33:26 
29.  Carl Älfvåg -62 1:34:16 
30.  Pierre  Almén  -50 IBM-klubben  1:34:18 
31.  FInn  Pedersen  -61   1:34:30 
32.  Göran  Härdelin  -72   1:35:05 
33.  Jerry  Nordgren  -66 Haninge  1:35:14 
34.  Bo  Rapp  -63 Vagnhärad  1:35:18 
35.  Joakim  Grassmann  -68 Scania IF  1:35:24 
36.  Mattias Skeppling -68SEB 1:35:26 
37.  Bo Wessel -51 1:35:46 
38.  Leo Heemskerk -66 1:36:38 
39.  Jerker Sterneland -69LKAB Fritid 1:36:46 
40.  Anders  Linden  -65 SmartTrust  1:37:14 
41.  Kjell  Karlson  -55 Team Skavsåret IF  1:37:30 
42.  Fredrik Bokfors -70 1:37:32 
43.  Louis van Zyl -76South Africa 1:37:52 
44.  Håkan  Furuskär  -67 AIK  1:37:57 
45.  Håkan Tiselius -56 1:38:01 
46.  Göran  Svensson  -50 Frisco/Resco  1:38:10 
47.  Mikael Andersson -77AFA Fritid 1:38:16 
48.  Håkan  Nylander  -73   1:38:17 
49.  Björn Attersved -46 1:38:28 
50.  Jakob  Hedenskog  -70 Uppsala LK  1:39:42 
51.  Sean  Donnelly  -73   1:40:15 
52.  Mats Nilsson -59 1:40:32 
53.  Martin  Williamson  -68 OMNISON  1:40:56 
54.  Öyvind Zackow -46 1:40:58 
55.  Thomas Gidlöf -76 1:41:12 
56.  Staffan  Wettergren  -73   1:41:12 
57.  Per-Åke  Ohlsson  -60 Lulekamraterna  1:41:29 
58.  Jochen  Giese  -74   1:41:52 
59.  Anders Jonsson -67N2-Mix 1:42:03 
60.  Kenneth Ärlebrink -46Motsol 1:42:10 
61.  Tommy  Ferm  -49   1:44:39 
62.  Mats Fjellström -46LME IK1:44:43 
63.  Edward Akhras -78 1:44:50 
64.  Serhan Yilmaz -81F16 IF 1:44:59 
65.  Christer  Rockström  -58   1:45:43 
66.  Stefan Fredriksson -64 1:45:46 
67.  Roland Florén -51Järfälla 1:46:24 
68.  Peter  Cornelius  -67  1:46:43 
69.  Mattias  Ågren   1:47:18 
70.  Fredrik Helsing -79 1:47:21 
71.  Dan Ihrelius -71 1:48:08 
72.  Reidar  Erlandsson  -58   1:48:22 
73.  Tobias  Davidson  -70   1:48:25 
74.  Per  Strömbäck  -42 Spånga  1:49:02 
75.  Rui  Wu  -57   1:49:33 
76.  Peter  Sjöberg  -71 Beach Boys  1:49:48 
77.  Lars-Erik  Cederholm  -67 Roslagskliniken  1:49:52 
78.  Fredrik  Olsson  -73   1:50:45 
79.  Håkan  Skagerdal  -60 Järna  1:51:42 
80.  Mikael  Smedbäck  -72 Beach Boys  1:51:45 
81.  Lars Backhans -69Strecket 1:52:47 
82.  Pekka Luukko -47 1:53:10 
83.  Uno Steiner -48ICA Trossen 1:54:00 
84.  Lars  Jönsson  -64 Roslagsbro IF  1:54:12 
85.  Björn Nordheimer -44Duvbo IK1:54:38 
86.  Harald  Norbelie  -44   1:54:42 
87.  Bo  Dahlström  -49 ESV  1:54:45 
88.  Linus Johanesson -73Västerorts IBK 1:55:24 
89.  Krzysztof  Furmaniuk  -48 Arkdata  1:55:52 
90.  Henrik Eriksson -67Sthlm Triathlon 1:57:03 
91.  Anders  Tägt  -54   1:57:04 
92.  Sten  Svensson  -51 SEB IF  1:59:22 
93.  Anders Nyberg 2:00:31 
94.  Hans  Wiiand  -71   2:01:02 
95.  Peder Rollenhagen -48 2:01:04 
96.  Niklas  Persson  -65   2:02:45 
97.  Stefan  Berglund  -64   2:05:51 
98.  Krister Andersson -64 2:06:06 
99.  Stefan Wramner -73 2:06:31 
100.  Kristian Karre -64HK Karrevolution 2:08:04 

* Clarence sprang bara 20 km.


Halvmarathon Kvinnor Motion
1.  Inger Pettersson -61 1:37:16 
2.  Lena Andersson -70 1:38:32 
3.  Karin  Geiger  -77   1:47:42 
4.  Hanna  Jacobsson  -74   1:48:22 
5.  Susanne Wallin -67IFK Sala 1:50:33 
6.  Annika Jönsson -58 1:52:56 
7.  Mona Ekberg-Falk -52Duvbo IK1:54:36 
8.  Man-Li Nilsson -56 1:55:09 
9.  Anette  Östberg  -75   1:55:59 
10.  Madeleine  Rönsen  -64   1:56:47 
11.  Kerstin Johansson -71STC 1:57:03 
12.  Malin  Andersson  -71 Riksbanken IF  1:57:54 
13.  Lisa Andersson -68 1:57:54 
14.  Liza  Melin  -74   2:02:33 
15.  Anna  Termine  -57   2:02:34 
16.  Maria  Lennartsson  -75 Stensunds IF  2:02:50 
17.  Pia  Bise  -65  2:03:56 
18.  Pernilla  Sjöstrand  -65   2:03:59 
19.  Charlotte  Haider  -57   2:03:59 
20.  Ulrika  Dovhammar  -71 Stockholm  2:05:33 
21.  Jenni Steiner -71ICA Trossen 2:16:00 
22.  Linda Steiner -76ICA Trossen 2:16:01 
23.  Marianne Karlsson -67 2:19:03 
24.  Margaretha Persson -51 2:53:30 


10 km Motion Män
1.  Tomas Johnsson -77Turebergs FK 0:34:31 
2.  Mats Liljegren -76 0:37:15 
3.  Mats Schenström -61Stockholm City Triathlon 0:37:25 
4.  Jens Lykke Mikkelsen -67Hässelby SK 0:37:55 
5.  Svante Carlsson -57Sigtuna OK 0:38:32 
6.  Håkan Edman -69Sthlm Långdistansklubb 0:38:52 
7.  Daniel Mensch -62Stockholm City Triathlon 0:39:19 
8.  Thomas Westin -53Fredrikshofs FIF 0:40:37 
9.  Tommy Isaksson -65Flemingsbergs SK 0:41:32 
10.  Tom  Backlund  -56 Team Skavsåret IF  0:41:39 
11.  Daniel Larsson -71 0:42:18 
12.  Rune Stjernström -69Hässelby SK 0:42:47 
13.  Bo Rudemalm -55Fredrikshofs FIF 0:43:45 
14.  Ramon  Flick  -70   0:43:45 
15.  Conny  Jogander  -53 Lidingö  0:44:16 
16.  Johan Engström -68 0:44:34 
17.  Fredrik Björk -73Länsförsäkringar 0:44:48 
18.  Kricko Brandkvist -59 0:44:54 
19.  Jan-Eric Simont -63Viggans Långlöpare 0:45:02 
20.  Samir Tachrift -75 0:46:43 
21.  Thomas Södergren -59 0:46:48 
22.  Niklas  Andersson  -80 Närposten  0:48:13 
23.  Tommy Wallentin -45Enbergs Smide 0:49:05 
24.  Fredrik Engblom -72 0:49:07 
25.  Stefan Carlsson -71 0:49:11 
26.  Henrik Johansson -72 0:49:35 
27.  Steffan  Österberg  -73 Bergsäker  0:49:38 
28.  Peter Szakalos -65 0:49:53 
29.  Alf Bjälnes -56Viggans Långlöpare 0:50:06 
30.  Leif Hellstenius -48Westermalms IF 0:50:32 
31.  Michael  Wallin  -61   0:51:04 
32.  Olle Palmér -42Team Mobilis 0:51:05 
33.  Peter Lindqvist -46SB 0:52:00 
34.  Hans  Säll  -61 SG Laget  0:52:00 
35.  Thomas  Svensson  -49 Tumba  0:52:12 
36.  Hans Thömblom -61 0:52:43 
37.  Mikael Norrstrand -65 0:52:45 
38.  Lars  Eckerborn  -56 IFK Loparn  0:53:25 
39.  Sverker Akselsson -50 0:54:09 
40.  Mats Karlsson -66 0:54:25 
41.  Bo Rindegård -42 0:55:33 
42.  Torbjörn  Conon  -68   0:56:11 
43.  Sven YvlingLänsförsäkringar IF 0:56:27 
44.  Krister Nelsson -57 0:58:49 
45.  Anders  Larsson  -67   0:58:57 
46.  Tommy  Mårtensson  -47   1:00:35 
47.  Magnus  Rylander  -58   1:03:07 
48.  Gerry Fröström -47Fredrikshofs FIF 1:05:32 
49.  Magnus Gustafsson -40 1:10:13 


10 km Motion Kvinnor
1.  Louise Wiker -79Hällefors LK 0:41:13 
2.  Åsa  Holmgren  -65 Spring Girls  0:43:38 
3.  Katarina  Dunder  -67 Spring Girls  0:47:13 
4.  Anne-Riitta Westin -52Fredrikshofs FIF 0:47:43 
5.  Marie  Säll  -61 Spring Girls  0:48:19 
6.  Petra  Sporrong  -67 Spring Girls  0:49:17 
7.  Erica  Myrefelt  -53 Spring Girls  0:49:18 
8.  Erika Svensson -75Riksbankens IF 0:49:44 
9.  Anne  Kenttä  -62 Spring Girls  0:49:46 
10.  Anneli  Arbin  -58 Spring Girls  0:51:09 
11.  Josefin Simonsson -68 0:52:03 
12.  Elisabeth  Falemo  -59 Spring Girls  0:52:06 
13.  Maria LindResco AB 0:52:46 
14.  Tove Strömberg -69 0:52:49 
15.  Beata Wiberg -70 0:53:05 
16.  Margaretha Gustavsson -54 0:53:53 
17.  Helena Svenshagen -65 0:56:17 
18.  Kirsten  Flick  -71   0:56:48 
19.  Mejt Thorstensson -61 0:56:56 
20.  Birgitta  Carlstedt  -56   0:57:48 
21.  Karin WikareResco AB 0:57:56 
22.  Jane Lundsten -71 0:58:39 
23.  Annika  Lundström  -71 Itorium AB  0:58:41 
24.  Charlotte  Geijer  -74   1:00:38 
25.  Camilla  Kristiansson  -71   1:00:39 
26.  Katarina Tarras-WahlbergResco AB 1:04:48 
27.  Ulrika  Alexandersson  -66 SEB IF  1:06:01 
28.  Lucia Ajzen -40IK Hepheta 1:11:29 
29.  Rosa Fröström -35Fredrikshofs FIF 1:25:43 


P8
1.  Christian  Nordgren  -93 Österhaninge IF  0:05:15 
2.  Nikola Almström/Kovacic -93 0:05:47 
3.  Rikard Almström -93 0:06:22 


F8
1.  Petra Andersson -93Pluttansvänner 0:05:06 
2.  Amanda  Rönsen  -93   0:05:53 
3.  Olga Axell -94Danderyds SK 0:07:24 


P10
1.  Filip Älfvåg -91 0:04:26 


F10
1.  Johanna Höglund -91 0:04:41 
2.  Liv Brandkvist -91 0:04:43 
3.  Frida Svanström -91Mälarhöjdens FK 0:04:50 


F12
1.  Anna Svanström -89Mälarhöjdens FK 0:04:38 
2.  Amanda Karlsson -90 0:05:16 
3.  Josefin Lundh -90Hammarby 0:05:23