ANMÄLAN
Klar seger för Anders Karlsson

Anders Karlsson, Enhörna, var tuffast av de tuffa på Kungsholmen på Pingstdagen. Medan 13.000 löpare lät sig bäras av fram av vinden över Öresundsbron kämpade drygt 400 runt den krävande banan mitt i huvudstaden. Anders Karlsson var överraskad över hur svårsprunget det kunde vara på den till synes tämligen platta holmen.
- De första fem kilometerna var hårda och sen när det blev platt blåste det mot.
Han var ändå nöjd med sitt segerlopp som var frukten av en jämn fart, som till slut gav tiden 1.10.12. Tvåan Ulf Gahne var distanserad med drygt två minuter. Nu ser Anders fram emot Stockholm Marathon. Kanske är han mogen att bryta 2.20-vallen efter två fullföljda lopp strax över den tiden.

Anna Lindh, Rånäs, var första kvinnan i mål, efter 1.21.22. Jämförelsevis en bra tid med tanke på banans tuffhet.
- Jo, men jag är ändå trött på att alltid springa på den tiden, sade Anna när hon mottog pokal och prispengar.
Förhållandena var annars goda i Stockholm med en temperatur som steg under förmiddagen från 15 mot 20 grader, strålande sol, men något besvärande vind. Nyblivna Hässelby-löperskan Ulrika Janemon kom knappt två och en halv minut efter Anna med fjolårsvinnaren Kajsa friström på tredje plats.

RESULTAT 2002

   
Halvmara Män TävlingVDM
1.  Anders Karlsson -66Enhörna IF   1:10:12    M35-1  
2.  Ulf Gahne -63Hässelby   1:12:20    M35-2 M35-1
3.  Henrik Östling -76Enhörna IF   1:13:01    MS-1  
4.  Stefan Hall -67Enhörna IF   1:14:32    M35-3  
5.  Fredrik Svanfeldt -63Hässelby SK   1:15:31    M35-4 M35-2
6.  Lars Utter -74Arlanda-Märsta SK   1:15:33    MS-2  
7.  Anders Österlund -73VIK Skidor Västerås   1:16:21    MS-3  
8.  Uhlie Evertsson -60Boo IF   1:16:30    M40-1 M40-1
9.  Niclas Lestander -76Riviera FI   1:16:54    MS-4
10.  Fredrik Swahn -77Rånäs 4H   1:17:08    MS-5  
11.  Henrik Rüffel -66Nyköpings BIS   1:17:27    M35-5  
12.  Mikael Ullgren -72Vallentuna FK   1:17:39    MS-6  
13.  Martti Mustonen -60Rånäs 4H   1:17:42    M40-2  
14.  Brian Buchtrup -76Stockholm City Tria   1:17:46    MS-7  
15.  Paul O'Connell -82SportsWorld, Dublin    1:17:47    MS-8  
16.  Fredrik Hellgren -72Spårvägens FK   1:17:54    MS-9  
17.  Mikael Jansson -77IF Hagen Skövde   1:18:24    MS-10  
18.  Jimmy Olsson -78   1:18:37    MS-11  
19.  Torbjörn Staaf -63IFK Tumba   1:18:43    M35-6 M35-3
20.  Jerker Mattsson -77I2 IF   1:18:51    MS-12
21.  Mats Ekman -68Vallentuna FK   1:19:41    MS-13  
22.  Guy Utter -70Arlanda-Märsta SK   1:19:48    MS-14  
23.  Anders Lindström -59SLK Oxelösund   1:20:05    M40-3  
24.  Johan Mattsson -71SCT   1:20:54    MS-15  
25.  Michael Bromark -60Uppsala LK   1:21:07    M40-4  
26.  Gervais Polewa -69FK Studenterna   1:22:28    MS-16  
27.  Lars Jakobsson -48Flemingsbergs SK   1:22:34    M50-1 M50-1
28.  Thomas Malmgren -58Flemingsbergs Sk   1:24:34    M40-5 M40-2
29.  Robert Eriksson -63UBSS Triathlon   1:24:45    M35-7  
30.  Per Altestad -58Postens IF Södertälje   1:25:36    M40-6  
31.  Krister Jonsson -66IFK Strängnäs   1:26:11    M35-8  
32.  Göran Nilsson -58FK Studenterna   1:27:32    M40-7 M40-3
33.  Tomas Svanström -53Uppsala LK   1:28:13    M45-1  
34.  Michel Winkler -67IK Tiwaz   1:28:34    M35-9  
35.  Tommy Isaksson -65Flemingsbergs SK   1:29:04    M35-10  
36.  Bengt Boberg -62Stockholm City Tria   1:30:00    M40-8  
37.  Bengt Källkvist -47ESSLK, Sandviken   1:30:57    M55-1  
38.  Gustaf Wangel -77Spårvägen FK   1:33:39    MS-17  
39.  Håkan Wadholm -62SEB IF   1:36:24    M40-9  
40.  Gunnar Grip -63Vallentuna FK   1:36:54    M35-11  
41.  Rickard Andersson -62Stockholmspolisen   1:43:23    M40-10  
42.  Fredrik Lindström -72Linköpings SK   1:52:25    MS-18  
43.  Gunnar Irvegård -33Arlanda-Märsta SK   1:54:45    M65-1  
44.  Martin Henriksson -22Arlanda-Märsta SK   2:24:09    M80-1  


Halvmara Kvinnor Tävling
VDM
1.  Anna Lindh -74Rånäs 4H   1:21:22    KS-1  
2.  Ulrika Janemon -66Hässelby SK   1:23:47    K35-1 K35-1
3.  Kajsa Friström -65Fredrikshofs IF   1:24:07    K35-2 K35-2
4.  Rannveig Oddsdóttir -73Island   1:25:39    KS-2  
5.  Catharina Källkvist -68ESSLK Sandviken   1:27:06    KS-3  
6.  Elisabet Wass -64Vallentuna FK   1:27:47    K35-3 K35-3
7.  Laura Leitner -75Flemingsberg SK   1:28:21    KS-4  
8.  Ylva Flodell -66Västerås FK   1:28:52    K35-4  
9.  Maria Sollerman -60Turebergs FK   1:33:10    K40-1 K40-1
10.  Camilla Johansson -73Hässelby SK   1:33:43    KS-5  
11.  Marianne Fricke -62Hässelby SK   1:38:50    K40-2 K40-2
12.  Ylva Rangne -55Fredrikshofs FIF   1:39:30    K45-1 K45-1
13.  Magdalena Granåsen -78Linköpings SK   1:52:37    KS-6  
14.  Man-Li Nilsson -56Spårvägen   1:57:25    K45-2 K45-2
15.  Sirpa Munne -59SLK Oxelösund   2:12:56    K40-3  


Halvmara Män Motion
1.  Björn Johansson -67Global IP Sound   1:18:36   
2.  Joakim Jöhncke -70Ingen   1:20:25   
3.  Tobias Brohlin -79SLK Oxelösund   1:20:58   
4.  Daniel Rådström -78   1:21:12   
5.  Krister Hällgren -68SPIF Triathlon   1:21:15   
6.  Jesper Sahlstedt -70Comp IS   1:21:17   
7.  Jonas Strömholm -71Ericsson   1:22:17   
8.  Rikard Nyrenström -67   1:22:48   
9.  Stefan Wagman -74go.to/proffscykel   1:22:51   
10.  Mats Brunnstedt -59   1:23:04   
11.  Jesper Karlsson -70Arlanda-Märsta SK   1:23:12   
12.  Hans Andersson -53   1:23:31   
13.  Tedh Lundstedt -61SECOM Datakonsulter   1:23:41   
14.  Hakim Rafek -55   1:24:14   
15.  Philip Hurst -62   1:24:22   
16.  Peter Östman -64Exudo   1:25:12   
17.  Carsten Carlsson -66Karrevolution   1:25:19   
18.  Mats Larsson -69Nokia IK  1:25:29   
19.  Håkan Edman -69   1:25:52   
20.  Svante Linder -72AbnAmro   1:26:21   
21.  Fredrik Bergvall -70   1:26:44   
22.  Stefan Johansson -61IFK Tuula   1:26:45   
23.  Gustaf Ossmer -78team wobbler   1:26:49   
24.  Andreas Randel -72   1:26:54   
25.  Anders Bergvall -75   1:26:55   
26.  Mikael Mellhorn -60LM Ericsson IK  1:27:01   
27.  Mikael Markstedt -64Ninnimons vänner   1:27:15   
28.  Christer Persson -58Åda FF   1:27:42   
29.  Lennart Lundahl -56SEB   1:28:22   
30.  Mikael Smedjegården -60Mälarö SOK   1:28:23   
31.  Lars Ericsson   1:28:30   
32.  Per Davidsson -73   1:28:41   
33.  Bo Rapp -63Vagnhärad   1:29:00   
34.  Johan Wagman -68go.to/proffscykel   1:29:10   
35.  Martin Zetterström -68   1:29:43   
36.  Nils Tanaka -59   1:30:04   
37.  Johnny Ericsson -66Skyttorp   1:30:22   
38.  Daniel Svanström -66Täby Orientering   1:30:33   
39.  Tommi Asikainen -75   1:31:03   
40.  Kalle Wååg -72   1:31:14   
41.  Mikael Andersson -77Haninge   1:31:23   
42.  Peter Berglund -71SoIK Hellas   1:31:40   
43.  Marcus Nilsson -67Porjus GK   1:31:50   
44.  Mikael Ohlsson -68   1:32:42   
45.  Pierre Almén -50IBM-klubben   1:32:52   
46.  James Holohan -72   1:32:58   
47.  Clarence Ärlebrink -70   1:33:05   
48.  Markus Åhman -73   1:33:21   
49.  Kristofer Öhman -69   1:33:22   
50.  Magnus Nilsbo -72   1:33:26   
51.  Jonny Flodin -66   1:33:29   
52.  Sten Schröder -62Onoff   1:33:33   
53.  Mats Hagberg -58STFI   1:34:59   
54.  Anders Kags -48Glasrikets RC   1:35:31   
55.  Per-Arne Lindberg -52Woody Huddinge   1:35:35   
56.  Anders Danielsson -69   1:35:39   
57.  Kjell Karlson -55Team Skavsåret IF   1:35:48   
58.  Bengt Dolk -57   1:36:16   
59.  Christian Schläpfer -75   1:36:16   
60.  Erik Weibel -64   1:36:40   
61.  Håkan Björklund -63   1:36:49   
62.  Anders Andersson -58   1:36:51   
63.  Anders Lööf -61Ekerö   1:37:00   
64.  Thomas Pettersson -64SEB IF   1:37:07   
65.  Urban Svensson -73   1:37:21   
66.  Michael Johansson -71Gösen IBK   1:38:18   
67.  Lars G Persson -51fredrikshof fif   1:38:30   
68.  Jerry Nordgren -66   1:38:39   
69.  Beniam Mammo -70Ericsson AB   1:38:41   
70.  Jouni Kiwikoski -65Enköpings CK   1:38:51   
71.  Christer Gustafsson -71Bonver IK  1:38:55   
72.  Mikael Samuelsson -65IK Jorbänningarna   1:39:04   
73.  Stefan Fredriksson -64   1:39:23   
74.  Jan Johansson -61-   1:39:30   
75.  Mattias Rapaport -63Maramet IF   1:39:40   
76.  Johan Enmalm -76Kumla SF   1:40:00   
77.  Göran Svensson -50Frisco Resco   1:40:02   
78.  Morgan Jädestam -64Stockholm City Triat   1:40:44   
79.  Morgan Skogh -57Länsförsäkringar   1:40:48   
80.  Anders Leijondahl -74   1:40:54   
81.  Carl Schöld -76Accenture   1:41:01   
82.  Rune Stjernström -69Hässelby SK   1:41:16   
83.  Michael Timm -69   1:41:22   
84.  Sean Donnelly -73IBM-Klubben   1:41:33   
85.  Björn Attersved -46   1:41:41   
86.  Magnus Westermark -69   1:41:44   
87.  Henrik Gustavsson -77   1:41:52   
88.  Johan Pihl -81   1:41:53   
89.  Roger H Germer -65Circa Do Deca   1:42:24   
90.  Magnus Kvist -68S.G. Laget   1:42:40   
91.  Göran Mellberg -49   1:43:31   
92.  Sten Svensson -51Solna   1:44:00   
93.  Peter Cornelius -67   1:44:09   
94.  Thomas Brännström -64   1:44:13   
95.  Birger Höglund -47IK Jordbänningarna   1:44:18   
96.  Håkan Furuskär -67   1:44:27   
97.  Fredrik Lyngman -62   1:44:43   
98.  Mikael Magnusson -84   1:45:54   
99.  Mats Nilsson -59   1:46:01   
100.  Anders Tholén -67Ytterby IS   1:46:15   
101.  Håkan Westman -61Fjällens IF   1:46:20   
102.  Johan Lyngman -55   1:46:21   
103.  Jacques Baudevin -70   1:46:24   
104.  Stefan Ingelgård -72SusScrufa   1:47:21   
105.  Jacob Bjelvenstan -63   1:47:45   
106.  Pär Fors -66Stockholm   1:47:51   
107.  Jonas Westlund -72   1:48:10   
108.  Peter Reivell -68   1:48:15   
109.  Johan Håkansson -72   1:48:15   
110.  Dan Ihrelius -71Systembolaget   1:48:31   
111.  Rui Wu -57   1:48:32   
112.  Richard Bergman -72Spiralspecialistens    1:48:34   
113.  Michael Dahlström -72   1:48:37   
114.  Mattias Andersson -73   1:49:09   
115.  Ulf Wickbom -44Böda IK  1:49:36   
116.  Anders Wainikka -68   1:49:58   
117.  Bjön Nordheimer -44Duvbo IK  1:50:32   
118.  Leif Eklund -48Eklunds Båtvarv   1:50:40   
119.  Kenneth Burman -48SLK Oxelösund   1:50:46   
120.  Rikard Hallgren -69Livgardets IK  1:50:53   
121.  Olle Ekman -57Uppsala LK   1:51:04   
122.  Jonas Granström -73Joelabero LK   1:51:04   
123.  Anders Jansen -69   1:51:17   
124.  Hans Lundquist -46Handelsbanken   1:51:27   
125.  Kurt Borgne -39Humanisterna   1:52:14   
126.  Göran Näsman -53   1:52:30   
127.  Serhan Yilmaz -81   1:52:39   
128.  Bo Willerström -47   1:52:40   
129.  Tomas Bonderud -72Yber runner's   1:52:41   
130.  Per Strömbäck   1:53:21   
131.  Patrik Björk -71   1:53:32   
132.  Roger Engström -65MelbourneMarathon   1:53:49   
133.  Thomas Svensson -49Tumba   1:54:55   
134.  Lennart Lundberg -58   1:55:20   
135.  Juha Pallaspuro -61   1:55:22   
136.  Johan Eneroth -64SLDK   1:56:27   
137.  Anders Nyberg   1:57:08   
138.  Michael Caroni -63Flamingo Triathlon c   1:57:22   
139.  Marcuz Vickeus -60   1:57:40   
140.  Sten Welin -29   1:58:38   
141.  Johan Skarhed -68   1:59:20   
142.  Lars Ceder -47   2:00:02   
143.  Anders Arvén -71Softronic   2:00:38   
144.  Tord Magnusson -71Hästkrafterna   2:01:20   
145.  Roger Lindqvist -72   2:02:26   
146.  Kristian Karre -64Karrevolution   2:06:22   
147.  Rooney Magnusson -39SIK Hellas   2:07:21   
148.  Jan Le Roux   2:07:35   
149.  Fredrik Olsson -73   2:10:43   
150.  Leif Eriksson -41SLK Oxelösund   2:12:56   
151.  Mikael Ljungström -64Circa Do Deca   2:23:46   


Halvmara Kvinnor Motion
1.  Kersti Lord -63   1:35:47   
2.  Julia Stenberg -77Stockholm   1:36:19   
3.  Karolina Backgård -72Spring Girls   1:38:33   
4.  Annie Hedlund -55Duvbo IK  1:38:38   
5.  Ninive von Greiff -73   1:38:58   
6.  Lena Andersson -70Stockholm   1:38:59   
7.  Annika Jönsson -58   1:42:25   
8.  Helena Kroon -74   1:45:25   
9.  Annika Dässman -66   1:46:22   
10.  Pauline Nyqvist -73   1:46:31   
11.  Ebba Wickbom -74Böda IK  1:49:36   
12.  Jenny Eliasson -74   1:50:22   
13.  Johanna Stark -76SEB IF   1:50:57   
14.  Martina HuguesLonestar   1:51:14   
15.  Mona Ekberg-falk   1:51:39   
16.  Ann-Sofi Lindberg -56Hudding Sjukhus Akut   1:53:22   
17.  Susanna Häggel -68   1:55:22   
18.  Michaela Prochazka -63   1:55:46   
19.  Anita Jansson -67   1:56:35   
20.  Madeleine Rönsen -64Sundbybergs IK  1:56:56   
21.  Malin Järund -68   1:59:00   
22.  Sara Johannesson -71   2:01:34   
23.  Cecilia Madsen -74   2:02:42   
24.  Selim Arzi -74   2:05:23   
25.  Susanne Gustavsen -59   2:10:14   
26.  Ingmarie Olsson -66   2:10:44   
27.  Ulrika Dovhammar   2:10:57   
28.  Marianne Earthy -60   2:32:59   


10,1 km Män Motion
1.  Patric Johansson -74Trollhättans IF   0:35:25   
2.  Gunnar Söderström -77IK Fyris   0:37:16   
3.  Michael Mårdh -77   0:38:34   
4.  Olav Frode Bråten -48Norge   0:38:38   
5.  Börje Grönlund -60Enhörna IF   0:39:13   
6.  Anders Jansson -68HMS Kalmar   0:39:14   
7.  Tage Winter -47Flemingsbergs SK   0:39:19   
8.  Olle Geffrander -75   0:39:58   
9.  Petri Helminen -64   0:40:46   
10.  Johan Lundin -65Casco   0:41:19   
11.  Lars Hjulström -70IFK Enskede   0:41:47   
12.  Hans Hallsten -57hsb mark   0:41:49   
13.  Mats Liindholm -59Lidingö   0:42:01   
14.  Hans Nilsson -47S.G. Laget   0:42:04   
15.  Roland Hellberg -60Sundbybergs IK  0:43:05   
16.  Jocke Drage -71Joggers   0:43:43   
17.  David Hellman -75   0:43:54   
18.  Freddy Nordgren -65Herrklubben   0:43:59   
19.  Olle Haglund -66Telje PB   0:44:48   
20.  Magnus Lennartsson -73Cap Gemini Ernst & Y   0:44:52   
21.  Staffan Lindhe -68   0:44:54   
22.  Geir Lindberg -69Svalbard Turn   0:45:06   
23.  Jan Kettisen -63Securitas   0:45:34   
24.  Dennis Söderstedt -68   0:45:47   
25.  Mathias Winkler -87IK Tiwaz   0:45:55   
26.  Soji Järvienen -78Swedish Match   0:46:05   
27.  Stefan Tollet -64Norr Mälarstrand   0:46:09   
28.  Tom Magnusson -65   0:46:17   
29.  Thomas Södergren -59   0:46:42   
30.  Erik Fredenberg -79   0:47:08   
31.  Christer Nyqvist -63Länsförsäkringar AB   0:47:10   
32.  Sverker Unnes -43Fredrikshofs FIF   0:47:13   
33.  Sven Norman -47Nordea   0:47:33   
34.  Johan Abenius -57Naturvårdsverket   0:47:38   
35.  Anders Jönsson -71Swedish Match   0:47:41   
36.  Patrik Lindberg -73   0:48:06   
37.  Calle Rundgren -62   0:48:08   
38.  Leif Lindquist   0:48:15   
39.  Patrik Schröder -71Sensus   0:48:32   
40.  Thomas Henriksson -61Swedish Match   0:48:32   
41.  Hans Bergholtz -43   0:48:49   
42.  Hans Säll -61S.G. Laget   0:49:07   
43.  Roger Hemingsson -71Swedish Match   0:49:34   
44.  Hans Strand -50   0:49:55   
45.  Göran Carlsson -64Casco   0:50:06   
46.  Conny Ferm -66Swedish Match   0:50:11   
47.  Geir Lindberg -69SVALBARD TURN   0:51:20   
48.  Bengt Ravelius -52   0:51:25   
49.  Owe Gustafsson -45Sigtuna OK   0:52:00   
50.  Jan AnderssonHargs BK Runners   0:52:01   
51.  Kenneth Lundré -52Katarina el ab   0:52:15   
52.  Lars Eckerborn -56IFK Löparen   0:52:18   
53.  Hans Thömblom -61   0:53:19   
54.  Sam Spring -43   0:53:36   
55.  Dan Eriksson -69   0:53:37   
56.  Leif Ericsson -42Sorunda IF   0:54:30   
57.  Joakim Swedberg -63Casco   0:54:38   
58.  Anders Larsson -67NA   0:54:56   
59.  Bo Karlsson -57Upsala   0:55:39   
60.  Ulf Svärd -62   0:56:28   
61.  Lennart Nilsson -37   0:56:30   
62.  Stefan Lundberg -48Sannadals SK   0:57:35   
63.  Sverker Akselsson -58Nordea   0:58:45   
64.  Martin Hultquist -79   0:59:21   
65.  Tommy Mårtensson -47   1:00:08   
66.  Bo E Samuelsson -47JS Säkerhetssystem A   1:01:38   
67.  Jonas Lindell -66   1:02:01   
68.  Reino Hiltunen -36   1:03:06   
69.  Tommy Hultberg -41   1:03:53   
70.  Gerry Fröström -47Fredrikshofs FIF   1:03:56   
71.  Magnus Rylander -58   1:05:49   
72.  Erik Rurling -73Bergsgatans LK   1:07:08   
73.  Nils Larsson -23IF Linden   1:15:28   


10,1 km Kvinnor Motion
1.  Anna Isaksson -73Flemingsbergs SK   0:37:19   
2.  Louise Wiker -79Hällefors LK   0:39:22   
3.  Pia-Maria Molin -79Sellekfteå IF   0:40:21   
4.  Maria Brunzell -61Flemingsbergs SK   0:42:02   
5.  Ninni Kyséla -67Spring Girls   0:42:17   
6.  Sari Huusko -62Fredrikshofs FIF   0:42:57   
7.  Helena Härd -75Spring Girls   0:43:02   
8.  Sandra Eriksson -75   0:46:25   
9.  Anna-Malin Karlsson -69Spring Girls   0:48:31   
10.  Katrin Elvinsson -73Joggers   0:49:18   
11.  Britt Johanssen -58Spring Girls   0:50:10   
12.  Marie Säll -61Spring Girls   0:50:11   
13.  Petra Sporrong -67Spring Girls   0:52:44   
14.  Linda Williams -76   0:53:58   
15.  Louise Lillius -74IK Malmö   0:54:08   
16.  Malin Kroon -68   0:55:15   
17.  Helena Svenshagen -65IK Jordbänningarna   0:55:24   
18.  Maria Pia Karlsson -56Ingen   0:56:37   
19.  Eva Jernbäcker -60Team Skavsåret   0:56:48   
20.  Pia Irell -70Gambro IF   0:57:06   
21.  Ulrika Lundgren -74FGF Roma   0:57:08   
22.  Caroline Hyddén Linnander -62Stockholm   0:58:04   
23.  Anita Nyqvist -60Huddinge Universitet   0:59:36   
24.  Mejt Torstensson -61Nordea   0:59:52   
25.  Emelie Hiärne -62PGIK  1:01:38   
26.  Karin Lindgren -72   1:03:45   
27.  Susanna Theorell -45Nordea   1:03:49   
28.  Therese Dahlman -68Tessiproduction   1:05:06   
29.  Bea Faxander -72Bergsgatans LK   1:07:08   
30.  Thorgunn Snaedel -48   1:20:07   
31.  Rosa Fröström -35Fredrikshofs FIF   1:29:22   


1km P12
1.  Malek Zbadi -91   0:03:46   
2.  Robin Frisell -91Djurgårdens ID   0:04:21   
3.  Gabriel Bremler -90Trångsund   0:04:22   
4.  Kenzo Franzén -91Fredrikshof   0:04:38   
5.  Felix Hurtigh -91   0:05:39   
6.  Daniel Hagberg -91IFK Sollentuna   0:06:31   


1km F12
1.  Julia Jakobsson -90Tureberg IFK   0:04:12   
2.  Johanna Höglund -91Spårvägens FK   0:04:17   
3.  Liv Brandkvist -91   0:04:23   
4.  Sigrid Lundin -90   0:04:58   


1km P10
1.  Simon Nordgren -93Södertörns Simsällsk   0:04:32   
2.  Filip Salemyr -93Bromma IF   0:04:36   
3.  Emil Mårtensson -92Hässelby SK   0:04:44   
4.  Kaj Franzén -93Fredrikshof   0:04:58   
5.  Christian Nordgren -93   0:05:05   
6.  Max Hurtigh -93Hammarbacken   0:05:28   


1km F10
1.  Iselin Bråten -92Enhörna IF   0:04:12   
2.  Petra Andersson -93   0:04:16   
3.  Johanna Busk -93Enhörna IF   0:04:17   
4.  Hannah Bäckman -92   0:04:32   
5.  Amanda Rönsen -93Sundbybergs IK  0:05:24   


1km P8
1.  Murat-Can Yilmaz -94   0:05:44   
2.  Alfred Rapaport -95   0:06:23   
3.  Marcus Hansson -94   0:07:54   
4.  Hannes Axell -97Danderyds SK   0:17:39   


1km F8
1.  Frida Friström -94   0:05:07   
2.  Sanja Nystrand -94Fredrikshofs FIF   0:06:00   
3.  Zarah Rönsen -95Sundbybergs IK  0:06:43   
4.  Olga Axell -94Danderyds SK   0:07:02   
5.  Embla Hjulström -94IFK Enskede   0:07:02   
6.  Mimmi Nyqvist -94   0:07:21