Orienterare hittade snabbaste vägen Kungsholmen Runt

Med nio år och två minuters marginal sprang Erik Öhlund först över Kungsholmen Runts mållinje. De två minuterna skilde honom från tvåan Anders Österlund. De nio åren är åldersdifferensen till den yngsta av de 120 erfarna löparna som stred om Veteran-SM-medaljer.

Orienterarna och veteranerna dominerade årets upplaga av Kungsholmen Runt. Den forne Junior-VM-medaljören Erik Öhlund (silver i stafetten år 2000) skaffade sig tidigt en betryggande ledning till Anders Dahl och Anders Österlund.
Öhlund, som kom tvåa på SM i ultralång distans ifjol för sin orienteringsklubb Ulricehamns OK, springer för Hälle i friidrottssammanhang och hade 1:07 på Göteborgsvarvet både 2003 och 2004. Han bemästrade situationen och såg inte ut att behöva ta ut allt för att vinna på 1:09:19. På det andra varvet tog sig Österlund förbi namnen Dahl och därmed var det dubbelt skogslöpare i topp trots att Kungsholmen Runt avgörs på snitslade park- och bilvägar. Anders var till slut nästan exakt två minuter efter Erik i mål.
Anders Dahl hade en titel att försvara. Ifjol vann han M40-klassen då Veteran-SM avgjordes vid Näshulta Halvmaraton. Då fick Anders hårt motstånd av Mats Johansson. I år var han mer ohotad. Med 1:11:49 var han exakt två minuter före vinnande M35:an Per Åsberg och över tre minuter före silvermedaljören i sin åldersgrupp, Stefan Gustafson.

Tre orienterare toppade också milklassen. Petr Losman, som vann Startmilen tidigare i vår, var överlägsen på 31:36 - den bästa tiden sedan Kungsholmen Runt lades om till start i Rålis. Rob Walter, Malungs OK, vann en oerhört tät strid om andraplatsen med Losmans klubbkamrat i Scania, Anders Axelsson, och Vallentunas M22-junior Mikael Andersson, alla tre strax under 33:30.

Helena Olofsson testade det trilskande knät inför Stockholm Marathon och var första tjej i mål, på 1:21:36.
– Men det känns i knät nu också, erkände Helena, som dock ännu inte släppt drömmen om att få springa EM-maran i Göteborg om hon lyckas behålla farten på den dubbla sträckan i Stockholm Marathon om två veckor.
Kajsa Berg, på väg från Örebroklubben IF Start till Huddinge AIS, låg tvåa under nästan hela loppet och hade 1:23:58 i mål. Kajsa Friström, som måste vara en av de mest pålitligt åtekommande deltagarna på Studenttävlingar, var liksom Anders Dahl, trea i mål och först av veteranerna (K40), på 1:25:48.

Vädret var kongenialiskt för deltagarna, inte fullt så för publiken. De otäcka regnmolnen släppte aldrig ifrån sig några större mängder och lagom till 80-årige Martin Henrikssons målgång vågade sig solen fram medan vinden aldrig var en besvärande faktor.

RESULTAT 2006

   
VSM Halvmarathon Män - M35 VDM
1.  (3504) Per Åsberg -68 Rånäs 4H  1:13:49
2.  (3505) Jörgen Lindh -69 Rånäs 4H  1:14:53
3.  (3516) Pål Norman -69 Fredrikshofs FIF  1:15:23 M35-1
4.  (3500) Mokhtar Bennis -67 Spartacus IF  1:15:52
5.  (3501) Marcus Berglund -67 Vallentuna FK  1:18:28 M35-2
6.  (3508) Memo Abbeholm -71 Flemingsbergs SK  1:19:14 M35-3
7.  (3514) Robert Kejerfors -68 Vilsta IK 1:20:13
8.  (3503) Pär Tögenmark -68 Upsala IF  1:20:42
9.  (3520) Olof Ekberg -69 IK Trasten  1:20:53
10.  (3507) Fredrik Wachsner -70 Vallentuna FK  1:26:55 M35-4
11.  (3512) Fredrik Stene -71 Hässelby SK  1:34:28 M35-5
12.  (3506) Joakim Säterborn -69 Uppsala LK  1:35:08
13.  (3515) Mats Hedberg -68 Vattenfall IF  1:35:43
14.  (3511) Martin Larsson -71 Huddinge AIS  1:37:09 M35-6
15.  (3513) John Helldén -67 Bromma IF  1:37:18 M35-7
16.  (3502) Simon Kvick -67 Uppsala LK  1:39:41
VSM Halvmarathon Män - M40 VDM
1.  (4007) Anders Dahl -64 Högbo AIK 1:11:49
2.  (4012) Stefan Gustafson -66 Örebro AIK 1:15:00
3.  (4006) Torbjörn Staaf -63 IFK Tumba  1:15:53 M40-1
4.  (4017) Anders Hansson -63 Solvikingarna  1:17:29
5.  (4016) Hans Mildenberger -63 Gagnef  1:17:55
6.  (4001) Mats Liss -62 IFK Mora  1:20:16
7.  (4011) Reinaldo Burgos -66 Tullinge-Tumba FF/Friidrott  1:21:47 M40-2
8.  (4008) Jonas Haggren -64 Fredrikshofs FIF  1:22:20 M40-3
9.  (4015) Kalle Hagström -66 IFK Lidingö  1:23:19 M40-4
10.  (4018) Carl-Johan Stenmark -66 Öbacka LK  1:25:44
11.  (4014) Johan Eckart -62 Mälarhöjden  1:26:13 M40-5
12.  (4004) Martin Lundmark -63 Fredrikshofs FIF  1:26:43 M40-6
13.  (4000) Patrik Karlsson -62 Team Skavsåret IF  1:29:33 M40-7
14.  (4506) Thomas Persson -62 Huddinge AIS  1:37:04 M40-8
15.  (4009) Jonas Kvick -64 Uppsala LK  1:43:07
VSM Halvmarathon Män - M45 VDM
1.  (4515) Martti Mustonen -60 Rånäs 4H  1:15:42
2.  (4519) Dan Agnarson -60 Öbacka LK  1:16:08
3.  (4517) Stefano Testi -61 Boo IF  1:16:23 M45-1
4.  (4512) Uhlie Evertsson -60 Boo IF  1:16:39 M45-2
5.  (4521) Thomas Malmgren -58 Huddinge AIS  1:19:03 M45-3
6.  (4516) Alf Jernberg -61 Enköpings AIF  1:20:30
7.  (4508) Magnus Lindén -59 Ystads IF  1:21:42
8.  (4518) Mikael Mellhorn -60 Ericsson IK 1:25:30 M45-4
9.  (4502) Kenneth Gysing -57 Fredrikshofs FIF  1:27:14 M45-5
10.  (4513) Michael Grant -60 Fredrikshofs FIF  1:28:50 M45-6
11.  (4514) Alf Klein -60 Spik  1:31:17 M45-7
12.  (4507) Kjell Kvarfordt -59 Fredrikshofs FIF  1:32:35 M45-8
13.  (4505) Torbjörn Johansson -58 Rånäs 4H  1:36:14
14.  (4503) Robert Alnebring -58 Boo IF  1:38:43 M45-9
15.  (4501) Sven Blomstrend -57 Fredrikshofs FIF  1:49:27 M45-10
VSM Halvmarathon Män - M50 VDM
1.  (5014) Örjan Lundh -56 Boo IF  1:19:16 M50-1
2.  (5008) Peter Jaktlund -55 Kvarnsvedens FIK 1:20:34
3.  (5006) Jerzy Szostak -54 Boo IF  1:23:00 M50-2
4.  (5003) Anders Riström -53 Morjärv SK  1:23:09
5.  (5011) Pauli Sulonen -55 Hässelby SK  1:26:54 M50-3
6.  (5015) Tomas Svanström -53 Uppsala LK  1:28:29
7.  (5001) Ulf Uddbäck -52 Hemlingby LK  1:29:04
8.  (5096) Leif Lagerstedt -55 Hammarby IF  1:33:22 M50-4
9.  (5000) Torbjörn Johnson -52 Ericsson IK 1:34:38 M50-5
10.  (5007) Gunnar Björkman -55 Östhammar FI  1:39:22
11.  (5010) Bo Rudmalm -55 Fredrikshofs FIF  1:39:51 M50-6
12.  (5004) Anders Fors -54 Riksbankens IF  1:40:44
13.  (5005) Mikael Schenning -54 Uppsala LK  2:02:15
14.  (5002) Ulf Johansson -53 Huddinge AIS  2:13:27 M50-7
VSM Halvmarathon Män - M55 VDM
1.  (5510) Göran Mårtensson -51 Täby LLK  1:22:59 M55-1
2.  (5507) Björn Clasinder -51 SLK Oxelösund  1:24:00
3.  (5502) Björn Suneson -48 Majornas IK 1:26:32
4.  (5501) Lars Jakobsson -48 Huddinge AIS  1:27:31 M55-2
5.  (5504) Magnus Bergh -49 Heleneholms IF  1:30:04
6.  (5506) Ted Tryggvesson -50 Kils AIK friidrott  1:31:05
7.  (5597) Jan Paraniak -50 Team Skavsåret IF  1:31:30 M55-3
8.  (5505) Christer Gidewall -49 IFK Tumba  1:33:34 M55-4
9.  (5508) Curt Sandberg -51 Arlanda-Märsta SK  1:36:52
10.  (5509) Jan Röhdin -47 Team Skavsåret IF  1:37:23 M55-5
11.  (5511) Thomas Enström -47 Väsby IK 1:39:05 M55-6
12.  (5500) Bengt Agemark -48 Ösmo GIF  1:45:07 M55-7
13.  (5503) Lars Söderberg -48 Vallentuna FK  1:49:29 M55-8
VSM Halvmarathon Män - M60 VDM
1.  (6005) Pentti Harakka -45 Fredrikshofs FIF  1:25:45 M60-1
2.  (6009) Bror Fureskog -46 Alfta-Ösa OK  1:30:04
3.  (6002) Ove Malmkvist -44 Enköpings AIF  1:31:30
4.  (6011) Ola Turtola -43 Markitta  1:32:25
5.  (6006) Mats Lind -45 Hässelby SK  1:38:07 M60-2
6.  (6008) Tommy Wallentin -45 Vallentuna FK  1:39:08 M60-3
7.  (6003) Ola Sand -44 Huddinge AIS  1:40:48 M60-4
8.  (6012) Runo Dahlberg -42 IK Jordbänningarna  1:45:24 M60-5
9.  (6010) Öyvind Zackow -46 Enhörna IF  1:45:34
10.  (6007) Douglas Upegui -45 Fredrikshofs FIF  1:46:19 M60-6
11.  (6000) Jan Höijer -44 Fredrikshofs FIF  1:56:20 M60-7
12.  (6001) Sven-Olof Johansson -44 Högsbo AIK 2:08:59
VSM Halvmarathon Män - M65 VDM
1.  (6504) Miles Fleetwood -41 Uppsala LK  1:28:49
2.  (6501) Sten Odenblad -39 Fredrikshofs FIF  1:45:15 M65-1
3.  (6507) Ulf Agrell -39 Heleneholms IF  1:50:38
4.  (6506) Åke Ödmark -41 Flemingsbergs SK  1:51:34 M65-2
5.  (6502) Bruno Rimbe -39 Vallentuna FK  1:52:14 M65-3
6.  (6500) Rooney Magnusson -39 SoIK Hellas  2:18:22 M65-4
VSM Halvmarathon Män - M70 VDM
1.  (7003) Esbjörn Wiberg -36 Sundsvalls Friidrott  1:43:22
2.  (7002) Jan Andersson -36 IK Akele  1:43:42
3.  (7001) Alec Hoatson -35 GoIF Tjalve  1:48:54
4.  (7000) Gunnar Irvegård -33 Arlanda Märsta SK  2:13:07
VSM Halvmarathon Män - M75 VDM
1.  (7500) Manfred Lundström -28 Spöland  2:04:24
2.  (7501) Sten Welin -29 SoIK Hellas  2:04:35 M75-1
3.  (7502) Lennart Carlander -31 Sundbybergs IK 2:11:22 M75-2
VSM Halvmarathon Män - M80 VDM
1.  (8000) Martin Henriksson -22 Arlanda Märsta SK  2:46:23
VSM Halvmarathon Kvinnor - K35 VDM
1.  (3598) Lotta Tjernberg -67 Huddinge AIS  1:37:28 K35-1
2.  (3596) Susanne Wahlqvist -69 Rånäs 4H  1:43:10
3.  (3599) Laila Norrman -67 Vilsta IK 1:46:37
4.  (3597) Annette Ylsöbäck -67 Vilsta IK 1:49:05
VSM Halvmarathon Kvinnor - K40 VDM
1.  (4097) Kajsa Friström -65 Fredrikshofs FIF  1:25:48 K40-1
2.  (4096) Catharina Sundelöf -66 Södertälje IF  1:28:21
3.  (4095) Shawbo Bahrami -63 Uppsala LK  1:41:53
4.  (4098) Anna-Lena Åkerstrand -63 Vallentuna FK  1:43:12 K40-2
VSM Halvmarathon Kvinnor - K45 VDM
1.  (4596) Gunilla Martinsson -61 Hässelby SK  1:27:43 K45-1
2.  (4598) Monica Kingstedt -61 Huddinge AIS  1:29:20 K45-2
VSM Halvmarathon Kvinnor - K50 VDM
1.  (5098) Agneta Jonsson -56 Team Skavsåret IF  1:29:41 K50-1
2.  (5097) Barbro Bertilsson Paraniak -56 Team Skavsåret IF  2:00:39 K50-2
VSM Halvmarathon Kvinnor - K55 VDM
1.  (5596) Britt Hellmark -50 Lidköping IS  1:41:04
2.  (5595) Rebecka Gräsman -50 Vallentuna FK  1:49:49 K55-1
VSM Halvmarathon Kvinnor - K60 VDM
1.  (6099) Gudrun Fleetwood -43 Uppsala LK  1:40:59
2.  (6095) Gunilla Juthback Wennberg -46 Hemlingby LK  1:42:32
3.  (5599) Anna-Lena Hällgren -44 Bällinge IF  1:48:44
4.  (6097) Birgitta Jarring -44 Fredrikshofs FIF  1:58:49 K60-1
5.  (6096) Susanne Theorell -45 Fredrikshofs FIF  2:11:54 K60-2
VSM Halvmarathon Kvinnor - K65 VDM
1.  (6599) Eina Roxström -39 IFK Strängnäs  2:05:55
Halvmarathon Män Tävling
1.  (27) Erik Öhlund -80 Hälle IF  1:09:19
2.  (24) Anders Österlund -73 Västerås SOK  1:11:20
3.  (4) Martin Gidewall -76 IFK Tumba  1:12:23
4.  (18) Martin Rappe -72 Hammarby IF  1:12:40
5.  (20) Johan Sand -72 Huddinge AIS  1:13:56
6.  (26) Poszepczynski Waldemar -77 Enhörna  1:15:15
7.  (14) Jonathan Love -77 IFK Umeå  1:15:16
8.  (25) Johan Nordström -72 Ericsson IK 1:16:05
9.  (9) Jakob Jansson -79 Järla IF OK  1:16:31
10.  (31) Jakob Persson -70 IK Jordbänningarna  1:19:17
11.  (23) Rickard Wirén -78 Örebro AIK 1:20:27
12.  (28) Martin Widlund -75 Örebro AIK 1:21:01
13.  (12) Bernhard Lind -75 SPIF Triathlon  1:22:33
14.  (16) PM Nilsson -68 Järla IF  1:23:03
15.  (232) Johan Svidén Bromma IF  1:23:39
16.  (13) Jesper Lindgren -72 IFK Sala  1:25:27
17.  (11) Markus Karlsson -72 IF Åland  1:28:25
18.  (22) Hannu Willman -64 Flens FS  1:31:50
19.  (2) Mats Ericsson -73 Ericsson  1:33:14
20.  (30) Mikael Samuelsson -65 IK Jordbänningarna  1:33:44
21.  (19) Anders Renlund -46 Strängnäs-Malmby OL  1:35:24
22.  (5) Robbin Grönstedt -73 Östersunds skidlöpareklubb  1:37:04
23.  (6) Jan Gunnelin -58 Ericsson IK 1:47:19
Halvmarathon Kvinnor Tävling
1.  (83) Helena Olofsson -78 Rånas 4H  1:21:36
2.  (82) Kajsa Berg -79 Start  1:23:58
3.  (81) Christina Greis -75 Örebro AIK 1:31:54
Halvmarathon Män Motion
1.  (360) Olof Ranhagen -74   1:20:07
2.  (272) Tobias Persson -82   1:20:12
3.  (293) Jens Sethzman -66 Bærum ock  1:20:19
4.  (417) Mattias Olausson -74 Pure Orange  1:21:15
5.  (128) Marco Blixt -68   1:21:59
6.  (257) Markus Nikula -72 Trosa  1:22:03
7.  (404) Peter Mickos -67   1:22:11
8.  (140) Magnus Cederlöf -74 Järfälla OK  1:22:42
9.  (223) Mattias Karlsson -74 Stockholm  1:22:51
10.  (121) Johan Bergman -66 Nokia  1:23:31
11.  (423) Leo Mickelsson Ujihara -73 Vickys Livs  1:23:53
12.  (213) Michael Jansson -66   1:23:58
13.  (125) Lars Björk -66 Djurgårdens IF  1:24:03
14.  (350) Fredrik Österberg -78 X3m  1:24:13
15.  (190) Niklas Gusting -66   1:24:47
16.  (366) Ola Lidmark Eriksson -80   1:24:48
17.  (179) Per Frennberg -64 Alecta  1:24:49
18.  (314) Jens Söder -74   1:25:18
19.  (270) Anders Ortfelt -70 Huddinge  1:25:42
20.  (225) Björn Kjellberg -74 Djurgårdens IF  1:25:44
21.  (168) Lars Erixon -67   1:25:48
22.  (244) Magnus Lundström -63   1:25:56
23.  (392) Fredrik Glas -67   1:26:04
24.  (412) Joakim Tingstorp -74 Hammarby IF OF  1:26:15
25.  (181) Christer Gerdes -70 Ft03  1:26:18
26.  (193) Staffan Halldin -66   1:26:43
27.  (399) Mats Brunnstedt -59 Ibm  1:26:48
28.  (243) Andreas Lundgren -82 Bygdsiljums sk  1:26:50
29.  (413) Bernard Jackson -71   1:26:53
30.  (146) Johan Dannewitz -68 Järlåsa IF  1:26:55
31.  (405) Daniel Witschard -72   1:27:20
32.  (116) Anders Bagewitz -73 Kungsholmen  1:27:24
33.  (381) Jakob Broman -73 Vasastan  1:27:24
34.  (410) Johan Erikcsson -79 Hammarby IF OF  1:27:36
35.  (274) Roger Persson -48 Scania IF  1:27:41
36.  (185) Joakim Grassmann -68 Scania IF  1:27:47
37.  (310) Lars-Åke Svensk -64 SEB IF  1:27:49
38.  (109) Joakim Andersson -69 Tyresö  1:27:56
39.  (138) Håkan Cederberg -74   1:28:07
40.  (183) Kurt-Henrik Gran -66 Elektroskandia IF  1:28:38
41.  (298) Morgan Skogh -57 Länsförsäkringar  1:28:58
42.  (217) Tore Johansson -54 Stockholm  1:29:10
43.  (171) Torbjörn Falk -61 Skimf  1:29:19
44.  (299) Peter Skogman Thoursie -68 Tanto  1:29:30
45.  (340) Michael Widner -71 Fredhäll Dream Team  1:29:32
46.  (408) Mats Liljegren -76 Team Skansåret IF  1:29:33
47.  (215) Martin Johansson -78 Sct  1:29:36
48.  (355) Per Nelson -64   1:29:38
49.  (406) Roland Lind -64   1:29:42
50.  (347) Gerasimos Zervos -72 ESSVE Produkter AB  1:29:48
51.  (397) Mikael Larsson -69 OK Hällen Stigtomta  1:29:54
52.  (145) Niklas Dannewitz -71   1:29:59
53.  (248) Johan Malmström -69 Kungsängen  1:30:02
54.  (143) Erik Dahlman -67 Ruddammen  1:30:15
55.  (420) Benoit Fallenius -63 Hammarby  1:30:17
56.  (108) Hans Andersson -53   1:30:18
57.  (211) Olof Jansson -65 Stockholm  1:30:33
58.  (240) Carl-Johan Lindgren -68 Sundbyberg  1:30:45
59.  (201) Benjamin Hillback -83 Grönan  1:30:45
60.  (288) Erik Rundfelt -72 Stockholm  1:30:52
61.  (395) Rikard Becker -76   1:30:58
62.  (387) Carl Niculin -76   1:31:04
63.  (365) Torbjörn Jönsson -69 Sollentuna  1:31:28
64.  (115) Rikard Backelin -0   1:31:36
65.  (421) Charles Morel -75 Nacka  1:31:42
66.  (386) Jonas Norrlander -77   1:31:49
67.  (376) Magnus Johnsson -71 Falu IK   1:31:53
68.  (261) Patrik Norberg -64 Enskede  1:32:08
69.  (135) Johan Carlsson -78   1:32:14
70.  (362) Jan Schröder -58 HIF Squash  1:32:32
71.  (251) Per Mattsson -76 Intravision  1:32:54
72.  (136) Steve Carlsson -52 Västerås  1:32:57
73.  (393) Stefan Blom -75 Fellingsbro  1:33:03
74.  (258) Jonas Nilsson -74 Solna  1:33:10
75.  (209) Göran Jansson -66 Accenture IF  1:33:11
76.  (295) Peter Simacek -62   1:33:20
77.  (111) Henrik Arnell -66   1:33:28
78.  (163) Jan Ericson -62   1:33:33
79.  (396) Markku Pursiainen -59 Epsilon IK 1:33:39
80.  (289) Jonas Röjerman -70 Rotan Runners  1:33:40
81.  (411) Mats Tulldahl -69 Eriksson IK 1:33:42
82.  (370) Anders Furuskär -70 Ericsson  1:33:46
83.  (106) Anders Andersson -58 Farsta  1:33:48
84.  (329) Guillermo Vega -62 Sktf,ekerö  1:33:54
85.  (275) Per Persson -69   1:34:17
86.  (224) Ari Kemppainen -64 Emerson SC  1:34:22
87.  (353) Mathias Hölcke -68   1:34:23
88.  (198) Hans-Åke Hellstaf -55 Trosa Tryckeri  1:34:27
89.  (266) Jim Nygren -0   1:34:28
90.  (212) Jan-Eric Jansson -65   1:34:36
91.  (284) Charles Rickey -70   1:34:48
92.  (164) Fredrik Ericsson -66   1:34:51
93.  (277) Johan Pihl -81   1:35:13
94.  (207) Bengt Isgård -51   1:35:14
95.  (202) Yming Hoh -66   1:35:34
96.  (385) Peter Eibron -74   1:35:39
97.  (256) Olle Mårsäter -63 Uppsala universitet  1:35:39
98.  (264) Anders Nordström -0   1:35:40
99.  (419) Aristotelis Baroutsis -73 Nike  1:35:51
100.  (311) Niclas Svensson -72 Ericsson IK Stockholm  1:35:56
101.  (192) Leif Göransson -67 Kista  1:36:01
102.  (382) Mikael Svanberg -64   1:36:03
103.  (157) Fredrik Ekström -73 Stockholm  1:36:10
104.  (335) Anders Wickander -60   1:36:15
105.  (282) Wolfgang Ramstedt -65 Byggettans IF  1:36:28
106.  (156) Andreas Ekström -72 Kungsängen  1:36:29
107.  (328) Theo Vantolas -75 WM-data  1:36:38
108.  (210) Stefan Jansson -65 Lidingö  1:37:01
109.  (304) Gustav Strand -81 Föreningssparbanken  1:37:05
110.  (358) Karl Melin -63   1:37:15
111.  (356) Mikael Andersson -63   1:37:22
112.  (105) Per Altestad -58 Postens IF Södertälje  1:37:36
113.  (330) Thomas Weissbach -81 Dresden  1:37:40
114.  (122) Nicklas Bergström -68 Täby OK  1:37:43
115.  (389) Morgan Sturesson -73   1:37:47
116.  (206) Johan Ingberg -64 Emerson SC  1:37:47
117.  (388) Tommy Andersson -66 Fredhöll  1:37:54
118.  (336) Mats Widén -59 Solna  1:37:55
119.  (303) Mikael Stralje -75 1:37:56
120.  (349) Ulf Östberg -65 Fastec  1:37:56
121.  (189) Henrik Gustavsson -77 Nemo  1:37:59
122.  (343) Mats Wikman -73 Föreningssparbanken  1:38:06
123.  (383) Andreas Pettersson -75 Coop  1:38:07
124.  (375) Håkan Furuskär -67 Aik  1:38:09
125.  (247) Johan Malk -71 Enskede  1:38:12
126.  (279) Jens Plesner -70   1:38:14
127.  (117) Robert Belkic -70 Jakobsbergs FF  1:38:14
128.  (290) Kurre Rönnmark --   1:38:20
129.  (319) Conny Söderström -70 Förenignssparbanken  1:38:27
130.  (322) Anders Thelemyr -64   1:38:33
131.  (155) Jakob Tapper -0   1:38:36
132.  (263) Ola Nordin -69   1:38:38
133.  (227) Jonny Lagerin -70 1:39:04
134.  (297) Jonas Sjöblom -64   1:39:08
135.  (147) Paul Dawson -64 Viksjö  1:39:26
136.  (400) Mattias Rapaport -63 Maramel IF  1:39:27
137.  (191) Mikael Gävstedt -68 Rimbo  1:39:30
138.  (178) Thomas Fredriksson -49 Peab Fritid  1:39:36
139.  (348) Claes-Göran Åberg -57 Brandon RC  1:39:38
140.  (250) Bengt Martinsson -58 Sollentuna  1:39:41
141.  (150) Digno Duarte -64 ICA Esplanad  1:39:44
142.  (377) Lars Wallinder -63 Ericsson  1:39:48
143.  (102) Carl Agestam -54 Humpe  1:39:59
144.  (238) Stefan Lindgren -63 Stockholmviews.com  1:40:33
145.  (296) Johan Sjöberg -81   1:40:56
146.  (373) Jens Svensson -80   1:41:00
147.  (252) Leo Mccauley -70   1:41:01
148.  (230) Magnus Larsson -70 Örby  1:41:02
149.  (133) Klas Broman -69   1:41:16
150.  (414) Mattias Athlin -70 Uppsala  1:41:16
151.  (220) Mats Jönsson -75 Föreningssparbanken  1:41:23
152.  (401) Johan Eriksson -69 ABB IF  1:41:26
153.  (285) John Roche -60 Bälinge IF  1:41:32
154.  (281) Mårten Ramberg -71 Ingen  1:41:34
155.  (254) Tor Mellbye -55 Länsförsäkringar  1:41:41
156.  (278) Rolf Pihlgren -58 Upplands Väsby  1:41:41
157.  (368) Daniel Öhman -79 Slif  1:41:54
158.  (153) Mats Edenius -81   1:41:58
159.  (203) Lennart Holm -66 Bålsta  1:42:01
160.  (371) Kjell Lundström -65   1:42:01
161.  (237) Per-Arne Lindberg -52 Woody Huddinge  1:42:04
162.  (204) Harto Hämäläinen -70 Gamla Lina Mureri  1:42:33
163.  (369) Thorbjörn Hammerth -64 H & B  1:42:38
164.  (194) Niklas Hallstedt -60   1:42:48
165.  (334) Hans Vestberg -65 Bromma  1:42:55
166.  (141) Anders Classon -52 Täby  1:43:30
167.  (172) Roger Fandén -73 Erikslund SK  1:43:32
168.  (139) Mattias Cedergren -70 Hornstull Runners  1:43:43
169.  (316) Mikael Söderholm -60 Sibirien  1:43:50
170.  (374) Adam Rehnberg -75   1:43:51
171.  (341) Andreas Wigzell -76 Föreningssparbanken  1:43:54
172.  (380) Johnny Järlefelt -56 Skönstaholms IF  1:43:57
173.  (137) Carlos Castro -83   1:44:02
174.  (418) Tomas Wiberg -68   1:44:12
175.  (301) Henrik Staffas -73   1:44:17
176.  (409) Henrik Gidlöf -71   1:44:23
177.  (154) Johan Edenius -70   1:44:28
178.  (398) Erik Noltorp -72 Arild  1:44:34
179.  (364) Jan Ernebrnt -69   1:44:48
180.  (101) Conny Abrahamsson -49 Hässelby SK  1:44:51
181.  (100) John Abbate -67 Vendelsö  1:45:10
182.  (118) Josu Beloki -77   1:45:14
183.  (271) Lars-Ola Persson -63 Office Manangement IF  1:45:19
184.  (294) Jerker Sigurdson -65 Bromma  1:45:26
185.  (214) Arvid Johansson -80 Suhlman IF  1:45:26
186.  (176) Jan Fernquist -57 Västerhaninge  1:45:31
187.  (142) Conny Cårebo -56 Vallentuna FK  1:45:31
188.  (287) Joakim Rosing -67 Bromma  1:45:35
189.  (357) Patrick Gubbing -57   1:45:37
190.  (403) Michael Hallbäck -60 Bålsta IK 1:45:43
191.  (228) Ingvar Lagerlöf -65   1:45:44
192.  (359) Mikael Silfver -60 Ericsson IK 1:46:30
193.  (199) Ronnie Hellström -70   1:46:59
194.  (394) Mats Franzén -65 Fellingsbro AIK 1:47:41
195.  (324) Per Torell -69   1:48:03
196.  (391) Rolf Lundberg -44 Flemingsberg SK  1:48:23
197.  (325) Johan Walkendorff -77 Huddinge  1:48:26
198.  (280) Björn Porserud -47 Järfälla  1:48:35
199.  (390) Martin Brasndhorst -68 Bromma  1:48:35
200.  (221) Karl-Henrik Karlsson -60   1:48:53
201.  (255) Nicklas Månspers -74 Rumpmas runners  1:49:04
202.  (208) Julian James -63   1:49:18
203.  (132) Hans Brimert -57 Arlanda-Märsta SK  1:49:18
204.  (216) Robert Johansson -67 IK Ångest  1:49:19
205.  (337) Stefan Widenholm -64 SoIK Hellas Friidrott  1:49:29
206.  (361) Andreas Schaefer -73   1:49:49
207.  (291) Olle Schubert -58 Scania IF  1:49:54
208.  (268) Leif Ohlsson -60 Stockholm  1:49:55
209.  (158) Anders Ekström -75   1:50:06
210.  (276) Daniel Pettersson -66   1:50:08
211.  (107) Anders Andersson -75 Stockholm  1:50:09
212.  (233) Matthias Lehtonen -78   1:50:15
213.  (130) Anders Boström -59   1:50:22
214.  (205) Dan Ihrelius -71 Systembolaget  1:50:48
215.  (326) Michael Wallin -73 Fredrikshofs IF CK  1:50:59
216.  (229) Richard Langlais -56 Enebyberg  1:51:18
217.  (307) Per Sundberg -68 Tullinge  1:51:19
218.  (309) Peter Svanborg -64   1:51:24
219.  (222) Leif Karlsson -64 lk-panorama.com  1:51:31
220.  (236) Ola Liljeqvist -68 Arvid Nordquist HAB  1:51:37
221.  (384) Jakob Saeed -78   1:51:59
222.  (351) Andreas Österberg -74 Bålsta  1:52:39
223.  (283) Mattias Raunio -69   1:53:07
224.  (112) Björn Attersved -46 Sv. Marathonsällskapet  1:53:11
225.  (119) Rolf Bengtson -45 Ericsson IK 1:53:25
226.  (126) Stefan Björndahl -66   1:53:53
227.  (339) Thomas Vidinghoff -69 Uppsala  1:53:54
228.  (363) Göran Mellberg -49 Sollentuna  1:54:01
229.  (127) Krister Björnsson -76   1:54:09
230.  (402) Johan Thor -67 Spring Girls & Boys  1:54:32
231.  (184) Leif Granholm -68 Spånga  1:54:33
232.  (407) Daniel Svedberg -74   1:54:46
233.  (187) Anders Grönlund -65 LK Mjölksyra  1:54:53
234.  (260) Felix Nolte -71   1:55:12
235.  (186) Marcus Grindange -72 Medborgarplatsens FF  1:55:40
236.  (114) Christer Backelin -43   1:55:45
237.  (249) Lars Marcus -58 Djursholm  1:56:30
238.  (318) Pär Söderlund -62   1:57:39
239.  (120) Niklas Berglind -86   1:57:42
240.  (174) Benny Ferdinandsson -74 Nordea  1:57:45
241.  (315) Oskar Södergren -86   1:57:53
242.  (159) Jimmy Elvebakk -71   1:58:05
243.  (317) Lars Söderlund -77 Favoptic  1:58:19
244.  (200) Jan Henningsson -73 Janano  1:58:23
245.  (415) Mattias Carlqvist -78   1:58:39
246.  (332) Ronald Wennersten -48 Kth  1:59:19
247.  (129) Martin Blomquist -73   1:59:22
248.  (103) Sverker Akselsson -50 Nordea  1:59:24
249.  (269) Tomas Olsson -62 Rumpmas Runners  1:59:26
250.  (305) Roger Strömberg -58 Matab  1:59:26
251.  (134) Andreas Brundin -87 Stockholm IF  2:00:29
252.  (144) Lennart Danielsson -43 Järfälla  2:00:34
253.  (367) Christian Spenger -56   2:01:06
254.  (378) Stefan Jansson -70 Falu IK   2:01:19
255.  (416) Antonios Monokrousos -79   2:01:24
256.  (235) Kasper Lennartsson -67 Fredhäll Dream Team  2:01:31
257.  (131) Richard Briland -82 Huddinge  2:03:56
258.  (195) Lars Hansson -70 Sundbyberg  2:04:48
259.  (246) Lars Magnusson -75 Mullsjöspringarnas IF  2:06:11
260.  (265) Anders Nyberg -56 Stockholm  2:07:05
261.  (354) Peter Fristedt -73   2:08:36
262.  (333) Marco Wesselgren -71 Favoptic  2:09:21
263.  (242) Lennart Lundberg -0   2:09:31
264.  (372) Dick van Dijk -60   2:10:28
265.  (262) Niklas Nordh -68   2:11:34
266.  (175) Tommy Ferm -49   2:14:50
267.  (234) Ove Lekblom -61   2:15:43
268.  (218) Torbjörn Jonson -0 Vandrarringen Västerås  2:18:06
269.  (312) Ricky Svensson -77 Länsförsäkringar Stockholm  2:20:14
Halvmarathon Kvinnor Motion
1.  (571) Lena Lövkvist -76   1:31:57
2.  (574) Malin Midgard -78   1:35:14
3.  (564) Sofia Uppström -76   1:37:48
4.  (514) Mia Edvardsson -66 IFK Lidingö  1:38:15
5.  (518) Sofia Fredriksson -78 Rådmansö sk  1:38:26
6.  (542) Gunilla Mårsäter -65 Uppsala  1:40:31
7.  (517) Linda Forsström -79 Ok Ravinen  1:40:54
8.  (551) Laura Plant -74 Team Australia  1:41:24
9.  (503) Eva Berger -68 Spring Girls & Boys  1:42:10
10.  (572) Sara Granström -76   1:42:42
11.  (541) Sofia Myrevik -77 Spring Girls & Boys  1:42:52
12.  (521) Marit Jalink -0   1:43:20
13.  (539) Christa Maynard -74 Australia  1:43:28
14.  (575) Pernilla Putnik -72 Täby  1:44:22
15.  (545) Åsa Nylén -63 Bromma  1:44:43
16.  (557) Natacha Sahlén -78   1:45:05
17.  (568) Emelie Paulsson -80 Söderhamn  1:45:11
18.  (560) Johanna Stark -76 Stockholm  1:45:57
19.  (540) Julia Metz -82 SV Nikar Heidelberg  1:47:03
20.  (512) Kerstin Critti Cronholm -62 Resources Global  1:47:45
21.  (567) Malin Åhman -71 Ekenäs  1:48:06
22.  (556) Madeleine Rönsen -64 Sundbybergs IK 1:48:18
23.  (515) Annika Elmgart -68 Enskede  1:48:39
24.  (530) Cecilia Josefsson -83   1:49:01
25.  (566) Linda Wallin -74 LO-TCO rättsskydd  1:49:06
26.  (546) Ulrika Nyström -70 HIA St göran  1:49:19
27.  (570) Karin Törnquist -74 Sno  1:50:13
28.  (520) Carola Gruvegård -69 HIA St Göran  1:50:35
29.  (536) Ann-Sofi Lindberg -56 Akutmott Huddinge  1:50:56
30.  (510) Annika Cedergren -70 Hornstull Runners  1:52:47
31.  (525) Katharine Hobbs -71   1:53:17
32.  (553) Angela Rickey -69   1:53:26
33.  (549) Davorka Petrinovic -65 Klubb Veteran, Kroatien  1:54:09
34.  (507) Cecilia Blomgren -63 Täby  1:54:33
35.  (573) Hanna Renberg -73   1:55:31
36.  (504) Britt Bergkvist -59 Länsförsäkringar  1:55:51
37.  (535) Elisabet Lennartsson -82   1:56:08
38.  (516) Nina Eriksson -64 H&m  1:56:17
39.  (509) Ivona Carapar -81   1:57:05
40.  (527) Annika Holmström -69 Järfälla  1:57:17
41.  (543) Karin Nordh -61 Vendelsö  1:58:57
42.  (569) Anna Wallén -74 Bromma  1:59:32
43.  (513) Gunilla E Jansson -70 Tullinge  2:01:19
44.  (550) Linda Pettersson -81   2:01:34
45.  (528) Annika Hälldin -62 Hammarbyhöjden  2:05:19
46.  (538) Eva Lövenklint -54 Järfälla  2:06:12
47.  (522) Susanne Gustavsen -59   2:06:52
48.  (511) Brita Christensson -0   2:07:56
49.  (532) Drifa Kristjans -59   2:08:43
50.  (565) Ulrica Wahlström -70 Vällingby  2:08:45
51.  (555) Christina Roche -67 Bälinge IF  2:09:57
52.  (544) Eva Norlander -67 Saltsjö-Boo  2:13:40
53.  (531) Ingibjorg Kristjans -58   2:14:19
54.  (523) Carina Gävstedt -71 Rimbo  2:17:15
55.  (561) Lena Sundell -74 Solna  2:21:47
10 km Män Motion
1.  (864) Petr Losman -79 Scania IF  0:31:36
2.  (852) Rob Walter -76 Malungs OK  0:33:24
3.  (863) Anders Axelsson -76 Scania IF  0:33:25
4.  (707) Mikael Andersson -86 Vallentuna FK  0:33:26
5.  (865) Jonn Are Myhren -79 Scania IF  0:34:06
6.  (858) Björn Torssell -80 Hässelby SK  0:34:49
7.  (873) Mikael Näslund -78 Öbacka IK 0:35:29
8.  (855) Martin Hedman -75 Livgardet  0:35:36
9.  (795) Ola Stålnacke -77 Sturehof  0:36:31
10.  (861) Philip Gustatsson -84 Scania IF  0:36:45
11.  (842) Johan Björklund -79 Styx IBF  0:37:19
12.  (770) Josef Murray -84   0:37:50
13.  (868) Isak Bergman -82 Scania IF  0:38:08
14.  (712) Mattias Berggren -79 Kungsholmen  0:38:16
15.  (721) Christian Dahlmann -75 Stockholm  0:38:17
16.  (773) Ludvig Nilsson -78 Bliss Sthlm  0:38:38
17.  (754) Leo Kruth -63 AIK 0:38:44
18.  (872) Mattias Olsson -74 NCC Roads  0:38:44
19.  (875) Martin Broms -89 Hammarby IF  0:39:03
20.  (768) Sean Mc Devitt -75 Aspudden  0:39:24
21.  (781) Jonas Petersson -73 Stockholms FTF  0:39:35
22.  (818) Mattias Ågren -82 Bkk  0:39:42
23.  (760) Johan Linterius -67 Vattenfalls IF  0:39:47
24.  (856) Anders Hult -53   0:39:59
25.  (807) Bengt Wiberg -57   0:40:10
26.  (871) Hans Rimbe -66 Vallentuna FK  0:40:19
27.  (862) Per Johnsson -67 Acando SK  0:40:21
28.  (715) Mats Blomqvist -72 Provment  0:40:38
29.  (843) Mikael Ersson -77 Styx IBF  0:40:46
30.  (733) Fredrik Gustafsson -74 Fruängen  0:41:21
31.  (802) Jonas Wessman -90   0:41:24
32.  (840) Bernt Ernström -69 Flemingsberg  0:41:24
33.  (839) Hans Krylander -59 Gå & Löpkliniken  0:42:07
34.  (782) Manne von Platen -62 FSB Finans  0:42:09
35.  (827) Robert Bloom -67   0:42:10
36.  (859) Mark Sanctuary -72   0:42:13
37.  (857) Peter Siljerud -70 Team Endorfin  0:42:20
38.  (832) Auvinen Rasmus -91 Mälarhöjden  0:42:20
39.  (838) Henrik Johansson -77 Solna IF  0:42:25
40.  (860) Jonas Kaufeldt -71 Bevakningstjänst  0:42:26
41.  (729) Håkan Fjaestad -70 Kungsholmen  0:42:35
42.  (705) Johan Andersson -73 Fredhäll  0:42:37
43.  (825) David Stenmarck -74 Runners Only  0:42:51
44.  (784) Lars Qvarfort -45 Tyresö  0:42:52
45.  (799) Mikael Ternander -69 Enskilda gymnasiet  0:43:00
46.  (774) Magnus Nilsson -72   0:43:05
47.  (844) Tobias Törnqvist -71   0:43:06
48.  (833) Auvinen Filip -89 Mälarhöjden  0:43:20
49.  (790) Tomas Rundlöf -67 Enskilda gymnasiet  0:43:30
50.  (850) Johan Biesheuvel -80   0:43:36
51.  (811) Patrik Wikström -73   0:43:38
52.  (739) Fredrik Helsing -79 FC Stolpskott  0:43:54
53.  (752) Peter Karlsson -62 Lidingö Posten  0:43:57
54.  (845) Olof Törnqvist -75   0:44:04
55.  (714) Patrik Björk -69   0:44:18
56.  (822) Robert Öhman -70 Bliss Sthlm  0:44:23
57.  (756) Doddi Larsson -81 Acne  0:44:33
58.  (734) Thomas Gustafsson -48   0:44:54
59.  (792) Krister Sellman -59 Frilansare  0:44:57
60.  (750) Bert Karlberg -43 Coop  0:45:05
61.  (831) Per Gysing -60 Blixten  0:45:09
62.  (724) Anders Ekbäck -70 Ällmora FF  0:45:55
63.  (716) Guy Branchard -47   0:46:10
64.  (793) Måns Österlund   0:46:15
65.  (870) Hans Säll -61 Spring girls and boys  0:46:19
66.  (708) Lars Appeldahl -54 FSB Finans  0:46:21
67.  (819) Mark Åkesson -70   0:46:35
68.  (828) Peter Dehlbom -67   0:47:03
69.  (826) Jan Forsberg -51 Runners Only  0:47:16
70.  (816) Jonas Wängberg -72 Enskilda gymnasiet  0:47:19
71.  (725) Mats Eriksson -76 IFK Proj08  0:47:29
72.  (853) Leif Jansson -48   0:47:36
73.  (834) Håkan Tiselius -56 Huddinge iF  0:47:38
74.  (854) Sören Berg -52 Coop  0:47:43
75.  (723) Stefan Edström -61   0:47:52
76.  (836) Magnus Lundqvist -68   0:48:23
77.  (746) Arne Johansson -38 Järfälla  0:48:28
78.  (735) Rikard Göthe -73 Business Objects lag 2  0:48:29
79.  (830) Sven Norman -47 Nordea  0:48:32
80.  (796) Thomas Svensson -49 Tumba  0:48:35
81.  (869) Göran Wahlberg -57 Mentor Graphics  0:48:37
82.  (823) Joakim Pettersson -62 G45  0:48:57
83.  (778) Anders Olson -69   0:49:14
84.  (808) Alex Wickman -78 IFK Proj08  0:49:18
85.  (709) Niklas Asplund -71 Omx  0:49:34
86.  (874) Gordon Deas -74   0:49:40
87.  (777) Johan Nyström -63 Bgc  0:49:47
88.  (757) Peter Larsson -83   0:49:51
89.  (866) Rickard Andersson -62 Sthlm Kajak klubb  0:49:55
90.  (806) Stig-Erik Vestman -63 HPH-Bromma  0:50:03
91.  (810) Emil Vikberg -84   0:50:16
92.  (751) Kurt Karlsson -45 Jalles TC  0:50:19
93.  (737) Jarmo Heinonen -54 Isaxonspulverlack  0:50:24
94.  (747) Mats Johansson -70 ÅF-Process  0:50:36
95.  (759) Håkan Lilja -59 Danderyds SK  0:50:38
96.  (713) Hans Bergholtz -43   0:50:52
97.  (809) Jonas Widell -74 Föreningssparbanken  0:51:12
98.  (764) Johan Lundin -65 Sturehof  0:51:15
99.  (780) Mats Otterström -59 BD Runners  0:51:16
100.  (742) Henrik Isomaa -75 Kraft Foods  0:51:24
101.  (772) Rikard Nero -80   0:51:29
102.  (736) Marcus Hedlöf -78 IFK Proj08  0:51:49
103.  (820) Anders Ånlind -72 AstraZeneca IF  0:52:02
104.  (821) Thomas Ånlind -68 AstraZeneca IF  0:52:03
105.  (732) Jan Gulliksson -62 Enskilda gymnasiet  0:52:12
106.  (718) Jesper Bruzelius -74   0:52:27
107.  (804) Johan Vestlund -64 Myrby  0:52:28
108.  (711) Peter Berg -84 Lidner  0:52:50
109.  (706) Marco Andersson -78 Vvff  0:52:54
110.  (829) Mats Bergholtz -45 Ericsson IK 0:53:02
111.  (847) Micke Dahl -63 B&E Promotion/Asics  0:53:10
112.  (731) Daniel Förberg -74 Spårvägen FK  0:53:17
113.  (803) Jonas Westerfelt -87 Ingen  0:53:21
114.  (710) Lars Berg -87 Lidner  0:53:25
115.  (841) Roger Andersson -69 IK Stern, Göteborg  0:53:38
116.  (744) Kurt Johannesson -37 Hässelby SK  0:53:56
117.  (743) Stig Jarring -44 Fredrikshof  0:53:57
118.  (755) Anders Larsson -67 Remember When  0:54:01
119.  (703) Ulf Alfredsson -68 SKB IF  0:54:17
120.  (851) Kurt Wiberg -59   0:54:27
121.  (785) Nabil Rafidi -70   0:54:55
122.  (753) Mathias Keding -75 Mor och son  0:55:33
123.  (738) Leif Hellstenius -48 Westermalms IF  0:55:37
124.  (867) Mikael Hollsten -58 Vårvägens IF  0:55:51
125.  (748) Erik Josefsson -77 Electrolux IF  0:55:52
126.  (848) Patrik Hallmert -87 B&E Promotion/Asics  0:56:08
127.  (700) Martin Ahlquist -62 FSB Finans  0:56:20
128.  (849) Sten Svensson -51 Solna  0:56:30
129.  (730) Björn Froste -35 Täby  0:56:55
130.  (761) Stefan Lundberg -48 Sannedals SK  0:57:39
131.  (817) Pawel Zajac -82   0:57:40
132.  (758) Daniel Lidrell -88   0:57:46
133.  (797) Gunnar Svärd -45   0:58:21
134.  (813) Tommy Wiorek -61 Solna  0:58:58
135.  (787) Gustaf Richert -37   0:59:09
136.  (794) Mats Sjöberg -50   0:59:14
137.  (791) Daniel Sarvid -88   0:59:18
138.  (815) Jens Wirstam -69   0:59:25
139.  (776) Christer Nydesjö -47   0:59:30
140.  (835) Arsaell Hardarson -56   1:00:16
141.  (837) Rasmus Mähler -88 Kungsholmen Runners  1:00:25
142.  (876) Magnus Nilsson -66   1:00:43
143.  (798) Mats Säfström -59   1:01:23
144.  (846) Anders Lagerlöf Länsförsäkringar  1:01:30
145.  (783) Joel Puhakka -88   1:07:23
146.  (800) Simon Varley -76   1:07:26
147.  (726) Lars Bertil Erkki -64   1:11:38
148.  (767) Juha Marhhanen -63 Rävhallen  1:12:45
149.  (741) Reino Hiltunen -36 AXA Akalla  1:16:33
150.  (704) Björn Almgren -64   1:28:43
10 km Kvinnor Motion
1.  (990) Louise Wiker -79 Hässelby SK  0:40:06
2.  (975) Anja Auvinen -61 Mälarhöjden  0:40:34
3.  (989) Sara Agemark -88 Spårvägen FK  0:40:39
4.  (933) Anna Klamfelt -80   0:42:52
5.  (973) Elisabeth Qvarfot -80 Järfälla Spiders  0:43:16
6.  (983) Jenny Hagesjö -77   0:44:36
7.  (915) Kristina Flintull -87 Enskilda gymnasiet  0:44:57
8.  (911) Maja Edström -78   0:45:10
9.  (962) Ewa Wahlberg -55 Uppsala LK  0:45:48
10.  (934) Eva Kuoppala -78 Business Objects lag 2  0:46:15
11.  (939) Kina Larsson -74 Acne  0:46:38
12.  (929) Cathrin Kangas -85   0:46:40
13.  (906) Mia Blomberg -78 Acne  0:47:19
14.  (979) Annika Hibell -77 Styx IBF  0:47:32
15.  (904) Anna Barklund -65 Spring Girls & Boys  0:47:37
16.  (982) Mia Jodal -69 Ravinen  0:47:40
17.  (916) Karin Froste -65 Stockholm  0:47:52
18.  (945) Kerstin Malm -52 Enskilda gymnasiet  0:48:14
19.  (955) Petra Sporrong -67 Spring Girls & Boys  0:48:17
20.  (986) Cecilia Aronsson -80 Friskis & Svettis  0:49:10
21.  (963) Lina Westin -77   0:49:19
22.  (908) Ruth Yosef -75   0:49:34
23.  (964) Maria Westling -69   0:49:41
24.  (977) Lisa Lindström -76 Nacka  0:49:43
25.  (943) Karin Lindström -70   0:49:48
26.  (956) Cecilia Staaff -75 Fredhäll  0:49:52
27.  (924) Kerstin Holmgren -59   0:49:55
28.  (961) Desiree W Edström -59   0:50:02
29.  (914) Eva Enmark -57 Tullinge  0:50:02
30.  (940) Stina Larsson -78   0:50:22
31.  (920) Jenny Hedberg -80 Electrolux IF  0:50:23
32.  (905) Jessica Berneström -74 Bliss Sthlm  0:50:33
33.  (954) Brita Skyttner -75   0:51:05
34.  (987) Pia Sjöholm -70 Basiluran IK 0:51:15
35.  (903) Jeanette Anttila -68 Business Objects lag 1  0:51:28
36.  (927) Sandra Jakobsson -79 Föreningssparbanken  0:51:42
37.  (967) Emma Wikner -83   0:51:44
38.  (922) Tuula Hietala -56 Hanvikens SK  0:51:46
39.  (978) Kerstin Göransson -83   0:53:01
40.  (981) Therese Bengtsson -70 Arboga SK  0:53:26
41.  (900) Makiko Abe -76 Animals  0:54:00
42.  (935) Anna Lagergren -68 Husby Lundby  0:54:05
43.  (969) Emilia Winberg -73   0:54:16
44.  (959) Carina Söder -63   0:54:16
45.  (932) Maria-Pia Karlsson -56 Uppsala Universitet  0:54:26
46.  (976) Sofia Wenngren -73   0:54:39
47.  (909) Maria Edholm Chami -63 Täby  0:54:57
48.  (960) Cecilia Törnqvist -77 Blåmesarna  0:56:12
49.  (991) Eleonor Johansson -88 Söders SOL - Tyresö  0:56:13
50.  (907) Miriam Bratt -62   0:56:38
51.  (949) Carina Persson -67 Spring Girls & Boys  0:57:10
52.  (985) Lillemor Bäcke -70 B&E Promotion/Asics  0:57:15
53.  (951) Ylva Rosing -71 Bromma  0:57:15
54.  (944) Lotta Löw -52 Mor och son  0:57:27
55.  (902) Lisa Andersson -78 Blåmesarna  0:57:41
56.  (965) Helena Whitlock -81   0:57:41
57.  (992) Hanna Brodda -71   0:57:58
58.  (941) Sahra Lindgren -74 Föreningssparbanken  0:58:05
59.  (942) Maria Lindgren -72   0:58:34
60.  (926) Jenny Ivarsson -74 Föreningssparbanken  0:58:40
61.  (913) Marie Enbuske -69 Coop IF  0:58:50
62.  (966) Mikaela Widsing -74   0:58:56
63.  (901) Annika Abrahamsson -69   0:59:25
64.  (919) Ulrika Hag -81 Blåmesarna  1:00:36
65.  (925) Anna Hultén -66   1:00:43
66.  (980) Petra Larsson -75 Länsförsäkringar Stockholm   1:02:10
67.  (993) Catarina Sångberg -76   1:02:17
68.  (936) Helene Lagerlöf -73   1:05:37
69.  (921) Carina Heinonen -60 Isaxonspulverlack  1:06:01
70.  (928) Beatrice Johansson -88 Söders SOL - Tyresö  1:06:13
71.  (984) Margaretha Backemar -54   1:07:24
72.  (910) Linn Edström -76   1:08:10
73.  (972) Gunilla Wallin -38 Fredrikshof  1:08:42
74.  (957) Susanne Ståhl -80   1:13:28
75.  (918) Verena Graf -77   1:23:48
76.  (948) Margaretha Persson -51   1:43:19
1km Knattar
1.  (1036) Markus Hansell -94 Tyresö FK  0:03:55
2.  (1034) Kalle Brunnstedt -95 Nälsta Spurters  0:04:00
3.  (1008) Tove Helminen -95 Mälarhöjdens IK 0:04:30
4.  (1017) Fredrik Sandelin -94 Enebyberg  0:04:43
5.  (1010) Herman Jansson -96 Tullinge  0:04:47
6.  (1004) Linnea Cedergren -95 Hornstull Runners  0:04:50
7.  (1014) Oskar Malmström -95 Kungsängen  0:04:52
8.  (1039) Oskari Taipale -96 Kungsholmen  0:04:55
9.  (1001) Pamela Beyermann -98 Malmby OL  0:05:12
10.  (1031) Max Hagström -98 IFK Lidingö  0:05:32
11.  (1023) Matilda Sjöholm -98 Basiluran IK 0:05:40
12.  (1007) Fanny Helminen -97 Mälarhöjdens IK 0:05:43
13.  (1029) Emma Krylander -99 Gå- och Löpkliniken  0:05:51
14.  (1003) Jonathan Cedergren -98 Hornstull Runners  0:05:56
15.  (1024) Kevin Woodward -99   0:06:02
16.  (1011) Philip Jonsson -97 Kärrtorps scouter  0:06:03
17.  (1035) Fredrik Danielsson -95 Nälsta Spurters  0:06:03
18.  (1018) Sofia Sandelin -97 Enebyberg  0:06:05
19.  (1041) Ludvig Agbelin -99 Blixten  0:06:08
20.  (1015) Nils Nordh -99   0:06:24
21.  (1040) Topias Taipale -00 Kungsholmen  0:06:32
22.  (1002) Olivia Broström Vose -1 FK Studenterna  0:06:33
23.  (1032) Lucas Eriksson Settergren -99 Vallentuna FK  0:06:43
24.  (1027) Lucas Braxton -00 Gå- och Löpkliniken  0:06:47
25.  (1025) Gustav Lundell-Kuperion -00 Gå- och Löpkliniken  0:06:47
26.  (1022) Maja Sjöholm -1 Basiluran IK 0:07:34
27.  (1006) Tobias Hansson -98   0:07:44
28.  (1038) David Jansen -94 Min Klubb  0:07:44
29.  (1012) Oliver Langlais -3 Enebyberg  0:08:35
30.  (1028) Tobias Braxton -00 Gå- och Löpkliniken  0:09:00
31.  (1026) Alfred Lundell-Kuperion -02 Gå- och Löpkliniken  0:09:00
32.  (1033) Ippa Eriksson Settergren -01 Vallentuna FK  0:09:34
33.  (1037) Alfred Lindgren -02 Ursvik  0:10:39
34.  (1030) Charles Krylander -01 Gå- och Löpkliniken  0:10:40

Lag 3 x 10km
1.  Styx IBF               2:05:37
     Johan Björklund0:37:19
     Mikael Ersson0:40:46
     Annika Hibell0:47:32
2.  Mälarhöjden               2:06:14
     Anja Auvinen0:40:34
     Auvinen Rasmus0:42:20
     Auvinen Filip0:43:20
3.  Hässelby SK               2:08:51
     Björn Torssell0:34:49
     Louise Wiker0:40:06
     Kurt Johannesson0:53:56
4.  Enskilda gymnasiet               2:11:27
     Mikael Ternander0:43:00
     Tomas Rundlöf0:43:30
     Kristina Flintull0:44:57
5.  Bliss Sthlm               2:13:34
     Ludvig Nilsson0:38:38
     Robert Öhman0:44:23
     Jessica Berneström0:50:33
6.  Acne               2:18:30
     Doddi Larsson0:44:33
     Kina Larsson0:46:38
     Mia Blomberg0:47:19
7.  Enskilda gymnasiet Lag 2               2:27:45
     Jonas Wängberg0:47:19
     Kerstin Malm0:48:14
     Jan Gulliksson0:52:12
8.  Spring Girls & Boys               2:33:04
     Anna Barklund0:47:37
     Petra Sporrong0:48:17
     Carina Persson0:57:10
9.  Föreningssparbanken               2:40:59
     Jonas Widell0:51:12
     Sandra Jakobsson0:51:42
     Sahra Lindgren0:58:05
10.  B&E Promotion/Asics               2:46:33
     Micke Dahl0:53:10
     Patrik Hallmert0:56:08
     Lillemor Bäcke0:57:15
11.  Blåmesarna               2:54:29
     Cecilia Törnqvist0:56:12
     Lisa Andersson0:57:41
     Ulrika Hag1:00:36