Anna kan inte stanna - von Schenck sprang för fort

2007-05-19 - Förra helgen tog hon SM-brons på halvmaran. Idag var Anna von Schenck tillbaka på samma distans och vann Kungsholmen Runt. På en alldeles för snabb tid.

– Nu blir inte min tränare glad på mig, var Anna von Schencks kommentar över segertiden 1:17:52.
Hässelbys SM-bronsmedaljös skulle egentligen bara springa ett snabbare pass tre veckor före Stockholm Marathon och hade fått tillsägelse om att inte springa fortare än 1:20.
– Men när man får nummerlapp på sig är det svårt att hålla igen, erkände Anna, som satte personligt rekord på Göteborgsvarvet, sju dagar tidigare.
Då sprang hon på 1:15:52. Idag tog det två minuter mer, tränarinstruktioner till trots, och i kamp med kraftiga vindar, runt femton meter i sekunden. Hon hade bara sex manliga löpare före sig i mål. Anna är årets nästsnabbaste svenska på maratondistansen med 2:43:23, satt i Rom i mars. Hon hoppas på en bättre tid om tre veckor.
– Jag satsar på att slå mitt personliga rekord, 2:41 från i Berlin ifjol.

Anna var bara fem minuter bakom förste mannen i mål och hela nio och en halv minuter före nästa tjej, Kajsa Friström. FIF:s äss har aldrig missat pallen på de fem gånger som hon har sprungit Kungsholmen Runt i Studenternas regi. Sviten sedan 2002: 3-3-1-deltog ej-3-2! En annan av Stockholmsloppens välkända profiler tog hand om tredje platsen, Agneta Jonsson, Team Skavsåret. Det var också de två sistnämnda klubbarna som tog hand om lejonparten av de veteran-DM-medaljer som delades ut.

Lika ojämnt som det var i damklassen lika hårt var det om striden bland herrarna. Duellanterna hette Jonas Larm och Anders Österlund. Anders var kvickast ut, men sen tog Jonas över.
– Han drog större delen av andra varvet, tillstod västeråslöparen som tog över kommandot under den sista kilometern.
– Jag prövade ett ryck och det gick vägen, förklarade segerherren som kom in på 1.12:33.

Precis som många andra av Kungsholmen Runts deltagare hade Anders loppet som en förberedelse inför Stockholm Marathon om tre veckor. Det gäller även för Jonas Larm (nr 26 på maran), som vann KR på en liknande tid för tre år sen liksom för Waldemar Poszepczynski (nr 31), Martin Gidewall (nr 50), Fredrik Svanfeldt (nr 75), Martti Mustonen (nr 143) och Henrik Östling (nr 86), som följde närmast därefter, i likhet med alla de tre tjejer som beträdde prispallen.

Himlen var klarblå under förmiddagen, men mörknade mot lunch och efter ungefär en och en halv timmes löpning började det dugga. Ett regn som tilltog och temperaturen sjönk därefter, från 17 grader vid starten ner till 12 grader när siste man hade gått i mål. Vinden var annars den besvärliga faktorn för löparna med tio till sexton meter syd i sekunden under den första timmen innan det mojnade något.

De tre snabbaste löparna i milklassen drabbades tyvärr av en felaktig väganvisning och deras tider ska beaktas med det i minnet. Vi beklagar misstaget som berodde på att en banfunktionär försökte få bort en barnvagnsdragande förälder som ställt sig i vägen samtidigt som löparna kom farandes.

Ytterligare runt 120 efteranmälde sig på tävlingsdagen, så att deltagarantalet till slut steg till i det närmaste till ett tusen.

Alla resultat

RESULTAT 2007

   
Halvmarathon Män Tävling
1.  (73) Anders Österlund -73 Västerås SOK  1:12:33
2.  (64) Jonas Larm -73 Hässelby SK  1:12:44
3.  (57) Waldemar Poszepczynski -77 Enhörna IF  1:15:01
4.  (75) Martin Gidewall -76 IFK Tumba  1:16:03
5.  (1) Fredrik Svanfeldt -63 Hässelby SK  1:16:34 M40-1
6.  (2) Martti Mustonen -60 Rånäs 4H  1:16:39
7.  (58) Henrik Östling -76 Enhörna IF  1:16:46
8.  (33) Anders Markusson -77 Rånäs 4H  1:18:15
9.  (39) Mario Rieloff -61 Fredrikshofs FIF  1:18:25 M45-1
10.  (24) Patrik Karlsson -62 Team Skavsåret IF  1:20:54 M45-2
11.  (60) Rolf Berglund -60 Saltsjöbadens IF  1:21:49 M45-3
12.  (17) Jonas Haggren -64 Fredrikshofs FIF  1:22:15 M40-2
13.  (55) John Åhström -77 Ericsson IF  1:22:48
14.  (63) Mats Schenström -61 IFK Lidingö  1:22:52 M45-4
15.  (27) Leif Larson -56 Rånäs 4H  1:22:55
16.  (71) Bo C Bertilson -53 Fredrikshofs FIF  1:23:03 M50-1
17.  (54) Tage Winter -47 Flemingsbergs SK  1:23:05 M60-1
18.  (62) Tommy Nordsten -63 Fredrikshofs FIF  1:23:17 M40-3
19.  (61) Lars-Olof Nilsson -62 Saltsjöbadens IF  1:24:06 M45-5
20.  (49) Pär Tögenmark -68 Upsala IF  1:24:35
21.  (9) Reinaldo Burgos -66 Tullinge-Tumba FF/Friidrott  1:24:47 M40-4
22.  (40) Peter Ronquist -74 Vallentuna FK  1:24:53
23.  (67) Göran Mårtensson -51 Täby LLK  1:25:19 M55-1
24.  (43) Roger Sernemyr -65 Uppsala Löparklubb  1:25:43
25.  (16) Stefan Gunnars -69 Fredrikshofs FIF  1:26:23 M35-1
26.  (53) Niklas Wilhelmsson -72 Uppsala LK  1:27:13
27.  (6) Daniel Björk -71 Team Skavsåret IF  1:27:32 M35-2
28.  (8) Mats Boström -69 Solvikingarna  1:27:59
29.  (70) Jesper Lindgren -72 IFK Sala  1:28:02
30.  (35) Johan Nyström -76 Team Skavsåret IF  1:28:37
31.  (66) Lars Melin -72 Malungs IF  1:28:38
32.  (30) Carl Lindgren -65 SPIF Triathlon  1:28:43 M40-5
33.  (25) Alf Klein -60 Spik  1:29:32 M45-6
34.  (48) Anders Thelemyr -64 Duvbo IK 1:29:41 M40-6
35.  (28) Thommy Larsson -51 Ingarö IF  1:29:50 M55-2
36.  (68) Tomas Svanström -53 Uppsala LK  1:30:41
37.  (4) Artur Almås -85 Hammarby IF Friidrott  1:30:44
38.  (22) Leif Julin -59 Team Skavsåret IF  1:31:40 M45-7
39.  (37) Johan Olausson -59 Team Skavsåret IF  1:31:57 M45-8
40.  (47) Lars Swidén -45 Hammarby IF  1:32:45 M60-2
41.  (52) Håkan Westerblad -56 Spårvägen Friidrott  1:32:48 M50-2
42.  (26) Kjell Kvarfordt -59 Fredrikshofs FIF  1:34:31 M45-9
43.  (56) Martin Larsson -71 Huddinge AIS  1:34:38 M35-3
44.  (10) Christoffer Danarö -84 Vallentuna FK  1:35:02
45.  (11) Laurent Duda -65 Uppsala LK  1:36:16
46.  (46) Gunther Stattmann -80 SV Weissbriach  1:37:24
47.  (74) Christer Gidewall -49 IFK Tumba  1:37:25 M55-3
48.  (42) Mikael Samuelsson -65 IK Jordbänningarna  1:37:33 M40-7
49.  (69) Mattias Agestam -60 Bromma IF  1:37:33 M45-10
50.  (7) Gunnar Björkman -55 Östhammar FI  1:37:50
51.  (41) Jan Röhdin -47 Team Skavsåret IF  1:39:39 M60-3
52.  (5) Joacim Axelsson -64 Boo IF  1:40:06 M40-8
53.  (65) Ola Sandh -44 Huddinge AIS  1:40:49 M60-4
54.  (50) Tommy Wallentin -45 Vallentuna FK  1:41:16 M60-5
55.  (44) Lennart Skoglund -53 Mälarhöjdens IK 1:43:01 M50-3
56.  (18) Daniel Hellmark -82 Volvo  1:47:54
57.  (29) Håkan Lilja -59 Danderyds SK  1:48:16 M45-11
58.  (36) Sten Odenblad -39 Fredrikshofs FIF  1:49:34 M65-1
59.  (72) Björn Porserud -47 Fredrikshofs FIF  1:53:10 M60-6
60.  (59) Åke Ödmark -41 Huddinge AIS  1:53:36 M65-2
61.  (19) Stig Hellström -36 Fredrikshofs FIF  2:01:35 M70-1
62.  (45) Ewert Skymne -31 Fredrikshofs FIF  2:01:45 M75-1
63.  (51) Sten Welin -29 SoIK Hellas  2:14:47 M75-2
64.  (32) Rooney Magnusson -39 SoIK Hellas  2:29:56 M65-3
Halvmarathon Kvinnor Tävling
1.  (90) Anna Von Sckenck -73 Hässelby SK  1:17:52
2.  (81) Kajsa Friström -65 Fredrikshofs FIF  1:27:20 K40-1
3.  (84) Agneta Jonsson -56 Team Skavsåret IF  1:32:23 K50-1
4.  (88) Caroline Kullberg -88 Fredrikshofs FIF  1:36:23
5.  (91) Anna Sohlin Pettersson -78 IFK Mora  1:40:10
6.  (87) Anna-Lena Åkerstrand -63 Vallentuna FK  1:41:25 K40-2
7.  (86) Susanne Wahlqvist -69 Rånäs 4H  1:43:49
8.  (85) Karin Törnquist -74 Huddinge AIS  1:45:53
9.  (82) Liselott Holmberg -78 Axa Sports Club  1:49:37
10.  (89) Lotta Frohm Lindberg -64 Boo IF  1:55:46 K40-3
Halvmarathon Män Motion
1.  (1418) Ola Lidmark-Eriksson -80   1:18:39
2.  (1143) Bernie Jackson -71   1:19:48
3.  (1319) Anton Zelikman -80   1:20:54
4.  (1305) Christian Wegmann -68 Operans IF  1:21:01
5.  (1194) Tedh Lundstedt -61 IK Rauken  1:22:01
6.  (1403) Mattias Karlsson -74   1:22:07
7.  (1061) Christian Dahlmann -75 Kungsholmen  1:22:17
8.  (1252) Olof Ranhagen -74 Vallentuna  1:22:31
9.  (1347) Erik Furusjö -72   1:23:39
10.  (1027) Johan Bergman -71 Tallkrogen  1:23:54
11.  (1090) Per Frennberg -64 Alecta  1:24:01
12.  (1209) Pär Muhr -72 Västerås  1:24:03
13.  (1212) Thadée Ndabazi -78   1:24:38
14.  (1067) Gunnar Durén -63 Hässelby  1:24:49
15.  (1149) Fredrik Johansson -79   1:25:10
16.  (1010) Hans Andersson -67 ABB IF  1:25:13
17.  (1420) Leo Mickelsson Ujihara -73 Hermans  1:25:15
18.  (1361) Magnus Wallner -72 Hammarby Sjöstad  1:25:21
19.  (1028) Johan Bergman -66 Sundbybergs IK friidrott  1:25:25
20.  (1230) Rikard Nyrenström -67 Stockholm  1:25:29
21.  (1357) Lars Svärd -73 Team Skavsåret IF  1:25:39
22.  (1178) Per Larsson -73 Spånga  1:25:52
23.  (1119) Rob Hatton -78 England  1:25:55
24.  (1315) James Woodcock -68 Stockholm  1:25:58
25.  (1275) David Stillberger -77 Stockholm  1:26:00
26.  (1369) Niklas Thörnquist -75   1:26:01
27.  (1226) Mikael Nordlund -67 Norsborg  1:26:22
28.  (1324) Erik Olsson -80   1:26:35
29.  (1322) Markus Åhman -73 Örnsberg  1:26:35
30.  (1020) Christer Backman -75 Tullinge SK  1:26:41
31.  (1081) Lars Erixon -67   1:27:07
32.  (1124) Tapio Hietanen -83 Otaniemen Jyllääjät  1:27:07
33.  (1021) Anders Bagewitz Vårt Kungsholmen  1:27:17
34.  (1283) Fredrik Södergren -73 Nordnet  1:27:34
35.  (1197) Johan Malk -71 Tynningö  1:27:48
36.  (1356) Carl-Fredrik Pettersson -70   1:27:51
37.  (1151) Martin Johansson -78   1:28:05
38.  (1102) Joakim Grassmann -68 Edhunter  1:28:14
39.  (1156) Johan Jonasson -76 Uppsala  1:28:16
40.  (1366) Peter Szöges -60 Wåhlin Fastigheter  1:28:27
41.  (1365) Sacke Chalkias -68   1:28:28
42.  (1364) Olof Mattiasson -67   1:28:28
43.  (1419) Joachim Luthander -64   1:28:34
44.  (1266) Jonas Sandberg -73   1:28:35
45.  (1300) Anders Wahlund -65 Fredrikshof CK  1:28:37
46.  (1114) Staffan Halldin -66   1:28:38
47.  (1374) Kristoffer Persson -75   1:28:42
48.  (1122) Johnathan Hendry -53   1:28:42
49.  (1320) Gerasimos Zervos -72 ESSVE Produkter AB  1:28:49
50.  (1383) Sebastian Tomac -71   1:28:55
51.  (1152) Magnus Johansson -73 Fellingsbro  1:28:58
52.  (1169) Leo Kruth -63 Aik  1:28:59
53.  (1098) Fredrik Glas -67   1:29:03
54.  (1371) Magnus Kjellberg -73 Boo IF  1:29:07
55.  (1125) Benjamin Hillback -83   1:29:12
56.  (1223) Pär Norberg -0 Friskis & Svettis  1:29:14
57.  (1123) Daniel Hepper -82   1:29:24
58.  (1259) Cédric Rossini -74   1:29:24
59.  (1390) Stefan Blom -75 Fellingsbro  1:29:30
60.  (1325) Karl Eidem -70 Täby IS  1:29:31
61.  (1245) Magnus Pettersson -77 Bajen va namnet  1:30:06
62.  (1117) Christer Hansson -69   1:30:06
63.  (1233) Arvid Olsen -78 Uppsala  1:30:16
64.  (1343) Ola Stering -78   1:30:38
65.  (1096) Christer Gerdes -70 Ft03  1:30:47
66.  (1367) Carl Emil Larsson -0   1:30:52
67.  (1240) Roger Persson -48   1:30:54
68.  (1014) Henrik Arnell -66   1:31:00
69.  (1083) Torbjörn Falk -61   1:31:21
70.  (1227) Jesper Norin -73   1:31:38
71.  (1260) Esa Rotinen -73 Stockholm långdistansklubb  1:31:42
72.  (1195) Magnus Lömäng -79   1:31:43
73.  (1287) Torbjörn Tambour -61   1:31:43
74.  (1392) Christer Mossberg -70 Fellingsbro  1:31:56
75.  (1381) Jonas Norrlander -77   1:31:56
76.  (1243) Alexander Pettersson -82 Stockholm  1:31:56
77.  (1399) Per Larsson -71 Nockebymovs TF  1:32:08
78.  (1138) Christian Ilgner -63 Coop  1:32:11
79.  (1299) Jesper Uddin -74 Stockholm  1:32:12
80.  (1413) Mats Bergström -55   1:32:12
81.  (1216) Jarno Nieminen -75 B&E Promotion  1:32:12
82.  (1184) Mats Liljegren -76 Team Skavsåret IF  1:32:13
83.  (1350) Martin Grundberg -82 Enebybergs IF  1:32:22
84.  (1388) Danze Ogebratt -62 Astrakan Bygg  1:32:44
85.  (1258) Fredrik Ronvall -78   1:32:51
86.  (1273) Magnus Smedmark -74 MOB IF  1:32:51
87.  (1296) Gustaf Tiselius -72 Tiseliusklubben  1:33:03
88.  (1272) Morgan Skogh -57 Länsförsäkringar  1:33:06
89.  (1100) Kurt-Henrik Gran -60 Elektroskandia  1:33:08
90.  (1073) Andreas Ekström -72 Trappsniglarna  1:33:12
91.  (1379) Mårten Kingberg -68 AS Nälta  1:33:23
92.  (1304) Guillermo Vega -62 Järfälla IF  1:33:37
93.  (1250) Johan Qviberg -81 Öhman  1:33:58
94.  (1327) Kalle Hanselid -69   1:34:00
95.  (1236) Jan Ortmeier -83   1:34:02
96.  (1190) Per Lundholm -64 TSK 79  1:34:03
97.  (1338) Jonas Lenne -74   1:34:04
98.  (1001) Carl Agestam -54 Humpe  1:34:04
99.  (1416) Bengt Örn -59 Mälarhöjden  1:34:08
100.  (1229) Kenneth Nybohm -71 Coop  1:34:36
101.  (1375) Markus Silander -72 Folksamkamraterna  1:34:36
102.  (1249) Antoine Puget -84 Kth  1:34:44
103.  (1254) Edvin Remb -82 Selånger SOK  1:34:46
104.  (1141) Bengt Isgård -51 Friskis & Svettis  1:34:46
105.  (1144) Tobias Janson -73   1:34:53
106.  (1394) Robert Pedersen -76 Järfälla OK  1:34:54
107.  (1145) Jan-Eric Jansson -65 Lidingö  1:34:56
108.  (1329) Jonas Klingberg -63 Fredrikshofs FIF  1:34:58
109.  (1050) Torbjörn Carlsson -59 IK Jordbänningarna  1:35:00
110.  (1224) Magnus Nordin -68 Nordins fastighetsbyrå  1:35:04
111.  (1405) Jens Ågeland -75   1:35:04
112.  (1393) Patrick Thielebeule -68 Faik  1:35:07
113.  (1005) Robert Alnebring -58 Boo IF  1:35:10
114.  (1353) Pär Fischerström -57 Mälarö SOK  1:35:12
115.  (1242) Andreas Petterson -75 Coop  1:35:14
116.  (1078) Nicklas Eriksson -72 WM-data  1:35:19
117.  (1313) Tomas Wiklund -63 Tyresö  1:35:23
118.  (1234) Thomas Olsson -80   1:35:24
119.  (1205) Harald Mild -81 Team Wowwen  1:35:39
120.  (1015) Lauri Aspola -78   1:35:48
121.  (1172) Erik Kähäri -78 Sthlm Tullens IF  1:36:16
122.  (1167) Mikael Kindbom -63 Bromma  1:36:26
123.  (1389) Ulf Gustavsson -65   1:36:30
124.  (1213) Nicklas Neuman -87   1:36:37
125.  (1192) Thomas Lundkvist -86   1:36:44
126.  (1203) Karl Melin -63   1:37:00
127.  (1386) Stefan Walk -70   1:37:05
128.  (1276) Gustav Strand -81 Swedbank  1:37:05
129.  (1288) Niko Tapanila -64 Pfizer Health AB  1:37:09
130.  (1166) Ari Kemppainen -64 Emerson SC  1:37:14
131.  (1006) Anders Magnus Andersen -81 Norge  1:37:15
132.  (1002) John Airaksinen -81   1:37:16
133.  (1291) Anders Tengström -66 Maria Ungdom IF  1:37:17
134.  (1406) Martin Hagmar -73   1:37:23
135.  (1354) Stefan Hagberg -73 Mob IF  1:37:27
136.  (1128) Yming Hoh -66   1:37:31
137.  (1264) Seid Hosen Said Tahir -65   1:37:36
138.  (1095) Håkan Furuskär -67 Aik  1:37:42
139.  (1071) Ingmar Ekstrand -46 Ulk  1:37:50
140.  (1370) Bram Lobeek -81 Student KTH  1:37:51
141.  (1387) Jasper van Dorrestein -66   1:37:52
142.  (1417) Thomas Örn -55 Mälarhöjden  1:38:03
143.  (1004) Peter Alnebring -51 Myclub  1:38:08
144.  (1032) Ola Björnèn -76 Sldk  1:38:13
145.  (1182) Olle Lidbom -75 Vassaeggen.se  1:38:20
146.  (1009) Göran Andersson -51 Trosa  1:38:23
147.  (1191) Carl Lundin -83   1:38:28
148.  (1091) Robert Frithiof -76   1:38:32
149.  (1048) Sebastian Brännström -80   1:38:34
150.  (1286) Mikko Taipale -70 Telia IF  1:38:51
151.  (1058) Johan Dahl -82   1:38:56
152.  (1074) Wayne Elliston -73 Team Australia  1:39:08
153.  (1311) Mats Widén -59 Solna  1:39:09
154.  (1384) Johan Huhtamaa -68 HT-Alliansen  1:39:11
155.  (1282) Mikko Söderbergh -73   1:39:14
156.  (1007) Anders Andersson -58 Farsta  1:39:15
157.  (1377) Magnus Johnsson -71 Falu IK 1:39:33
158.  (1136) Hans Hökfors -62   1:39:35
159.  (1400) Daniel Witschard -72   1:39:36
160.  (1302) Martin Wall -82 Kth  1:39:37
161.  (1165) Patrik Karlsson -69 Ekerö  1:39:39
162.  (1331) Andreas Fahlström -77   1:39:41
163.  (1263) Jonas Röjerman -70 Rotan Road Runners  1:39:43
164.  (1088) Andrew Foord -51 Fisksätra  1:39:51
165.  (1168) Ulf Krohn -51 Nordea  1:39:52
166.  (1404) Per Berggren -67 Växthuset  1:40:00
167.  (1176) Johan Lans -63 Camfil IF  1:40:01
168.  (1146) Kjell Jansson -52 Scania IF  1:40:03
169.  (1362) Jerker Zetterlund -73 Friskis & Svettis IF, Sthlm  1:40:08
170.  (1210) Magnus Månsson -72   1:40:11
171.  (1000) John Abbate -67 Vendelsö  1:40:11
172.  (1239) Peter Ottosson -64 Diakonia  1:40:15
173.  (1298) Lars Töttrup -54 Nordea  1:40:25
174.  (1407) Johan Biesheuvel -80   1:40:29
175.  (1132) Per Håkansson -79   1:40:40
176.  (1047) Tommi Bryme -73   1:40:44
177.  (1248) Mikael Primér -63 E3k  1:40:46
178.  (1211) Oscar Månsson -78 Pigg aktiv ungdom  1:40:58
179.  (1064) Eric Dominicus -70   1:41:01
180.  (1039) Henrik Borg -66   1:41:07
181.  (1220) Bengt Nilsson -62 Stockholm HHH  1:41:12
182.  (1207) Said Mohammed Tahir -67   1:41:16
183.  (1003) Pierre Almén -50 IBM-klubben  1:41:23
184.  (1306) Thomas Weissbach -81   1:41:25
185.  (1422) Jim Nygren -72   1:41:30
186.  (1330) Uwe Jeltsch -73 Ericsson  1:41:32
187.  (1089) Thomas Fredriksson -49 Peab fritid  1:41:59
188.  (1017) Philip Austin -68   1:42:06
189.  (1409) Adam Rehnberg -75   1:42:07
190.  (1303) Fredrik Warnehed -73 Åkersberga  1:42:15
191.  (1398) Max Skoglund -60 Stranoma RC  1:42:20
192.  (1072) Fredrik Ekstrom -73   1:42:23
193.  (1112) Peter Göransson -70   1:42:25
194.  (1396) Pär Holm -65   1:42:29
195.  (1290) Anders Tegelberg -71 Vattenfall IF  1:42:33
196.  (1340) Erik Hammervik -71 Vreta SoMK  1:42:34
197.  (1187) Johan Lovén -76 BMK Göta  1:42:39
198.  (1285) Conny Söderström -65   1:42:40
199.  (1267) Mitul Sawjani -71 Alfa Laval IF  1:42:42
200.  (1057) Johan Cöster -79   1:42:44
201.  (1359) Ulf Johansson -57   1:42:45
202.  (1093) Winston Fuentes -69 Team Australia  1:42:48
203.  (1063) Marcos Delgado -76 Teneriffa  1:42:51
204.  (1106) John Gunnarsson -68 Svenska Klasskort  1:43:07
205.  (1314) Mats Wikman -73 Swedbank  1:43:07
206.  (1337) Fredrik Ekströmer -65   1:43:09
207.  (1316) Fredrik Ydrenius -69 Prevas  1:43:12
208.  (1079) Lars Eriksson -57 Storvreta  1:43:14
209.  (1344) Henrik Hamilton -66   1:43:17
210.  (1092) John-Henrik Frostell -80   1:43:17
211.  (1130) Séamus Holohan -72 Irland  1:43:23
212.  (1335) Jesper Strandberg -62 Eik  1:43:25
213.  (1312) Peter Wiesler -55 Jalles TC  1:43:33
214.  (1332) Johnny Järlefelt -56 Skönstaholms IF  1:43:36
215.  (1321) Jörgen Ågren -71 Brottby SK  1:43:40
216.  (1372) Kurt Rönnmark -53 Rönninge  1:43:47
217.  (1173) Björn Källström -78   1:43:48
218.  (1221) Tomas Nilsson -70 Årsta  1:43:51
219.  (1177) Björn Larsson -65 Fellingsbro  1:43:54
220.  (1164) Lars Karlsson -69 Stelben If  1:44:03
221.  (1253) Mattias Raunio -69   1:44:08
222.  (1218) Staffan Nilsson -72 Glans IS  1:44:08
223.  (1225) Ola Nordin -69   1:44:14
224.  (1045) Mattias Brunander -67 Diakonia  1:44:14
225.  (1310) Patrik Wibom -73 Stockholm  1:44:27
226.  (1075) Peter Englundh -72   1:44:29
227.  (1241) Lars-Ola Persson -63 Golonka  1:44:31
228.  (1412) Jonny Lagerin -70   1:44:42
229.  (1068) Peter Eiborn -74   1:45:01
230.  (1284) Mikael Söderholm -60 Sibirien  1:45:02
231.  (1293) Gunnar Thuresson -53 Stockholm  1:45:05
232.  (1034) Markus Björnström -67 Soppero IF  1:45:14
233.  (1107) Jan Gunnelin -58   1:45:16
234.  (1363) Urban Eujen -73 Dead Flower Music  1:45:17
235.  (1139) Johan Ingberg -64 Emerson SC  1:45:19
236.  (1219) Fredrik Nilsson -74 Nordnet  1:45:21
237.  (1397) Johan Walkendorff -77   1:45:35
238.  (1294) Oscar Tibbling -75   1:45:39
239.  (1137) Dan Ihrelius -71 Systembolaget  1:45:40
240.  (1270) Mikael Silfver -60 Ericsson EKSK  1:45:42
241.  (1135) Jens Högström -78   1:45:43
242.  (1036) Stefan Blomkvist -78 Nacka  1:45:49
243.  (1349) Simon Taavo -81   1:45:50
244.  (1163) Karl-Henrik Karlsson -60   1:46:00
245.  (1035) Fredrik Blom -65 Frick IS  1:46:04
246.  (1084) Roger Fandén -73 ERIKSLUNDS SK  1:46:06
247.  (1346) Naders Enerholm -57   1:46:06
248.  (1360) Peder Haugaard-Pedersen -57 Fra MIK 1:46:12
249.  (1378) Anders Daag -60   1:46:16
250.  (1262) Bo Rudemalm -55   1:46:20
251.  (386) Mikael Moberg -67 Posten IF, Katrineholm  1:46:29
252.  (1111) Mikael Gävstedt -68   1:46:32
253.  (1189) Rolf Lundberg -44 Flemingsbergs sk  1:46:46
254.  (1358) Anders Rydén -65 Operans IF  1:46:49
255.  (1373) Klas Boman -69   1:46:50
256.  (1008) Andreas Andersson -72 NCC IF  1:47:12
257.  (1147) Stefan Jansson -70 Tullinge  1:47:16
258.  (1066) Digno Duart -64 ICA Esplanad  1:47:20
259.  (1069) Björn Ekdahl -86   1:47:23
260.  (1022) Karl Bakos -81   1:47:40
261.  (1423) Marcus Holmberg -72   1:47:43
262.  (1159) Bo Jönsson -53   1:47:48
263.  (1269) Olle Schubert -58 Scania IF  1:47:54
264.  (1238) Mikael Oskarsson -66 Radiosymfonikerna  1:48:01
265.  (1054) Anders Classon -52 Täby  1:48:02
266.  (1348) John Gadnert -76   1:48:13
267.  (1154) Daniel Johansson -75 Regeringskansliets IF  1:48:20
268.  (1391) Mats Franzén -65 Fellingsbro AIK 1:48:28
269.  (1026) Niklas Berglind -86   1:48:29
270.  (1134) Marcus Häggrot -86   1:48:30
271.  (1185) Per-Arne Lindberg -52 Woddy Huddinge  1:48:33
272.  (1341) Anonym 1341   1:48:39
273.  (1040) Takeyu Boström -70 Blå lotusblomman  1:48:48
274.  (1326) Erik Bohman -72   1:49:04
275.  (1382) Peter Cornelius -67   1:49:06
276.  (1336) Tommy Filipowicz -72   1:49:11
277.  (1232) Johan Olofsson -74   1:49:20
278.  (1355) Martin Tisell -64   1:49:31
279.  (1099) Rickard Glas -66   1:49:38
280.  (1193) Christian Lundkvist -79   1:50:07
281.  (1046) Andreas Brundén -87   1:50:10
282.  (1179) Torbjörn Lauthers -64 Sköndals Atleterna  1:50:13
283.  (1055) William Corsi -73   1:50:20
284.  (1150) Robert Johansson -67 IK Ångest  1:50:25
285.  (1274) Henrik Staffas -73   1:50:35
286.  (1115) Peter Hallström -63 Parvata RK  1:50:44
287.  (1029) Bo Bergqvist -65   1:50:48
288.  (1056) Conny Cårebo -56 Vallentuna FK  1:50:49
289.  (1062) Mikael Dahlström -59 Nordea  1:50:52
290.  (1281) Peter Syvertsson -61 Slätta SK  1:50:53
291.  (1342) Lars Leonardsson -52 Norrbärke SK  1:51:05
292.  (1268) Erik Schenkel -82   1:51:13
293.  (1160) Stefan Karl -79   1:51:14
294.  (1215) Tor Neymark -46 Vallentuna  1:51:21
295.  (1049) Gösta Bunis -44   1:51:37
296.  (1033) Krister Björnsson -76   1:51:45
297.  (1103) Gunnar Grip -63 Vallentuna FK  1:51:45
298.  (1158) Richard Järse -86   1:52:01
299.  (1251) Alan Ramos -78 Meroles  1:52:04
300.  (1105) Ulric Grönvall -70 Huddinge  1:52:10
301.  (1421) Anders Ladstedt -65 Acando  1:52:16
302.  (1411) Johan Olsson -71   1:52:19
303.  (1255) Kurt Ridborn -53 Enskedevikens Cykelklubb  1:52:20
304.  (1385) Matts Dahlkvist -50 Uppsala Universitets IK 1:52:29
305.  (1200) Jesper Martell -68 Täby  1:52:33
306.  (1153) Jan Johansson -45 Mariestads AIF  1:53:15
307.  (1025) Anton Berglie -73 Tyresö  1:53:33
308.  (1087) Bengt Finn -53 Uppsala  1:53:45
309.  (1097) Ulf Gewers -78 Stora Essingen  1:53:52
310.  (1410) Fredrik Bergman -71 IBM Klubben  1:53:56
311.  (1380) Erik Bengtsson -79   1:54:03
312.  (1280) Erik Sundin -74   1:54:08
313.  (1133) Johan Hållén -69 Vällingby  1:54:09
314.  (1171) Morgan Käck -71 Fellingsbro  1:54:24
315.  (1104) Anders Grönlund -65 LK Mjölksyra  1:54:39
316.  (1401) Erik Alenius -70   1:54:48
317.  (1113) Emir Hadziosmanovic -71   1:54:55
318.  (1246) Simone Picelli -78 Kista  1:55:07
319.  (1295) Thomas Tingelöf -79 Www.pistvakt.com  1:55:31
320.  (1162) Björn Karlsson -63   1:55:52
321.  (1051) Oscar Cassel -71 Sköndals Atleterna  1:55:55
322.  (1318) Pawel Zajac -82 Hökarängen  1:56:18
323.  (1052) Daniel Cedergren -77 Hornstull Runners  1:56:24
324.  (1402) Jan Wahlström -62   1:56:46
325.  (1244) Daniel Pettersson -66 Västerås  1:57:13
326.  (1297) Bram Trachet -84 Belgien  1:57:45
327.  (1333) Tahar Djaballah -76   1:58:09
328.  (1328) Lars Andersson -52 IK Akele  1:58:34
329.  (1085) Kenneth Fastlund -66 Broilerbröderna  1:58:41
330.  (1198) Lars Malmberg -77   1:58:56
331.  (1129) Stefan Holmquist -71   1:59:06
332.  (1408) Nillas Swanér -66   1:59:26
333.  (1339) Karl-Johan Eriksson -69   1:59:29
334.  (1059) Peter Dahl -68   1:59:49
335.  (1011) Jimmy Andersson -74 IFK Motala bandy  1:59:54
336.  (1201) Tony Mattsson -69 Uppsala  2:00:33
337.  (1148) Åke Javelind -53   2:00:55
338.  (1155) Lars-Åke Johansson -43   2:01:31
339.  (1186) Anders Lindqvist -59 Storvreta IK 2:02:33
340.  (1065) Patrik Dreber -74 Stockholm  2:03:39
341.  (1257) Kristoffer Roger -73 Cool Runnings  2:03:43
342.  (1142) Mohammed Issa -85   2:03:49
343.  (1041) Richard Briland -82 Huddinge  2:03:57
344.  (1261) Stefan Roxenby -69   2:04:05
345.  (1082) Christer Fagerlund -68   2:04:08
346.  (1016) Björn Attersved -46 Stockholm  2:04:19
347.  (1345) Lennart Danielsson -43   2:04:48
348.  (1368) Olof Karlströmer -73   2:04:57
349.  (1301) Mikael Waldenmark -83   2:05:25
350.  (1196) Jesse Löthman -86 Team Löthman  2:06:46
351.  (1131) David Hume -63   2:06:59
352.  (1077) Rickard Eriksson -55 Norrtälje  2:09:58
353.  (1415) Roger Altgenug -70   2:10:01
354.  (1030) Kim Bernheden -83   2:10:38
355.  (1308) Kurt Wiberg -59   2:10:54
356.  (1080) Mikael Eriksson -89 Norrtälje  2:13:51
357.  (1334) Pär Malmberg -61   2:14:31
358.  (1228) Anders Nyberg -56   2:14:43
359.  (1157) Torbjörn Jonsson -61 Vandrarringen  2:16:10
360.  (1414) Peter Althenug -69   2:26:01
Halvmarathon Kvinnor Motion
1.  (842) Malin Midgard -78   1:33:11
2.  (802) Henna Berglund -78 Sthlm  1:35:38
3.  (879) Lena Sundquist -75 IK Alfa Laval  1:38:30
4.  (826) Sofia Hultman -75   1:38:37
5.  (884) Malin Åhman -71 Ekenäs  1:38:42
6.  (804) Ingrid Bäckbro -64   1:39:33
7.  (814) Sofia Fredriksson -78 Rådmansö SK  1:41:46
8.  (865) Jenny Tirén -73 OK Ravinen  1:42:22
9.  (876) Magdalena Hammervik -78 Vreta SoMK  1:42:35
10.  (851) Laura Plant -74 Team Australia  1:43:26
11.  (800) Anna Allringer -82   1:43:40
12.  (844) Pernilla Möllegård -69   1:44:22
13.  (881) Sofia Andersson -72 Sickla  1:44:44
14.  (848) Linda Nyblom -76   1:45:49
15.  (849) Åsa Nylén -63 Bromma  1:46:13
16.  (859) Filippa Strandberg -82   1:46:37
17.  (831) Ann-Charlotte Karlquist -70 AstraZeneca IF  1:46:40
18.  (830) Linda Jerrewing -80   1:47:03
19.  (871) Ingrid Öhlund -83 Autobahn  1:47:34
20.  (822) Catarina Hillblom -66 Uppsalalöparklubb  1:48:40
21.  (857) Madeleine Rönsen -64 Sundbybergs IK 1:50:03
22.  (869) Stephanie Yang -77   1:50:06
23.  (835) Susanna Kvist -66 Enskede  1:50:20
24.  (880) Ylva R Sjögren -69   1:50:31
25.  (874) Sari Taipale -82   1:50:54
26.  (824) Annika Holmström -69 Skavsåret  1:50:58
27.  (875) Catarina Lindström -64   1:50:59
28.  (882) Jenni Larsson -79   1:52:12
29.  (801) Therese Bengtsson -70   1:52:17
30.  (846) Helena Nordström -81 1:54:03
31.  (867) Annica Widén -76 Stora Essingen  1:54:47
32.  (823) Pia Hofstedt -61   1:55:52
33.  (860) Pia Strandberg -54   1:55:56
34.  (836) Sophie Lenell -81   1:55:57
35.  (862) Emma Söderström -80 Domnarvets GoIF  1:56:43
36.  (885) Elisabeth Stjernstoft -69 Citymail  1:57:48
37.  (834) Daniella Kostic -69   1:58:18
38.  (837) Louise Lilius -74 von Ärle AB  1:58:34
39.  (811) Eva Enmark -57 Tullinge-Tumba FF  1:59:30
40.  (816) Maria Gerdén -72   2:00:04
41.  (821) Josefin Henningsson -79   2:00:04
42.  (819) Eva Hansen -67 Sigtuna  2:00:09
43.  (863) Mejt Thorstensson -61 Nordea  2:00:43
44.  (807) Ghislaine Dufour -65   2:01:20
45.  (845) Martha Nikopoulou -74 Bagarmossen  2:01:32
46.  (833) Malin Kolari -84 Sundbyberg  2:02:44
47.  (855) Kristina Rydbeck -83   2:04:14
48.  (839) Ann-Sofie Lindberg -56 Huddinge Sjukhus Akuten  2:04:45
49.  (808) Gunilla E Jansson -70 Tullinge  2:05:12
50.  (852) Andrea Porserud -74   2:05:14
51.  (809) Jenny Ekwall -72 Hägersten  2:05:46
52.  (838) Lisa Lind -73   2:06:29
53.  (883) Anna-Stina Berg -65   2:06:50
54.  (887) Linda Holmgren -73   2:07:32
55.  (866) Johanna Wasteson -82   2:08:02
56.  (854) Eina Roxström -39   2:09:42
57.  (841) Ann-Caroline Lundberg -59 Ericsson IK 2:10:22
58.  (803) Charlotte Bjurnemark -82   2:10:40
59.  (886) Brigitte Schmitz -64   2:10:41
60.  (847) Jenny Norin -81   2:11:27
61.  (827) Annika Hälldin -62 Stockholm  2:11:46
62.  (840) Emily Litell -80   2:14:59
63.  (818) Susanne Gustavsen -59   2:19:39
64.  (813) Maria Forsell -71 Kadaver IF  2:21:01
65.  (853) Anna Påhlsson -89 Naturbruksgym. IF Älvdalen  2:23:48
66.  (868) Emelie Wikström -89 Naturbruksgym. IF Älvdalen  2:23:48
67.  (861) Towe Sävenmark -74 Vantör  2:25:48
10 km Män Motion
1.  (205) Jan Amnéus -79 Väsby IK Fri  0:34:03
2.  (412) Memo Abbeholm -71 Flemingsbergs SK  0:37:10
3.  (323) Hans Rimbe -66 Vallentuna FK  0:37:37
4.  (414) Johan Stenbäck -77 Rånäs 4H  0:38:32
5.  (379) Martin Theander -77 IFK Lidingö Friidrott  0:38:44
6.  (305) Sean Mc Devitt -75 Aspudden  0:39:00
7.  (401) Håkan Cederberg -74   0:39:16
8.  (317) Jonas Petersson -73 Stockholms FTF  0:39:30
9.  (345) Fredrik Wachsner -70 Vallentuna FK  0:39:36
10.  (400) Mikael Markstedt -64 Huddinge AIS  0:39:50
11.  (378) Jonas Ek -66   0:40:17
12.  (302) Kedddy Malmberg -82 Sundbyberg  0:40:22
13.  (415) Göran Karnfält -58 Sth Hash House Harriers  0:40:23
14.  (271) Olof Jansson -65 Stockholm  0:40:27
15.  (353) Bengt Wiberg -57 Järfälla  0:40:41
16.  (384) Marc Sundberg -79 Nolby Alpina  0:40:59
17.  (398) Mathias Rydlund -72 Fältjägarna  0:41:14
18.  (383) Björn Håkansson -73 Lidingö  0:41:14
19.  (357) Fredrik von Essen -65   0:41:20
20.  (223) Samuel Bruchfeld -90   0:41:56
21.  (283) Andrei Kaikkonen -72   0:42:00
22.  (372) Jonas Kaufeldt -71 Svensk Bevakningstjänst AB  0:42:05
23.  (224) Niclas Brunnberg -70 Uppsala  0:42:12
24.  (361) Pontus Östlund -71 Kungsholmen  0:42:23
25.  (396) Jorma Pitkänen Tullinge-Tumba FF  0:42:35
26.  (250) Daniel Förberg -74 MerData/Main Consulting Grp  0:42:39
27.  (394) Mattias Granquist -70 Södertörnsposten  0:43:02
28.  (348) Klaus Warmedinger -65   0:43:08
29.  (381) Rune Stjernström -69 Hässelby SK  0:43:12
30.  (377) Per Månsson -56 Friskis & Svettis IF, Sthlm  0:43:27
31.  (320) Lars Qvarfort -45 Qvarfort Lag  0:43:30
32.  (220) Patrik Björk -69   0:43:35
33.  (253) Fredrik Gustafsson -74 Fruängen  0:43:49
34.  (332) Greger Starker -56 Täby Friskola  0:43:52
35.  (273) Andreas Jennische -? Vårt Kungsholmen  0:43:58
36.  (408) Christof Molund -76 Ebostad.se  0:44:12
37.  (362) Björn Olander -78   0:44:13
38.  (363) Bernt Ernström -48 Hammarby IF  0:44:14
39.  (338) Mikael Ternander -69 Enskilda gymnasiet  0:44:33
40.  (375) Klas Johansson -76   0:44:45
41.  (262) Jesper Helsing -86   0:44:49
42.  (409) Jan Sandberg -62 Friskis & Svettis  0:44:55
43.  (221) Daniel Björklund -79   0:45:07
44.  (392) Peter Holik -68   0:45:12
45.  (370) Per Ingelgård -79 Bohlins IF  0:45:14
46.  (389) Andreas Masuch -73 Acando  0:45:17
47.  (235) Johan Edenius -70 Tif Stockholm  0:45:19
48.  (284) Bert Karlberg -43 Coop IF  0:45:21
49.  (255) Ken Hakata -73 Stockholm  0:45:42
50.  (376) Olle Haglund -66 SDK Näcken  0:45:48
51.  (307) Jörgen Neuman -58   0:45:48
52.  (280) Soji Järvinen -75   0:46:04
53.  (339) Carl-Johan Thell -82 Bosch Rexroth IF  0:46:05
54.  (236) Johan Edström -76 Gå&spring  0:46:08
55.  (403) Tommy Blomqvist -56 Sala  0:46:09
56.  (301) Mathias Magnusson -73 Örnsberg  0:46:10
57.  (387) Simon Bring -78 Acando  0:46:17
58.  (227) Patrik Carlsson -80   0:46:25
59.  (254) Thomas Gustafsson -48   0:46:30
60.  (292) Mathias Lind -77   0:46:41
61.  (399) Uffe Walderö -74   0:46:46
62.  (249) Michael Fryer -62   0:46:46
63.  (350) Jonas Wessman -90   0:46:52
64.  (281) Linus Jönsson -90   0:46:53
65.  (367) Fredrik Carlsson -81 Ulvsunda Innebandypojkar  0:47:02
66.  (330) Marc Simon -65 Flerohopps GK  0:47:06
67.  (326) Lars Rosén -? Vårt Kungsholmen  0:47:09
68.  (211) Jeffrey Baker -60 Swedbank  0:47:14
69.  (369) Göran Mellberg -49 AppWin IT  0:47:16
70.  (316) Joakim Peterson -62 G4s  0:47:25
71.  (329) Krister Sellman -59 Frilansare  0:47:26
72.  (270) Peter EDI Jagemo -62 Coop IF  0:47:31
73.  (263) Roger Hemmingsson -67   0:47:41
74.  (216) Magnus Bergquist -62   0:47:50
75.  (368) Christopher Åberg -74 Säffle SS  0:47:54
76.  (319) Fredrik Qvarfort -78 Qvarfort Lag  0:48:06
77.  (356) Christian Wolf -81 Bosch Rexroth IF  0:48:12
78.  (351) Carl Westlund -59 Mercer  0:48:13
79.  (373) Bengt Österdahl -43 Westermalms IF  0:48:18
80.  (1174) Henrik Landström -78 Jogg.se  0:48:20
81.  (325) Johan Roos -75 Acta Kapitalförvaltning  0:48:31
82.  (233) Mathias Dackheden -78   0:48:41
83.  (288) Jimmy Källqvist -74 Stockholm Södra BK  0:48:52
84.  (413) Anders Reisch -63 Stockholm  0:48:52
85.  (407) Måns Lagersten -76   0:48:54
86.  (336) Thomas Södergren -59 Fredrikshofs FIF  0:48:59
87.  (266) Bernt Hjärre -40 Stockholm  0:49:11
88.  (337) Peter Söderholm -62 S&S Data  0:49:20
89.  (1352) Fredrik Möllerström -66   0:49:26
90.  (416) Magnus Grafström -69 Kungsholmen  0:49:27
91.  (285) Robert Karlmark -70 Bosch Rexroth IF  0:49:28
92.  (272) Henri Jansson -92   0:49:29
93.  (282) Rasmus Jönsson -94   0:49:29
94.  (248) Tommy Freijd -46 I3/if  0:49:31
95.  (309) David Nordström -64 Vattenfall IF  0:49:35
96.  (315) Andreas Palmlund -64 Flerohopps GK  0:49:40
97.  (201) Magnus Ahlström -64   0:49:42
98.  (371) Jonas Byström -61   0:49:45
99.  (237) Mats Ekenberg -74 Stockholm Södra BK  0:49:48
100.  (346) Michael Wallin -61   0:49:52
101.  (405) Hans Säll -61 Spring Girls & Boys  0:49:56
102.  (321) Matz Qvarfort -70 Qvarfort Lag  0:49:56
103.  (306) Daniel Mendoza Kernell -79 Deloitte  0:50:06
104.  (410) Göran Wahlberg -57 Mentor Graphics  0:50:07
105.  (275) Thomas Johansson -56 I3/if  0:50:21
106.  (252) Jonas Granqvist -77 Tus  0:50:23
107.  (404) Kenneth Burman -48 SLK Oxelösund  0:50:26
108.  (340) Daniel Thibblin -82 Hi-Lo  0:50:28
109.  (374) Bengt Lindgren -47 Nordea  0:50:29
110.  (360) Anders Ånlind -72 Acando  0:50:31
111.  (257) Marcus Hedlöf -78 Proj08  0:50:40
112.  (222) Stefan Björndahl -66 Postens if Södertälje  0:50:52
113.  (331) Carl Stangvik -66 Flerohopps GK  0:50:55
114.  (258) Claes-Fredrik Helgesson -64   0:50:57
115.  (304) Vladimir Matveev -72 Ryska Fed. Ambassad  0:51:08
116.  (359) Jonas Wängberg -72 Enskilda gymnasiet  0:51:11
117.  (395) Anders Hintze -64   0:51:15
118.  (300) Niklas Lönnell -69 Hi-Lo  0:51:16
119.  (406) Dan Eriksson -69   0:51:20
120.  (208) Per Anell -76 Acta Kapitalförvaltning  0:51:33
121.  (231) Somboon Chanphum -78   0:51:42
122.  (390) Roger Andersson -69 IK Stern Göteborg  0:51:53
123.  (277) Arne Johansson -0   0:52:05
124.  (322) Martin Reimbladh -81 Deloitte  0:52:13
125.  (259) Jacob Hellgren -? Vårt Kungsholmen  0:52:29
126.  (328) Gunar Sejlitz -47 SWECO IF  0:52:29
127.  (243) Anders Eriksson -72 Gunnarskogs IK 0:52:34
128.  (278) Rickard Jonsson -65   0:52:43
129.  (391) Kit Hebb -75   0:53:02
130.  (289) Anders Larsson -67 Rememberwhen  0:53:08
131.  (402) Roland Hansing -63 IBM Club  0:53:13
132.  (214) Mats Bergholtz -45 Ericsson IK 0:53:20
133.  (239) Peter Eldestrand Berg -84 Hagge GK  0:53:44
134.  (212) Mats Barkell -48 Telamp  0:53:51
135.  (229) Jan Castlin -56 Årsta  0:54:05
136.  (207) Mattias Andersson -74 Boka PF  0:54:10
137.  (341) Stefan Tollet -64   0:54:11
138.  (380) Artur Nienstedt -64   0:54:31
139.  (215) Hans Bergholtz -43   0:54:32
140.  (218) Rickard Berntsson -78 Berntsa Consulting  0:54:34
141.  (286) Thomas Karlquist -43   0:54:52
142.  (240) Mathias Engdahl -60 Pocket Shop  0:55:09
143.  (287) Per Kjellström -51 AXA SK.  0:55:16
144.  (327) Jens-Arne Sehlmeyer -77   0:55:17
145.  (219) Christofer Bjerkeim -86   0:55:20
146.  (260) Leif Hellstenius -48 Westermalms IF  0:55:25
147.  (366) Martin Gustafsson -81   0:55:27
148.  (310) Gabriel Noren -92 Årsta  0:55:38
149.  (261) Jimmie Hellström -69 Vårt Kungsholmen  0:56:16
150.  (290) Martin Lidö -68 Åkersberga  0:56:41
151.  (245) Christian Ernst -86   0:56:42
152.  (274) Kurt Johannesson -37 Hässelby SK  0:57:02
153.  (355) Jens Wirstam -69   0:57:19
154.  (264) Thomas Henriksson -61   0:57:20
155.  (268) Kjell Högberg -65 BK Söder  0:57:29
156.  (352) Stig-Erik Vestman -63 Bromma  0:57:32
157.  (267) Miikael Hollsten -58 Vårvägens IF  0:57:37
158.  (200) Martin Ahlquist -62 Swedbank Finans  0:57:46
159.  (393) Stefan Severin -68   0:57:48
160.  (318) Thorsten Pfirrmann -74   0:57:56
161.  (295) Stefan Lundberg -48   0:58:03
162.  (294) Thomas Lindblad -64 Bokförlaget Serum  0:58:11
163.  (202) Magnus Aldrin -61 Aldrins löplabb  0:58:20
164.  (203) Martin Aldrin -65 Aldrins löplabb  0:58:20
165.  (349) Ben Webster -84   0:58:40
166.  (303) Hans Malmström -51 Mercer  0:59:15
167.  (251) Dirk Gerstenberger -71   0:59:17
168.  (397) Sam Spring -43 Hästkrafterna  0:59:44
169.  (299) Mikael Lundström -81 Aktiva Synskadade  0:59:56
170.  (335) Per-Erik Svensson -62 Sollentuna  1:00:40
171.  (226) Ian Caldwell -78   1:01:08
172.  (312) Kaj Olsson -50   1:01:49
173.  (209) Per Aredal -53   1:02:30
174.  (232) Anders Claesson -39   1:02:57
175.  (314) Stefan Otterström -69 Who are you  1:03:00
176.  (311) Mikael Noren -63 Årsta  1:03:22
177.  (296) Stefan Lundin -73 IK Susie  1:03:49
178.  (269) Robert Jacobsson -72 Flerohopps GK  1:03:52
179.  (382) Lennart Isacson -50   1:04:26
180.  (365) Per Nordqvist -64 Nordqvist & Liif Juridiska HB  1:06:45
181.  (213) Lars Berg -87 Hagge GK  1:09:00
182.  (238) Lars Ekki -64   1:09:36
183.  (364) Peter Mickos -67   1:11:12
184.  (342) Anders Törnblom -59 Blink SÖT  1:14:15
185.  (297) Thore Lundin -51 Blink SÖT  1:14:36
186.  (265) Reino Hiltunen -36 AXA Akalla  1:15:26
187.  (204) Björn Almgren -64   1:21:23
188.  (308) Kjellevert K Nillson -54 Winner Grödinge  1:22:37
189.  (385) Jan Leopolson -63   1:23:52
190.  (411) Elie Beckaing -82   1:48:56
10 km Kvinnor Motion
1.  (501) Lisa Arvidsson -73   0:40:27
2.  (573) Ewa Wahlberg -55 Uppsala LK  0:45:24
3.  (594) Anette Lundblad -66 Acando  0:45:45
4.  (592) Maria Henriksson -79 Järfälla OK  0:46:28
5.  (601) Eva Forsberg -76 Brunflo IF  0:46:33
6.  (578) Maria Westling -69 Sollentuna  0:47:02
7.  (535) Lina Johansson -77 Deloitte  0:47:09
8.  (554) Iwona Roman -80   0:47:54
9.  (537) Tuuli Kivimäki -77   0:48:03
10.  (539) Ansa Küppers -83 FS Wiwi  0:48:42
11.  (503) Sofi Bengtsson -85 Stockholm  0:48:46
12.  (527) Kerstin Holmgren -59   0:48:48
13.  (564) Petra Sporrong -67 Spring Girls & Boys  0:49:00
14.  (544) Kerstin Malm -52 Enskilda gymnasiet  0:49:44
15.  (556) Jennie Sahlin -74   0:49:50
16.  (525) Vilma Herlin -82 FK Studenterna  0:50:22
17.  (561) Sofia Sjöqvist -77 Deloitte  0:50:37
18.  (585) Natascha Marxmeier -73   0:50:58
19.  (506) Micaela Björklund -79   0:51:43
20.  (533) Eleonor Johansson -88 Söders SOL  0:51:44
21.  (532) Beatrice Johansson -88 Söders SOL Tyresö  0:51:44
22.  (549) Elin Olsson -79   0:51:54
23.  (597) Helena Engvall -68 Sollentuna  0:52:00
24.  (591) Nina Lindström -75   0:52:20
25.  (590) Sigrid Holohan -76   0:53:04
26.  (550) Carina Persson -67 Spring Girls & Boys  0:53:22
27.  (584) Karin Froste -65   0:53:31
28.  (548) Natalia Månstråle -84 Hi-Lo  0:53:36
29.  (595) Cornelia Helm -75   0:53:50
30.  (504) Ann Berggren -64   0:54:11
31.  (599) Sara Berglund -78   0:54:13
32.  (593) Anja Sahlin -71   0:54:20
33.  (523) Jenny Haglund -91 BK Söder  0:54:21
34.  (546) Annika Melin -64   0:54:23
35.  (526) Tuula Hietala -56 Hanvikens SK  0:54:25
36.  (600) Caroline Unger -78   0:54:58
37.  (583) Annika Mellberg -87 AppWin IT  0:55:09
38.  (577) Anna Westberg -? Vårt Kungsholmen  0:55:19
39.  (588) Eva Porserud -54 Fredrikshofs FIF  0:55:27
40.  (587) Ann-Christine Nordström -70   0:56:05
41.  (521) Maria Gustavsson Vårt Kungsholmen  0:56:15
42.  (541) Lotta Lindström -69 Vårt Kungsholmen  0:56:16
43.  (574) Catrin Warmedinger -65   0:56:33
44.  (567) Jenny Sundberg -91   0:56:42
45.  (518) Anna-Karin Grenninger -? Vårt Kungsholmen  0:56:58
46.  (528) Anna Hultén -66 Portabla Media  0:57:10
47.  (579) Maria Wirstam -74   0:57:19
48.  (596) Birgitta Jarring -44 Fredrikshofs FIF  0:57:26
49.  (553) Elisabeth Qvarfort -80 Qvarfort Lag  0:57:52
50.  (559) Sia Shiu -72 What do you want  0:58:05
51.  (530) Kim Jernegrip -64   0:58:06
52.  (551) Susanne Pettersborg -65   0:58:07
53.  (547) Mireya Morris -64   0:58:19
54.  (566) Eva-Lotta Stridh -75   0:58:28
55.  (571) Eva Törnvall -74   0:58:42
56.  (538) Caroline Kull -79   0:58:46
57.  (510) Kerstin Claesson -55 Stockholm  0:58:50
58.  (878) Hanna Göransson -79   0:58:51
59.  (505) Maja LRO Billtén -60 Coop IF  0:59:17
60.  (545) Elisabet Marmolin -62 Uppsala LK  0:59:38
61.  (576) Maria Wengler -59   0:59:52
62.  (507) Stina Brantberg -79   0:59:54
63.  (543) Karin Lundström -52   0:59:56
64.  (589) Madeleine Zander -73   1:00:32
65.  (513) Mikaela de Verdier -72   1:01:20
66.  (572) Sanna Wahlberg -63   1:01:31
67.  (502) Monica Axnér Björkman -64 Östhammar IK 1:01:42
68.  (552) Siw Pettersson -55 Roslagslänna  1:01:44
69.  (560) Annika Sjöman -54 Roslagslänna  1:01:44
70.  (519) Farah Gunnelin -60   1:01:50
71.  (872) Kina Ridell -56 AstraZeneca IF  1:02:03
72.  (534) Kerstin Johansson -44   1:02:22
73.  (520) Kristina Gustafsson -72   1:02:33
74.  (575) Natasha Webster -78   1:02:34
75.  (565) Sophia Stoebenau -83   1:03:22
76.  (542) Laura Lundin -78 IK Susie  1:03:49
77.  (508) Mari Cedervång -75   1:04:37
78.  (558) Pernilla Schoultze -72 Infokomp IK 1:05:06
79.  (598) Marie Steiding -63   1:05:12
80.  (516) Diana Eriksson -77   1:07:09
81.  (580) Kathy Wister -58 Stora Sundby GoIF  1:07:26
82.  (603) Gunilla Wallin -38 Fredrikshofs FIF  1:07:38
83.  (569) Annamaria Szakács -79   1:07:41
84.  (570) Angelica Söderström -81   1:08:05
85.  (581) Catharina von Proschek -62   1:08:41
86.  (500) Sofia Andersson -80   1:09:26
87.  (582) Louise von Zweigbergk -86 Team Löthman  1:09:42
88.  (586) Elisabeth Härlin -56 Vårt Kungsholmen  1:10:42
89.  (524) Åsa Hedlund -63 Hedbybe  1:16:40
90.  (602) Yvonne Wickström -52 Blink SÖT  1:16:54
1km Knattar
  (175) Agbelin Ludvig -99   0:05:39
  (100) Andersson Elin -99 IF Linnéa  0:05:00
  (158) Andersson Moamärta -98 Rädda Barnen  0:05:45
  (101) Arousell Oliver -98 Spiders Innebandy  0:04:50
  (150) Beskow Vigdis -05   0:12:36
  (156) Beyermann Pamela -98 Strängnäs Malmby OL  0:04:59
  (147) Brunnberg Ida -99 Ramsta  0:05:38
  (146) Brunnberg Wilma -02 Ramsta  0:08:06
  (166) Brunnstedt Kalle -95 Nälsta Spurters  0:03:52
  (102) Bråten Lövald Kaja -96 Asker SK  0:04:12
  (103) Cedergren Jonathan -98 Hornstull Runners  0:06:25
  (104) Cedergren Linnea -95 Hornstull Runners  0:04:48
  (145) Chalkias Isak -98 Hölö/Mörkö IF  0:05:04
  (167) Ekendahl Elton -04 Kungsholmen  0:10:45
  (106) Ellqvist Milly -98   0:06:13
  (107) Engström Elias -04 FK Studenternas jr-sektion  0:10:27
  (142) Fermelin Anton -94   0:07:53
  (143) Fermelin Lovisa -97   0:07:52
  (154) Granqvist Jacob -99 Nynäshamn  0:06:15
  (173) Granqvist Simon -03 Nynäshamn  0:09:45
  (138) Gävstedt Johanna -01   0:07:41
  (140) Hallström Edvin -03 Sickla  0:08:08
  (139) Hallström Matilda -01 Sickla  0:07:46
  (109) Hatton Nikki -03   0:08:29
  (111) Helminen Fanny -97 Mälarhöjdens IK 0:05:31
  (110) Helminen Tove -95 Mälarhöjdens IK 0:04:07
  (112) Holm Natalie -99   0:05:40
  (163) Jansson Ida -04   0:11:18
  (164) Jansson Sebastian -02   0:08:25
  (113) Jonsson Philip -97   0:07:21
  (114) Karlsson Rikard -98 Stäket IF  0:05:36
  (137) Karlsson Seth -03 Stelben IF  0:08:06
  (115) Langlais Okiver -03   0:07:33
  (159) Larsson Vilhelm -00 Nockerbyhovs IF  0:06:17
  (117) Lidö Felix -02 Åkersberga  0:07:24
  (116) Lidö Filip -00 Åkersberga  0:06:42
  (118) Lindgren Alfred -02 Ursvik  0:07:32
  (120) Lindholm Lina -03   0:09:56
  (149) Lindskog Filippa -04   0:23:53
  (121) Lindskog Hugo -02   0:08:09
  (122) Lövald Bråten Ola -98 Asker SK  0:04:15
  (151) Manzi Kajsa -03 Studenterna Jr  0:07:51
  (162) Markstedt John-John -95 Huddinge AIS  0:04:15
  (123) Nilsson Max -01 Team Skavsåret IF  0:06:43
  (161) Norgren Alex -01 Råsunda  0:06:12
  (160) Norgren Diana -99 Råsunda  0:06:01
  (155) Norman Oscar -99 Tyresö FK  0:05:05
  (148) Ohlin Molly -02 Bromma  0:07:53
  (141) Olofsson Fanny -01   0:11:40
  (168) Persson Fillippa -04 Kungsholmen  0:10:39
  (126) Prince Jasmin -05   0:22:14
  (125) Prince Liam -03   0:08:09
  (127) Rimbe David -96 Vallentuna FK  0:04:10
  (128) Said Mohammed Amel -98   0:05:29
  (153) Sjöholm Maja -01 Basiluran IK 0:07:51
  (152) Sjöholm Matilda -98 Basiluran IK 0:05:50
  (165) Strand Charlie -97 Bolton IK 0:04:51
  (131) Söderholm Linn -98 Täby Judo  0:05:56
  (130) Söderholm Simon -96 S&S Data  0:04:47
  (132) Taipale Oskari -96   0:04:50
  (133) Taipale Topias -00   0:06:37
  (134) Wainikka Anna -04   0:10:55
  (172) Walqvist Joel -00 OK Roslagen  0:06:25
  (170) Wimmerdahl Albin -99 Vendelsö GF  0:04:51
  (169) Wimmerdahl Gustav -01 Vendelsö GF  0:05:45
  (136) von Essen Andrea -01   0:06:27
  (135) von Essen Sabina -95   0:05:01
  (174) von Schenk Hilde -05   0:11:09
  (157) von Sckenck Ludvig -03 Nysätra  0:11:06

Lag 3 x 10km
1.  Enskilda gymnasiet               2:25:28
     Mikael Ternander0:44:33
     Kerstin Malm0:49:44
     Jonas Wängberg0:51:11
2.  Vårt Kungsholmen               2:26:26
     Andreas Jennische0:43:58
     Lars Rosén0:47:09
     Anna Westberg0:55:19
3.  Qvarfort Lag               2:29:28
     Lars Qvarfort0:43:30
     Fredrik Qvarfort0:48:06
     Elisabeth Qvarfort0:57:52
4.  Deloitte               2:29:59
     Lina Johansson0:47:09
     Sofia Sjöqvist0:50:37
     Martin Reimbladh0:52:13
5.  Coop IF               2:32:09
     Bert Karlberg0:45:21
     Peter EDI Jagemo0:47:31
     Maja LRO Billtén0:59:17
6.  Hi-Lo               2:35:20
     Daniel Thibblin0:50:28
     Niklas Lönnell0:51:16
     Natalia Månstråle0:53:36
7.  Fredrikshofs FIF               2:41:52
     Thomas Södergren0:48:59
     Eva Porserud0:55:27
     Birgitta Jarring0:57:26
8.  Blink SÖT               3:45:45
     Anders Törnblom1:14:15
     Thore Lundin1:14:36
     Yvonne Wickström1:16:54