Marek tillbaka som en vinnare

2008-05-10 - För tre år sedan var han en avdankad handbollsspelare som helt okänd tampades med Alfred Shemweta om segern.
I dag vann han överlägset.
Men Marek Poszepczynski är ändå inte helt säker på sin identitet.
– Jag är fortfarande en avdankad handbollsspelare. Det också.


Den blygsamme enhörnalöparen malde ner allt motstånd i värmeböljans Kungsholmen Runt. 22 grader vid starten steg till 25 under eftermiddagen. Spårvägens Daniel Woldu tog tidigt kommandot, men Marek var inte långt efter och vid Stadshuset var han ikapp och förbi. Under det andra varvet växte avståndet kilometer för kilometer och i mål var Marek nästan två och en halv minut före. Henrik Åkerlund låg länge som stabil trea, men på slutet mattades han och fick ge sig för Johan Ställberg, som passerade Huddingelöparen när de kom in i Konradsbergsparken, och seglade ifrån med 28 sekunder.

Som vanligt så var Kungsholmen Runt ett essentiellt genrep för de löpare som ska ge sig på Stockholm Marathon tre veckor senare. Det ska alla de sju främsta männen på Kungsholmen Runt göra och likaså är det för
Anna von Schenck, som försvarade sin titel. Hon följde inledningsvis Anna Rahm, som vann maran för två år sen och var tvåa ifjol. Men Rånäs-Anna valde att kliva efter att ha testat formen i ett varv.
– Då förstod jag att det hade gått för fort, berättade en skrattande Anna von Schenck efter loppet.
– Men jag kunde springa med min klubbkamrat Fredrik Svanfeldt under det andra varvet.
Däremot var det ingen tjej som kunde följa och segermarginalen skrevs till i det närmaste fyra och en halv minut. Kajsa Berg upprepade sin andraplats från 2006, fastän nu med Huddinges färger, men med nästan samma tid.

Hässelby plockade även segern i manliga milklassen där Jonas Larm vann sitt tredje lopp på en dryg vecka. Efter Danderydsloppet och den andra deltävlingen i Extreme Running kryssade Jonas nu in bland halvmaratonlöparna på kvicka 32:47. Rebecca Miller var snabbast av tjejerna över tio kilometer.

Alla resultat.

RESULTAT 2008

Hittar du några fel i resultatlistan (fel namn, felstavning, fel tid eller fel klass...) var god och kontakta oss på

Ett stort tack till alla deltagare och till våra sponsorer Runners'Store, Puma, Powerade, Vi Hornstull, Vårt Kungsholmen, Allfrukt och Chiquita!

Halvmara Män VDM
1.  (406) Marek Poszepczynski -75 Enhörna IF  1:11:11
2.  (545) Daniel Woldu -89 Spårvägens FK  1:13:36
3.  (653) Johan Ställberg -80 IFK Tumba  1:15:08
4.  (586) Henrik Åkerlund -86 Huddinge AIS  1:15:36
5.  (450) Valdemar Schröder -77 Enhörna IF  1:15:53
6.  (645) Anders Marcusson -77 Rånäs 4H  1:17:13
7.  (579) Hans Mildenberger -63 Gagnefs IF  1:18:40
8.  (649) Ulf Johansson -67 Enhörna IF  1:18:57
9.  (481) Fredrik Svanfeldt -63 Hässelby SK  1:19:05 M45-1
10.  (260) Per Källgården -75 Fredrikshof & IBM  1:19:43
11.  (354) Olof Norberg -80 Stockholm City Triathlon  1:19:56
12.  (669) Erik Norén -76 Vallentuna FK  1:20:08
13.  (234) Peter Jonsson -64 Södertälje IF  1:20:26
14.  (629) Ludvig Myrenberg -66 Stockholm City Triathlon  1:20:46
15.  (417) Olof Ranhagen -74 Vallentuna FK  1:21:06
16.  (524) Christian Wegmann -68 Saltsjöbadens IF/OIF  1:21:30 M40-1
17.  (247) Patrik Karlsson -62 Team Skavsåret IF  1:21:39 M45-2
18.  (329) Mathias Moenne-Loccoz -78 Vallentuna FK  1:21:52
19.  (217) Bernie Jackson -71 Solna  1:22:13
20.  (606) Mattias Karlsson -74 Sldk  1:22:25
21.  (118) Magnus Elwin -69 IFK Enskede  1:22:30
22.  (621) Mikael Jarås -66 Nasdaq OMX  1:22:40
23.  (602) Ola Jerker Öhrfeldt -77 Stockholm  1:22:57
24.  (31) Anders Bagewitz -73 Stockholms-Postens IK 1:23:01 M35-1
25.  (333) Josef Murray -84   1:23:17
26.  (546) Peter von Schalien -66 IF GÖTA  1:23:53
27.  (295) Mats Liss -62 Swedbank IF, Stockholm  1:24:12
28.  (597) Peter Broberg -73 Hässelby SK  1:24:23 M35-2
29.  (207) Hugo Hultqvist -84 Sundbyberg skidor  1:25:06
30.  (385) Sten Orsvärn -62 Stockholm City Triathlon  1:25:06
31.  (147) Anders Franzén -74   1:25:28
32.  (471) Andreas Stenmark -71 IK Akele  1:25:48
33.  (304) Jesper Lundström -73 Nasdaq OMX  1:25:52
34.  (506) Sebastian Tomac -71 NASDAQ OMX  1:25:52
35.  (637) Thomas Deri -75 Långholmen FC  1:25:54
36.  (469) Ingemar Stenbeck -67   1:26:08
37.  (474) David Stillberger -77   1:26:29
38.  (528) Janne Westberg -69 IK jogg.se  1:26:30
39.  (377) Magnus Olander -79 Brunna Hellrunners  1:26:40
40.  (453) David Shanks -79 PRV-IF  1:26:41
41.  (651) Peter Mickos -67   1:26:50
42.  (341) Nicklas Neuman -87 Degerfors Atletklubb  1:26:58
43.  (655) Fredrik Sahlen -77 Stockholm  1:26:59
44.  (135) Lars Erixon -67   1:26:59
45.  (548) Ulf Yngvesson -64 Hornstull  1:27:03
46.  (992) Jerzy Szostak -54 Boo IF  1:27:20 M50-1
47.  (445) Jonas Sandberg -73 Team Skavsåret IF  1:27:31 M35-3
48.  (1860) Christer Hansson Rönninge / Team Stockholm Marathon  1:27:34
49.  (55) Marco Blixt -68 Sida  1:27:50
50.  (139) Per-Olof Fjällström -54 Team Stockholm Marathon  1:27:56
51.  (401) Simone Picelli -78 Karolinska Institutet  1:28:16
52.  (388) Håkan Palm -74   1:28:22
53.  (678) Jesper Lindgren -72 IFK Sala  1:28:43
54.  (575) Arvid Olsen -78 Uppsala  1:28:45
55.  (177) Jonas Haggren -64 Fredrikshof FIF  1:28:47 M40-2
56.  (315) Johan Malmström -69 Kungsängen  1:28:51
57.  (499) Martin Thorvaldsson -70   1:28:52
58.  (430) Erik Rosenborg -72 Swedbank IF, Stockholm  1:29:04
59.  (595) Henrik Hellström -78   1:29:09
60.  (398) Carl Fredrik Pettersson -70 Stockholm  1:29:11
61.  (168) Niklas Gusting -66 Stockholm  1:29:15
62.  (290) Björn Lindström -70 IF Strategen  1:29:23
63.  (627) Martin Lundmark -63 Fredrikshof FIF  1:29:28 M45-3
64.  (603) Fredrik Södergren -73 Team Lukas  1:29:37
65.  (36) Rikard Becker -76 Hässelby SK  1:29:40
66.  (480) Mikael Svedjeholm -79 Handelsbanken IF  1:29:42
67.  (162) Michael Grant -60 Fredrikshof FIF  1:29:42 M45-4
68.  (461) Peter Skogman Thoursie -68 Tanto  1:29:50
69.  (360) Mikael Nordlund -67 Norsborg  1:29:57
70.  (1861) Kristoffer Hansson -79 Team Stockholm Marathon  1:30:40
71.  (158) Fredrik Glas -67   1:30:41
72.  (568) Daniel Östlund -77 Aik  1:30:51
73.  (581) David Kangas -75   1:30:57
74.  (52) Daniel Björk -71 Team Skavsåret IF  1:30:58 M35-4
75.  (413) Mikael Raita -74   1:31:04
76.  (157) Christer Gerdes -70 FT03 Emden  1:31:12
77.  (677) Joachim Luthander -64   1:31:20
78.  (571) Hans Östlundh -63 Lulekamraterna  1:31:29
79.  (166) Marcus Grindange -72 När IF - Gotland  1:31:38
80.  (208) Thomas Hvitfeldt -66 Team Stockholm Maraton  1:31:41
81.  (220) Olof Jansson -65 Stockholm  1:31:42
82.  (236) Robert Jonsson -75   1:31:44
83.  (17) Hans Andersson -67 Västerås FK  1:31:47
84.  (493) Torbjörn Tambour -61   1:31:48
85.  (638) Jesper Kettu -74   1:31:48
86.  (182) Niklas Hammar -80 Team Stockholm Marathon  1:31:49
87.  (309) Tomas Lööv -68   1:31:54
88.  (590) Henrik Wenckert -73 Vinge  1:31:58
89.  (167) Dan Grundström -72   1:32:00
90.  (95) Lars Degerheim -48 Huddinge AIS  1:32:01 M60-1
91.  (414) Yngve Ralph -78   1:32:03
92.  (324) Mikael Mellhorn -60 Ericsson IK 1:32:05 M45-5
93.  (472) Ola Stering -78 Örebro  1:32:09
94.  (161) Kurt-Henrik Gran -60 Elektroskandia  1:32:09
95.  (540) Björn Wilhelmsson -59 Falu IK 1:32:09
96.  (457) Heinz Sjögren -62 Swedbank IF, Stockholm  1:32:10
97.  (128) Nicklas Eriksson -72 Logica  1:32:16
98.  (285) Carl-Johan Lindgren -68 Sundbyberg  1:32:22
99.  (65) Linus Brohult -72 Vegan Runners IK 1:32:24
100.  (76) Torgny Carlsson -67 Handelsbanken IF  1:32:26 M40-3
101.  (636) Paul Hines -73   1:32:29
102.  (390) Roger Perrson -48 Nykvarn  1:32:35
103.  (7) Lars Ahlund -69 Bälinge IF  1:32:38
104.  (518) Fredrik Wallerström -72 Influence  1:32:39
105.  (30) Christer Backman -75 Tullinge SK  1:33:04
106.  (82) Jonas Cederquist -63 Torsvik IF  1:33:13
107.  (587) Claes Lundin -79 Ås IF  1:33:17
108.  (25) Henrik Arnell -66   1:33:20
109.  (331) Pär Muhr -72 Västerås  1:33:23
110.  (40) David Berg -81   1:33:36
111.  (643) Andreas Hemming -77 Suridicum  1:33:39
112.  (675) Jonas Norrlander -77   1:33:44
113.  (395) Johan Persson -68 Peab if  1:33:45
114.  (237) Leif Julin -59 Team Skavsåret IF  1:33:49 M45-6
115.  (492) Stefan Tall -71 IK Livsnerven  1:33:51
116.  (252) Mark Klamberg -75 Team Stockholm Marathon  1:33:55
117.  (646) Per Larsson -71 Novartis Sverige  1:33:58
118.  (325) Fredrik Meyer -75 Skanska  1:34:03
119.  (212) Anders Höglund -79 Solna  1:34:11
120.  (573) Andreas Johansson -73 Sickla  1:34:11
121.  (447) Daniel Sandström -79 Kanel & Kardemumma IF  1:34:11
122.  (253) Alf Klein -60 IK jogg.se  1:34:13
123.  (561) Per Åström -74   1:34:24
124.  (608) Viktor Jonsson -78 Röde Runners  1:34:29
125.  (249) Ari Kemppainen -64 Emerson SC  1:34:33
126.  (378) Johan Olausson -59 Team Skavsåret IF  1:34:36 M45-7
127.  (163) Joakim Grassmann -68 Södertälje Triathlon Klubb  1:34:40
128.  (202) Mikael Hollsten -67   1:34:50
129.  (46) Johan Bergman -71 Tullinge-Tumba FF  1:34:52 M35-5
130.  (465) Tommy Sparrnäs -59 GoIF Tjalve  1:34:56
131.  (616) Per Nelson -64   1:35:00
132.  (194) Jonas Hellroth -72   1:35:00
133.  (370) Thomas Nygårds -76   1:35:06
134.  (628) Rickard Schuber -64 Sthlm City Triathlon  1:35:14
135.  (359) Magnus Nordin -68 Nordins fastighetsbyrå  1:35:18
136.  (488) Rolf Söderholm -63 Seskarö IF  1:35:39
137.  (650) Jorma Pitkånen -51 Tullinge-Tumba FF  1:35:49 M55-1
138.  (223) Erik Jaråker -75   1:35:50
139.  (799) Mikael Larsson -69 OK Hällen  1:35:50
140.  (397) Andreas Pettersson -75 Coop  1:35:51
141.  (263) Peter Lagerlöf -63 Carnegie IF  1:36:00
142.  (152) Anders Furuskär -70 Ericsson  1:36:08
143.  (666) Pelle Åman Ståhl -69 Länna Runners  1:36:09
144.  (97) Peter Dettori -73 Omx  1:36:12
145.  (227) Tore Johansson -54   1:36:13
146.  (164) Hjalmar Grefberg -90 Sthlm City Triathlon  1:36:26
147.  (592) Gustaf Leijonmarck -79 Michael Page  1:36:32
148.  (657) Nicklas Bergström -68 Täby OK  1:36:41
149.  (647) Hans-Åke Hellstaf   1:36:45
150.  (169) Jan Gyllenstein -57 Hammarby IF  1:36:46 M50-2
151.  (459) Morgan Skogh -57 Länsförsäkringar  1:36:48
152.  (661) Pierre Leander -73 Loftliving.nu  1:36:48
153.  (153) Daniel Förberg -74 Team Marathon Stockholm  1:36:52
154.  (178) Ken Hakata -73 Kungsholmen  1:37:10
155.  (412) Tomas Rahm -82 Deloitte  1:37:20
156.  (21) Sven Andersson -59 IK Akele  1:37:29
157.  (570) Pontus Östlund -71 Kungsholmen  1:37:37
158.  (231) Mats G Johansson -70 Team 200  1:37:46
159.  (238) Magnus Julin -64 If Start Örebro  1:37:47
160.  (224) Lars Johansson -63 Uppsala  1:37:51
161.  (59) Patrik Bredin -70 Huddinge AIS  1:37:56 M35-6
162.  (495) Anders Thelemyr -64 Duvbo IK 1:37:56 M40-4
163.  (145) Michel Fralonardo -61 Paris  1:38:02
164.  (410) Stefan Pärsson -65 Vallentuna  1:38:05
165.  (551) Pegman Zand -74 Fredriksofs FIF  1:38:07
166.  (336) Torbjörn Månsson -51 GoIF Tjalve  1:38:11
167.  (310) Fredrik Magnusson -75 Västerås  1:38:14
168.  (478) Roger Sundin -66 Leksand  1:38:15
169.  (193) Daniel Hellmark -82 Volvo  1:38:29
170.  (543) Daniel Witschard -72   1:38:30
171.  (473) Johan Stering -80 Örebro  1:38:33
172.  (90) Magnus Dahlin -69 Hammarbyhöjden  1:38:51
173.  (510) Lars Töttrup -54 Nordea  1:38:53
174.  (87) Johan Cöster -79 Tyresö Hemtjänst  1:38:57
175.  (16) Göran Andersson -51 Trosa  1:38:58
176.  (593) Stefan Cederquist -74 Handelsbanken IF  1:39:00
177.  (19) Jan Andersson -70   1:39:01
178.  (371) David Nykvist -76   1:39:01
179.  (307) Benjamin Lüthi -76 Klf  1:39:07
180.  (515) Stefan Walk -70   1:39:09
181.  (530) Håkan Westerblad -56 Spårvägen Friidrott  1:39:10 M50-3
182.  (312) Johan Malk -71 Tynningö  1:39:12
183.  (607) Pär Holm -65   1:39:12
184.  (322) Karl Melin -63   1:39:14
185.  (594) Peter Galyas -64 Täby  1:39:16
186.  (73) Patrik Burnäs -71 Solna  1:39:18
187.  (126) Andreas Ericson -77   1:39:20
188.  (188) David Hedblom -78   1:39:20
189.  (494) Nicholas Thalén -75 Enhörna IF  1:39:21
190.  (196) Jonas Hellström -61 Projektbyrån  1:39:27
191.  (246) Karl-Henrik Karlsson -60   1:39:30
192.  (664) Mikael Wester -58   1:39:41
193.  (342) Jörgen Neuman -58 Degerfors AK  1:39:44
194.  (35) Aristotelis Baroutsis -73 Nike  1:39:45
195.  (521) Daniel Wallinder -66 Attana IF  1:39:48
196.  (502) Oscar Tibbling -75 Stockholm  1:39:53
197.  (242) Peter Kamenko -74 Hammarbyhöjden  1:39:53
198.  (644) Torbjörn Falk -61   1:39:57
199.  (114) Andreas Ekström -72 Trappsniglarna  1:40:01
200.  (293) Magnus Linnersand -71   1:40:06
201.  (349) Fredrik Nilsson -69 Enhörna IF  1:40:10
202.  (334) Per Månsson -56 Friskis & Svettis IF  1:40:20 M50-4
203.  (435) Nils Rydberg -67 Danderyd  1:40:22
204.  (296) Carl Ljungman -73 Atletklubben Tegelön  1:40:22
205.  (358) Ola Nordin -69   1:40:23
206.  (659) Håkan Hellnér -66 Business Objects  1:40:24
207.  (116) Erik Ellqvist -65 Nasdaqomx  1:40:24
208.  (674) André Hangaard -68   1:40:28
209.  (137) Roger Fandén -73 Erikslunds SK  1:40:31
210.  (634) Tony Ehrnström -75   1:40:37
211.  (578) Anders Tegelsberg -71 Vattenfall IF  1:40:38
212.  (632) Alexander Throm -68   1:40:39
213.  (639) Jonas Nordin -82 Granskärs Fritidsförening  1:40:43
214.  (362) Emil Nordström -78   1:40:51
215.  (484) Niclas Svensson -72 Esik  1:40:52
216.  (380) Erik Olofsson -82   1:40:52
217.  (479) Anders Sundström -70   1:41:01
218.  (94) Andes de Paula -68 Stockholm  1:41:09
219.  (468) Martin Stenback -71 Viksjö  1:41:18
220.  (466) Andreas Spång -80 Gubbläktarn SK  1:41:23
221.  (523) Josephus van der Meijs -69   1:41:28
222.  (301) Per Lundholm -64 TSK 79  1:41:29
223.  (557) Patrik Åhlen -71 Hell's  1:41:30
224.  (516) Johan Walkendorff -77 Huddinge  1:41:35
225.  (642) Klas Johansson -76 Sundbyberg  1:41:43
226.  (112) Mikael Ekman -66 Team Stockholm Marathon  1:41:43
227.  (633) Nils Jonsson -76   1:41:45
228.  (48) Mattias Bernow -81   1:41:48
229.  (577) Niklas Nilsson -71 Navetti  1:41:48
230.  (154) Johan Gabrielsson -76 N/a  1:41:50
231.  (604) Jimmy Brink -76 Seb  1:41:51
232.  (195) Ludvig Hellspong -74   1:42:05
233.  (221) Jan-Eric Jansson -65 Lidingö  1:42:05
234.  (256) Peter Kolmskog -83 Sundbybergs IK Orientering  1:42:07
235.  (141) Lars Forsberg -76 Bonver lk  1:42:11
236.  (393) Christer Persson -58 IK Jordbänningarna  1:42:12 M50-5
237.  (327) Harald Mild -81 Team Wowwen  1:42:14
238.  (288) Jonas Lindqvist -82 Sktf  1:42:18
239.  (34) Magnus Barosen -63 Svenska Spel  1:42:21
240.  (278) Petter Liljestrand -81 Team Rocky  1:42:26
241.  (267) Magnus Larsson -70 FMV Sport  1:42:28
242.  (37) Jan Beijbom -63 Västerås  1:42:29
243.  (148) Stefan Fredriksson -64 Team Stockholm Marathon  1:42:36
244.  (12) Pierre Almén -50 IBM-Klubben  1:42:40
245.  (316) Mårten Marcus -82   1:42:43
246.  (232) Henrik Johnsson -85   1:42:44
247.  (26) Henrik Asplund -68 Stockholm  1:42:53
248.  (656) Leo Mccauley -04 Solna  1:42:55
249.  (15) Anders Andersson -58 Farsta  1:43:00
250.  (501) Olof Thurn -81   1:43:01
251.  (11) Johan Alm -62 Swedbank IF, Stockholm  1:43:04
252.  (42) Jesper Berglin -90 Stockholm City Triathlon  1:43:14
253.  (106) Mattias Ekeroth -70 PRC Engineering  1:43:23
254.  (436) Anders Rydén -65 Operans IF  1:43:24
255.  (91) Erik Dahlman -67 Ruddammen  1:43:30
256.  (464) Mikael Smedbäck -72 Stockholm  1:43:36
257.  (589) Magnus Ulin -65 SDC IF  1:43:44
258.  (160) Magnus Grafström -69   1:43:56
259.  (437) Johnny Röberg -67   1:43:56
260.  (396) Mats Petersson -62   1:43:59
261.  (170) Mikael Gävstedt -68   1:44:04
262.  (1000) Matthew Collins -82 El Goblino Runners  1:44:06
263.  (432) Finn Rosenqvist -60 Sthlm City Triathlon  1:44:38
264.  (556) Gunnar Åhlander -53   1:44:41
265.  (219) Anders Jansson -72 Stockholm  1:44:43
266.  (142) Peter Forsberg -78 Marsh IK 1:44:43
267.  (218) Mats-Ola Jakobsson -71 Marsh  1:44:44
268.  (176) Martin Hagenström -75 Marsh IK 1:44:45
269.  (529) Hans Westerberg -61 Swedbank IF, Stockholm  1:44:50
270.  (444) Jan Sandberg -62 Friskis & Svettis IF  1:45:06 M45-8
271.  (660) Stefan Landstedt -76 Arlanda Märsta SK  1:45:09
272.  (490) Mikko Taipale -70 Telia IF  1:45:11 M35-7
273.  (489) Johan Söderqvist -69 Bällstalund  1:45:12
274.  (222) Lars Jansson -69 Kungsängen  1:45:12
275.  (555) Stefan Zouagui -74 Skogås BK  1:45:12
276.  (438) Jonas Röjerman -70 Rotan Road Runners  1:45:16
277.  (99) Eric Dominicus -70 Razorkatt  1:45:16
278.  (582) Niklas Svidén -73 Team Sthlm Marathon  1:45:18
279.  (117) Claes Elmgren -69 Statskontoret  1:45:22
280.  (449) Erik Schenkel -82 Tsm  1:45:22
281.  (181) Henrik Hamilton -66 Runsätra Runners  1:45:24
282.  (544) Max Wivhagen -67   1:45:33
283.  (61) Mikael Broberg -70 Carnegie IF  1:45:33
284.  (320) Daniel Mattsson -84 Åland  1:45:34
285.  (272) Lars Leonardsson -52 Norrbärke SK  1:45:34
286.  (497) Ingemar Thiblin -62   1:45:40
287.  (346) Per Nilsson -78 Ibm  1:45:46
288.  (615) Andreas Tronsén -82   1:45:49
289.  (614) Marcus Lundh -78 Kungsholmen  1:45:50
290.  (79) Mikael Ceder -65 Danske Bank  1:45:50
291.  (185) Mikael Hanson -69 Team Stockholm Marathon  1:45:52
292.  (482) Adam Svensson -81   1:45:55
293.  (584) Anders Fors -54 Riksbankens IF  1:45:57
294.  (407) Ambjörn Poulsen -76 FK Bra jobbat  1:45:59
295.  (319) Tommy Mattsson -45 Grava SK  1:45:59
296.  (648) Leif Granholm -68   1:46:00
297.  (641) Andreas Theimer -79   1:46:03
298.  (226) Peter Johansson -67   1:46:05
299.  (109) Staffan Eklund -65   1:46:06
300.  (640) Jens Fager -79   1:46:09
301.  (107) Magnus Eklund -65 Spik  1:46:10 M40-5
302.  (533) Anders Wickander -60 Stockholm  1:46:14
303.  (130) Tomas Eriksson -64 Södertälje  1:46:21
304.  (522) Lars Wallinder -63 Ericsson IK 1:46:22 M45-9
305.  (67) Perola Brolin -50 Lidingö  1:46:24
306.  (456) Mikael Sjögren -74 Södertälje IF  1:46:27
307.  (462) Mikael Sköld -71 Inuse  1:46:28
308.  (103) Johan Edenius -70 Tif Stockholm  1:46:28
309.  (433) Joakim Rosing -67 Bromma  1:46:48
310.  (105) Björn Ekdahl -86 Stockholm  1:46:48
311.  (111) Nicolas Ekman -77 IF SKV Stockholm  1:46:53
312.  (662) Christer Gustavsson -71 Bonver SK  1:46:53
313.  (409) David Pyring -72 AstraZeneca IF  1:46:54
314.  (83) Beki Chanyalew -67   1:47:14
315.  (54) Krister Björnsson -76   1:47:16
316.  (667) Hans Sjökvist -69   1:47:36
317.  (383) Bertil Olsson -60 Huddinge  1:47:41
318.  (598) Thomas Pettersson -64   1:47:49
319.  (171) Stefan Göransson -87   1:47:51
320.  (239) Patric Järleskog -66 Ärla  1:47:53
321.  (1527) Lars Lindberg -56 Lilla Essingen  1:47:54
322.  (798) Jörgen Krentze -42 Älvkarleby  1:48:03
323.  (292) Clas Linfeldt -47 Märsta  1:48:07
324.  (277) Håkan Lilja -59 Danderyds SK  1:48:08 M45-10
325.  (9) Mattias Allebert -80 Dynamate  1:48:10
326.  (321) Johan Mattsson -76 Team Stockholm Marathon  1:48:11
327.  (50) Carl Magnus Bjuggren -79   1:48:18
328.  (448) Andreas Stålberg -74 Ericsson  1:48:20
329.  (441) Ola Sand -44 Huddinge AIS  1:48:25 M60-2
330.  (504) Mats Tolander -59 Calona  1:48:29
331.  (416) Wolfgang Ramstedt -65   1:48:32
332.  (375) Sten Odenblad -39 Fredrikshof FIF  1:48:43 M65-1
333.  (670) Jonas Kaufeldt -71 svensk Bevakningstjänst IF  1:48:58
334.  (585) Stefan Holmquist -71 Hqt  1:49:08
335.  (569) Henrik Östlund -76 Aik  1:49:11
336.  (547) Jerker von Vegesack -75   1:49:36
337.  (452) Patrik Sergel -72 Kvarnskogen  1:49:37
338.  (418) Tony Rehn -59   1:49:38
339.  (280) Jonas Lindberg -79 LH Atletiska Sällskap  1:49:46
340.  (517) Tommy Wallentin -45 Vallentuna FK  1:49:50 M60-3
341.  (1) Bo Adrianzon -58 Vinge  1:49:52
342.  (326) Jacob Michlewicz -72 Zitha  1:49:53
343.  (53) Stefan Björndahl -66 Postens if Södertälje  1:49:56
344.  (121) Alf Englund -57 Västerås  1:50:05
345.  (668) Niklas Jalkner -72 Team Blåsippa  1:50:09
346.  (612) Acke Torstensson -79   1:50:12
347.  (39) Anders Berg -69 H&M Finest  1:50:19
348.  (45) Patrik Berglund -65 Hanvikens SK  1:50:20 M40-6
349.  (78) Jason Carter -75   1:50:21
350.  (233) Magnus Johnsson -83   1:50:32
351.  (425) Niklas Rogeman -88 FBG Power  1:50:33
352.  (165) Anders Gribbe -75 FLIR IF  1:50:41
353.  (225) Tommy Johansson -77 C2  1:50:49
354.  (155) Göran Geiryd -46 Team Stockholm Marathon  1:50:49
355.  (63) Joachim Broberg -78 IF Skatteverket Stockholm  1:51:05
356.  (613) Anders Classon -52 Täby  1:51:08
357.  (496) Carl-Johan Thell -82 Bosch Rexroth IF  1:51:10
358.  (183) Erik Hammervik -71 Vreta SoMK  1:51:12
359.  (609) Jan Wahlström -62   1:51:15
360.  (262) Erik Lager -65 Ericsson  1:51:22
361.  (156) Fredrik Gejrot -56 Sollentuna  1:51:39
362.  (426) Mikael Rolker -81 Lakritstrollen  1:51:39
363.  (391) Lars-Ola Persson -63 Golonka  1:51:41
364.  (601) Lars Dahlberg -62   1:51:42
365.  (240) Mattias Jöhnemark -68 SMK-södermanland  1:51:44
366.  (539) Adam Wilders -79   1:51:51
367.  (630) Einar Cardona -80 Fif  1:51:53
368.  (38) Spiros Bellos -73 KAFA IF  1:51:54
369.  (274) Olle Lidbom -75   1:51:54
370.  (572) Christer Östman -76 Stockholm  1:51:57
371.  (549) Fredrik Zachrisson -77 Pappa Putte LK  1:52:03
372.  (534) Olle Vide -66   1:52:10
373.  (254) Per Knaborg -76 Svensk bevakningstjänst IF  1:52:14
374.  (335) Peter Månsson -67 Team Stockholm Marathon  1:52:14
375.  (85) Johan Collby -76 Uppsala  1:52:21
376.  (576) Lars-Erik Nygren -68   1:52:22
377.  (361) Thomas Nordqvist -60 Björnstorps IF  1:52:27
378.  (419) Felix Rehnberg -77 Chokdee!  1:52:40
379.  (299) Rolf Lundberg -44 Flemingsbergs SK  1:52:43 M60-4
380.  (235) Petter Jonsson -81 Swedbank IF, Stockholm  1:52:43
381.  (431) David Rosenlund -69   1:52:46
382.  (282) Per-Arne Lindberg -52 Woody Huddinge  1:52:47
383.  (635) Raphaêl Roudet -69 Sfs  1:52:48
384.  (399) Christian Pettersson -78 Swedbank IF, Stockholm  1:52:49
385.  (339) Christer Naesenius -67 Team Stockholm Marathon  1:52:58
386.  (538) Erik Wikström -64 Team Stockholm Marathon  1:53:03
387.  (351) Daniel Nilsson -77 Swedbank IF, Stockholm  1:53:03
388.  (206) Chi-Wei Hsieh -72 Team Stockholm Marathon  1:53:05
389.  (300) Jan Lundblad -71   1:53:10
390.  (451) Olle Schubert -58 Scania IF  1:53:21
391.  (619) Johan Tilander -65 Loppans vänner  1:53:23
392.  (251) Andreas Kjällman -76   1:53:25
393.  (665) Henrik Persson -62 Regeringskansliets IF  1:53:29
394.  (347) Leif Nilsson -63 AstraZeneca IF  1:53:29
395.  (389) Matthew Payne -72   1:53:31
396.  (70) Andreas Brundin -87   1:53:32
397.  (131) Mikael Eriksson -70 Bagarmossen  1:53:45
398.  (14) Federico Ambrosini -79   1:54:07
399.  (363) Pontus Nordström -79 Ericsson IK 1:54:12
400.  (286) Anders Lindhe -79   1:54:13
401.  (415) Alan Ramos -78 Meroles  1:54:15
402.  (100) Digno Duarte ICA Esplanad  1:54:16
403.  (508) Joacim Tåg -81   1:54:26
404.  (520) Guy Wallin -41 GW Golv&Våtrumskonsult  1:54:28
405.  (513) Joakim Wagner -73 Stocksund  1:54:33
406.  (583) Mats Karlsson -71 Team Stockholm Marathon  1:54:38
407.  (180) Gustaf Hallgren -78 Accenture IF  1:54:40
408.  (259) Timo Kujanpää -56 Turku / Åbo  1:54:42
409.  (483) Thomas Svensson -49 Tullinge-Tumba FF  1:54:48 M55-2
410.  (302) Björn Lundkvist -54 Systembolaget  1:54:51
411.  (140) Andrew Foord -50 Nacka  1:54:54
412.  (382) Jesper Olson -77 Styx IBF  1:54:59
413.  (560) Olov Åsengård -78 30års krisen  1:54:59
414.  (631) Carl Friberg -76   1:55:07
415.  (210) Jan Hägg -55 Jämten  1:55:11
416.  (454) Gianfranco Simonetta -74   1:55:13
417.  (136) Göran Fagerström -65 Västerås  1:55:19
418.  (620) Fredrik Larsson -72   1:55:21
419.  (89) Anders Dahlgren -58 p18 ik  1:55:23
420.  (314) Staffan Malmgren -75   1:55:33
421.  (22) Takashi Ando -72   1:55:38
422.  (203) Lennart Holm -66 Bålsta  1:55:46
423.  (214) Dan Ihrelius -71 Systembolaget  1:55:47
424.  (343) Tor Neymark -46   1:55:49
425.  (216) Fredrik Isaksson -71   1:55:50
426.  (514) Lennart Wahlgren -46 Nordea  1:56:01
427.  (102) Craig Eason -66   1:56:03
428.  (353) Jens Nolsöe -69   1:56:14
429.  (610) Jesper Kling -71   1:56:19
430.  (477) Annu Suchdev -69 Österskär  1:56:19
431.  (654) Jonas Wastesson -85 Mälarens FF  1:56:20
432.  (75) Andreas Capilla -71   1:56:20
433.  (86) Conny Cårebro -56 Vallentuna FK  1:56:43 M50-6
434.  (209) Johan Hållén -69 Team Stockholm Marathon  1:56:53
435.  (291) Michael Lindström -62 Team Stockholm Marathon  1:57:02
436.  (266) Christer Larsson -57   1:57:23
437.  (527) Göran Wendeus -66   1:57:35
438.  (566) Jonas Öhlund -67   1:57:39
439.  (88) Gunnar Dahlfors -63 Carnegie IF  1:57:47
440.  (13) Marcus Almgren -66 Team Stockholm Marathon  1:57:48
441.  (374) Göran Näsman -53   1:57:53
442.  (625) Joachim Spånberg -72 Synsam  1:57:55
443.  (652) Mats Dahlqvist -50 Björklinge SOK  1:57:59
444.  (60) Richard Briland -82 Huddinge  1:58:02
445.  (66) Pontus Brohult -69 Midsommarkransen  1:58:04
446.  (392) Lasse Persson -70 Gustavsberg  1:58:08
447.  (56) Martin Blomquist -73   1:58:23
448.  (303) Jan-Eric Lundqvist -56 Team Stockholm Marathon  1:58:23
449.  (150) John-Henrik Frostell -80   1:58:27
450.  (28) Björn Attersved -46   1:58:33
451.  (563) Simon Öberg -79 H&M Finest  1:58:43
452.  (617) Patrik Bäck -69 Pärtlaget  1:58:46
453.  (96) Solomon Dejene -58   1:58:51
454.  (332) Martin Mukherji -68   1:58:56
455.  (509) Johan Törnqvist -67   1:58:58
456.  (330) Magnus Moland -82 BK Badboll  1:59:01
457.  (373) Sven Nyström -61 Team Blidö  1:59:09
458.  (475) Roberth Strandgren -65 LK MJÖLKSYRA  1:59:16
459.  (328) Nello Minati   1:59:29
460.  (44) Fredrik Berglund -78   1:59:32
461.  (424) Rickard Rocklind -70 Killers  1:59:37
462.  (599) Björn Ljunggren -46 IF Göta  2:00:00
463.  (138) Pontus Fernström -78 Klf  2:00:04
464.  (58) Tony Borselius -69 Uppsala  2:00:05
465.  (487) Göran Svärdberg -61 IK Jarl Rättvik  2:00:18
466.  (159) Leif Glavå -60   2:00:24
467.  (230) Per-erik Johansson -64 Länsförsäkringar AB  2:00:25
468.  (81) Daniel Cedergren -77 Hornstull Runners  2:00:34
469.  (535) Jonas Widell -65 Solna  2:00:54
470.  (565) Åke Ödmark -41 Huddinge AIS  2:01:14 M65-2
471.  (564) Stefan Ödman -64 Ekeryd  2:01:27
472.  (323) Henik Melin -73 Fiber & Polymer KTH  2:01:35
473.  (624) Niklas Lundell -81   2:01:47
474.  (394) Mikael Persson -75   2:02:22
475.  (98) Alexander Dollhopf -72   2:02:23
476.  (405) Björn Porserud -47 Fredrikshof FIF  2:02:32 M60-5
477.  (6) Richard Ahlqvist -73   2:02:47
478.  (591) Ulf Lundström -83 Strömfors IF  2:02:59
479.  (144) Mikael Forsström -61 Vega-Haninge  2:03:06
480.  (420) Johan Ribrant -74   2:03:12
481.  (338) Mikael Möberg -67 Posten IF, Katrineholm  2:03:28
482.  (43) Jens Berglund -74 Fastighetsägarna Syd  2:03:58
483.  (626) Johan Folke -75 Fredhäll  2:04:05
484.  (47) Bo Bergqvist -65   2:04:19
485.  (27) Bengt Assarsson -55   2:04:27
486.  (294) Dan Lisai -82 Turebergs SK  2:04:43
487.  (550) Henrik Zachrisson -73 Pappa Putte LK  2:04:51
488.  (33) Mathias Barkhagen -72   2:05:17
489.  (596) Tommie Pihl -52 Nalle  2:05:30
490.  (531) Kurt Wiberg -59   2:05:45
491.  (51) Per Björk -58 Ericsson IK 2:05:57 M50-7
492.  (24) Harvey Anturi -71 Fiber & Polymer KTH  2:06:04
493.  (261) Jan Köbin -45   2:06:07
494.  (467) Henrik Staffas -73   2:06:22
495.  (64) Daniel Broberg -67   2:06:31
496.  (671) Tobias Edlund -71 Hellrun  2:06:41
497.  (605) Erik Löfmarck -74 Grangärde Kyrkloppsförening  2:06:41
498.  (384) Göran Olsson -68 Zitha  2:06:58
499.  (298) Lars-Erik Lund -53   2:07:02
500.  (369) Gustav Nygren -81 Drunken Ducks  2:07:08
501.  (29) Christer Axberg -76 H&M Finest  2:07:22
502.  (350) Fredrik Nilsson -68   2:07:38
503.  (368) Anders Nyberg -56   2:08:04
504.  (458) Andreas Sjövik -76   2:08:05
505.  (318) Magnus Matstoms -61 Carnegie 1f  2:08:19
506.  (446) Karl Sandberg -72 Uruk Hai  2:08:27
507.  (197) Stig Hellström -36 Fredrikshof FIF  2:08:33 M70-1
508.  (275) Ulf Lidman -70   2:08:39
509.  (134) Karl Johan Eriksson -69   2:08:54
510.  (345) Rikard Nilsson -73   2:09:03
511.  (20) Jimmy Andersson -74 IFK Motala bandy  2:09:04
512.  (110) Anders Ekman -80   2:09:20
513.  (93) Lennart Danielsson -43 Järfälla  2:09:25
514.  (618) Anonym Löpare   2:09:32
515.  (257) Magnus Koraen -75 Djurgården Joggers  2:10:08
516.  (367) Jonas Norragård -68 P18ik  2:10:11
517.  (387) Stefan Otterström -69 Who are you  2:10:16
518.  (8) Markus Allard -79   2:10:25
519.  (273) Michael Lerner -70 Vaxholm  2:10:31
520.  (422) Ola Ringdahl -81 Jägarbussen  2:10:35
521.  (74) Jonas Börjesson -73 N/a  2:10:47
522.  (276) Martin Lidö -68 Åkersberga  2:10:51
523.  (92) Jamie Dale -80   2:11:03
524.  (269) Patrik Larsson -65   2:11:11
525.  (476) Conny Striem -70   2:11:40
526.  (241) Peter Jönsson -71 Team Stockholm Maraton  2:11:57
527.  (283) Per Lindell -61 Västerås Space Runners  2:11:59
528.  (443) Curt Sandberg -51 Arlanda-Märsta SK  2:12:40
529.  (442) Patrick Sandberg -73 Linaberg  2:12:40
530.  (672) Daniel Andersson -77 Fyfa  2:13:22
531.  (386) Mattias Ossvik -77   2:13:22
532.  (673) Robert Nilsson -78   2:13:40
533.  (411) Tobias Ragnarsson -81 Bosch Rexroth IF  2:13:41
534.  (470) Erik Stening -70 Team Stockholm Marathon  2:14:40
535.  (4) Magnus Ahlkvist -76   2:15:01
536.  (440) Jakob Saeed -78 Nacka  2:15:05
537.  (542) Göte Winé -68   2:15:08
538.  (3) Johan Ahlkvist -73   2:15:13
539.  (69) Christopher Broxe -75 Vallatorp  2:15:14
540.  (372) Bo Nylander -51 Mälaro SOK  2:15:30 M55-3
541.  (125) Magnus Ericson -61   2:15:39
542.  (1358) Kim Richter -70   2:17:23
543.  (248) Astewaye Kassa -67   2:17:27
544.  (428) William Rosborg -61   2:19:45
545.  (588) Daniel Eriksson -88 Pappa Potte LK  2:22:58
546.  (271) Matthias Lehtonen -78   2:23:06
547.  (18) Håkan Andersson -58 Herrgården  2:24:51
548.  (525) Åke Wejéus -57   2:25:17
549.  (526) Sten Welin -29 Hellas  2:25:30 M75-1
550.  (485) Gunnar Svärd -45   2:25:36
551.  (205) Billy Hsieh -70 Kalin Setterberg  2:26:07
552.  (676) Ulf Johansson -53 Huddinge AIS  2:30:18 M55-4
553.  (403) Juan Piñones -70   2:38:04
554.  (348) Jan Nilsson -60   2:41:15
Halvmara Kvinnor VDM
1.  (1011) Anna von Schenck -73 Hässelby SK  1:19:15 K35-1
2.  (810) Kajsa Berg -79 Huddinge AIS  1:23:43
3.  (900) Hedda Lund -85   1:28:18
4.  (839) Frauke Fichtner -75 LG Kreis Verden  1:28:42
5.  (954) Catharina Sundelöf -66 Huddinge AIS  1:29:54 K40-1
6.  (902) Gunilla Martinsson -61 Hässelby SK  1:29:59 K45-1
7.  (842) Kajsa Friström -65 Fredrikshof FIF  1:32:08 K40-2
8.  (988) Caroline Kullberg -79 Löplabbet  1:32:12
9.  (876) Agneta Jonsson -56 Team Skavsåret IF  1:32:17 K50-1
10.  (994) Annika Norell Bergendahl -86   1:33:00
11.  (934) Erika Rosén -83 Stockholm  1:35:40
12.  (951) Masja Straetemans -76 Team Stockholm Marathon  1:36:43
13.  (928) Honour Pearson -71   1:36:55
14.  (846) Ingela Gahne -64 Hässelby SK  1:38:48 K40-3
15.  (861) Maria Holmström -64 Hässelby SK  1:40:00 K40-4
16.  (1005) Sara Furestig -79 Länsförsäkringar  1:40:25
17.  (886) Anna Larsson -74 Team Stockholm Marathon  1:41:19
18.  (984) Pia Ölvebro -66   1:41:44
19.  (885) Anita Larsson -61 Team Stockholm Marathon  1:41:59
20.  (903) Christa Maynard -74 Australia  1:42:27
21.  (971) Annette Wisén -75 Västerås  1:43:30
22.  (863) Charlotte Holst -74 Team Arctic  1:43:33
23.  (1003) Charlotta Linnel -72 Brånans Boys&Girls IK 1:43:46
24.  (847) Helena Gleissman -79   1:44:12
25.  (937) Jennie Sahlin -74 Stockholmspolisens IF  1:44:56
26.  (978) Malin Åhman -71   1:45:07
27.  (868) Cecilia Ivarsson -79 Axa Sportsclub  1:45:36
28.  (849) Anneli Gustafsson -66   1:45:58
29.  (968) Desiree Wiegleb Edström -59 Hässelby  1:46:19
30.  (986) Maria Spaarw -79 Carnegie IF  1:46:57
31.  (990) Sofia Myrevik -77 Springgirls&boys  1:47:07
32.  (901) Rebecka Lundgren -79   1:47:08
33.  (872) Karin Johansson -79 Team Stockholm Marathon  1:47:08
34.  (983) Helena Ölander -77 Swedbank IF, Stockholm  1:47:19
35.  (981) Lovisa Åkesson -76   1:47:56
36.  (875) Frida Jonsson -82 Karlshamn  1:48:00
37.  (851) Anna Teresia Habringer -85   1:48:01
38.  (891) Therese Lembke -73 Teamfakta  1:48:04
39.  (580) Sabina Danielsson -76 Dms  1:48:12
40.  (913) Jessica Nordström -74 Peab Fritid  1:48:27
41.  (800) Cristina Aaro -74 Team Stockholm Marathon  1:48:34
42.  (854) Eva Hansén -67 Sigtuna  1:48:59
43.  (833) Åsa Gustafsson -77   1:49:25
44.  (943) Carolina Serning -72   1:49:31
45.  (852) Anna Hagström -76 Eskilstuna  1:49:37
46.  (898) Monika Ljung -57 Fredrikshof FIF  1:49:56 K50-2
47.  (881) Ulrika Kronberg -71 Solna  1:50:33
48.  (904) Nicole Mayr Olsson -90   1:50:48
49.  (844) Karin Fägerlind -79 centrum ok  1:50:51
50.  (960) Maria Thomsen -70 Pappa Putte LK  1:50:52
51.  (974) Hannah Wright -85   1:51:03
52.  (997) Anna Araskog -70 Pistolerna IK 1:51:12
53.  (962) Karin Törnquist -74   1:51:37
54.  (816) Helen Bodström -67 Boo IF  1:51:43 K40-5
55.  (857) Zandra Hedlund -82 Stockholm City Triathlon  1:51:58
56.  (930) Mette Petersson -75 Centrum OK  1:51:58
57.  (935) Gesine Roth-Ljungman -60 IK Akele  1:52:10
58.  (987) Rose-Marie Markström -65 Järfälla  1:52:20
59.  (1012) Gudrun Fleetwood -43 Uppsala LK  1:52:20
60.  (853) Maria Hallström -77 Kungsholmen  1:52:29
61.  (817) Ann Bokinge -78   1:53:00
62.  (802) Julia Akhmedova -77 Swedbank IF, Stockholm  1:53:12
63.  (663) Annika Jönsson -58 Spring Girls&Boys  1:53:37
64.  (888) Karin Larsson -79   1:54:30
65.  (977) Madelene Zander -73 Stockholm  1:54:55
66.  (927) Susanne Oom -67 Spånga  1:55:02
67.  (897) Anonym Löpare   1:55:27
68.  (899) Helena Ljungström -74   1:55:38
69.  (998) Karin Kussak -61   1:56:02
70.  (1006) Jenny Tholin -75   1:56:53
71.  (982) Maria Ängarp -74 Paynova  1:57:17
72.  (831) Josefina Ekström -77 Centrum OK  1:57:22
73.  (867) Selma Idrizbegovic -78 Real Runners  1:57:26
74.  (804) Britta Alstad -69 SPIF Triathlon  1:58:00
75.  (809) Laila Beckman -65 Telindus IF  1:58:22
76.  (949) Elisabeth Stjernstoft -69 CityMail IT  1:58:43
77.  (906) Annika Melin -64   1:58:45
78.  (929) Anna Persson -71 Swedbank IF, Stockholm  1:59:03
79.  (837) Annie Fasth -64 Pocketteatern  1:59:13
80.  (811) Kajsa Bergman -81 SÖS IF  1:59:38
81.  (985) Ingela Kronbrink -54   1:59:51
82.  (879) Kristin Karlsson -79   2:00:14
83.  (862) Annika Holmström -69 Team Skavsåret IF  2:00:25 K35-2
84.  (884) Elin Källgården -80   2:00:48
85.  (864) Erica Hyberneth -78   2:00:51
86.  (1001) Kamilla Krook -68 Carnegie IF  2:01:17
87.  (933) Camilla Ramstedt -79 Vällingby  2:01:27
88.  (931) Ulrika Pinedo -73   2:01:29
89.  (882) Raija Kujanpää -56 Turku / Åbo  2:01:32
90.  (920) Charlotte Nömmera -69 Telindus IF  2:01:36
91.  (877) Ellen Jönsson -86   2:01:42
92.  (1004) Agneta Åhlund -55   2:01:47
93.  (821) Matilda Börjesson -78 Marsh IK 2:01:49
94.  (910) Heidi Möller -67 Tsm  2:01:54
95.  (860) Tuula Hietala -56 Hanvikens SK  2:02:03 K50-3
96.  (870) Ulrika Jakobsson -77 Alfta-Ösa OK  2:02:14
97.  (815) Cecilia Blomgren -63 Täby  2:02:25
98.  (959) Christina Thalén -50 Enhörna IF  2:03:15
99.  (871) Maria Johannisson -78   2:03:27
100.  (942) Anita Schöld -69 Noll Koll/ Norrtälje  2:03:29
101.  (953) Madelene Sundell -76   2:03:29
102.  (812) Sara Bergman -79   2:03:42
103.  (975) Ruth Yosef -75 Nasdaqomx  2:03:58
104.  (946) Catarina Smedshammar -71 Uppsala  2:04:20
105.  (991) Jenny Ekwall -72 Hägersten  2:04:56
106.  (838) Charlotta Faxén -76 Carnegie IF  2:05:04
107.  (909) Maria Mukherji -67   2:05:16
108.  (880) Leila Koivumäki -63 Huddinge  2:05:35
109.  (1010) Pernilla Åberg -68   2:05:58
110.  (869) Anna-Karin Jakobsson -69   2:06:09
111.  (874) Jessica Johnsson -77 Telindus IF  2:06:23
112.  (824) Soki Choi -73   2:06:44
113.  (887) Christina Larsson -67 Lidingö  2:06:56
114.  (873) Stina Johansson -81   2:07:21
115.  (957) Ann-Katrin Svensson -76   2:07:24
116.  (941) Gisela Schillén Tell -65 Telia IF  2:07:26 K40-6
117.  (922) Katarina Olofsdotter -52 Jägarbussen  2:08:41
118.  (820) Kim Brolin -81 Stockholm  2:08:44
119.  (921) Maria Olevik Dunder -81   2:08:44
120.  (841) Lotta Friberg -64 Team stockholm Marathon  2:08:48
121.  (845) Janniche Fällman -62   2:09:05
122.  (1008) Sandra Karlsson -80   2:09:14
123.  (832) Lisa Engde -78   2:09:16
124.  (972) Hanna Wistrand -68   2:09:21
125.  (1013) Annika Hälldin -62   2:09:22
126.  (944) Anna Sköllermo -78   2:09:34
127.  (827) Karin Danielsson -79   2:10:05
128.  (858) Christina Hellbom -69 Carlsberg  2:10:11
129.  (989) Anna-Stina Berg -65 Handelsbanken IF  2:10:24
130.  (823) Eva Chodkiewicz -80   2:10:42
131.  (965) Camilla Wallin -73 Trappsniglarna  2:11:05
132.  (907) Martina Molander -79 Coop  2:11:26
133.  (896) Mona Lindström -50   2:12:00
134.  (976) Danielle Zachrisson -85 Pappa Putte LK  2:12:06
135.  (822) Solange Cederquist -67 Skatteverket Solna IF  2:13:06
136.  (912) Karin Nilsson -74   2:13:46
137.  (1007) Nora Fülep -73   2:14:22
138.  (932) Eva Porserud -54 Fredrikshof FIF  2:14:27 K50-4
139.  (969) Charlotte Wik -86 Coop IF  2:15:01
140.  (865) Sofia Hygrell -75   2:16:01
141.  (924) Theres Olofsson -79   2:16:54
142.  (919) Margareta Nöjd -48 Team Stockholm Marathon  2:17:13
143.  (938) Ida Salmi -80   2:17:23
144.  (926) Maria Olsson -75 Team Stockholm Marathon  2:17:27
145.  (905) Carina Melander -73   2:18:49
146.  (848) Fredrika Gullfot -67 Vegan Runners IK 2:19:37
147.  (914) Hanna Nyberg -77   2:21:23
148.  (970) Ann Wilhelmsson -67 Örebro  2:21:24
149.  (859) Mylay Hernandez -74 Team Stockholm Marathon  2:22:38
150.  (967) Veronica Vicente -68 Slif  2:24:49
151.  (813) Stina Bjurstam Engman -64   2:25:17
152.  (814) Veronica Björklund -77   2:25:52
153.  (825) Kristina Dagert -73 Solna  2:26:04
154.  (939) Hanna Sandberg -72   2:30:11
155.  (850) Susanne Gustavsen -59   2:36:31
156.  (911) Ane Nguyen -74 Stockholm  2:46:15
10 km Män Motion
1.  (1431) Jonas Larm -73 Hässelby SK  0:32:47
2.  (1339) Colm O´callaghan -73 Huddinge AIS  0:34:24
3.  (16110) Mattias Ekstrand Runners'store  0:35:43
4.  (1419) Kristian Hallsten -73 Triathlon Syd  0:36:39
5.  (1189) Memo Abbeholm -71 Flemingsbergs SK  0:36:45
6.  (1253) Stefan Erlandsson -84 FJS 03-04  0:37:26
7.  (1445) Tobias Svensson -81 Svenska Spel Sundbyberg  0:38:01
8.  (1194) Joakim Jöhncke -70 Real Runners  0:38:09
9.  (1351) Hans Rimbe -66 Vallentuna FK  0:38:37
10.  (1325) Mikael Markstedt -64 Addici  0:38:46
11.  (1372) Johan Stolpe -62 Vallentuna FK  0:39:06
12.  (1380) Tom Svensson -68 Hammarby IF OF  0:39:19
13.  (1293) Mikael Karlsson -77 Mälarö SOK  0:39:36
14.  (1263) Erik Gerestrand -76 Swedbank IF, Stockholm  0:39:46
15.  (1249) Sverker Ericson -67 Tjalve  0:39:57
16.  (1379) Eskil Svensson -64   0:39:58
17.  (1389) Monir Tunkkari -83 FJS 03-04  0:40:05
18.  (1304) Thomas Källberg -64 Roslagsbro IF  0:40:07
19.  (1352) Fredrik Rimmerfors -67 Stockholm  0:40:26
20.  (1425) Carl-Johan Våg -72   0:40:27
21.  (1261) Harald Friberger -85 FJS 05-06  0:40:34
22.  (1254) Mattias Espling -73 Telia IF  0:40:39
23.  (1294) Samuel Karlsson -82 IFK Gnesta  0:40:44
24.  (1355) Peter Ronquist -74 Vallentuna FK  0:41:04
25.  (1257) Anders Folkesson -79 Statskontoret 1  0:41:14
26.  (1364) Daniel Seestrand -78 Danielseestrand.com  0:41:20
27.  (1416) Martin Palm -86 IFK Mora  0:41:26
28.  (1344) Joakim Ossmark -83 Talentia Junior  0:41:28
29.  (1400) Bengt Wiberg -57 Järfälla  0:41:31
30.  (1426) Johan Johansson -73 Arlanda-Märsta SK  0:41:37
31.  (1281) Peter Jagemo -62 Coop IF  0:41:46
32.  (1205) Fredrik Andersson -76 Höjden  0:41:47
33.  (1340) Björn Olander -78   0:41:54
34.  (1333) Per Nilsson -63 Axel K Svensson Team dy  0:41:54
35.  (1314) Jonas Lindström -84 FJS 03-04  0:42:03
36.  (1199) Roy Jakobsen -64   0:42:03
37.  (1436) Kjell Petersson -60 IFK Lidingö  0:42:07
38.  (1197) Jesper Andersson -86 Abr  0:42:09
39.  (1407) Christian Öberg -92 Vallentuna FK  0:42:37
40.  (1349) Jan Pettersson -61 Axel K Svensson Team dy  0:42:59
41.  (1412) Mårten Sohlman -75 Team Fredhäll  0:42:59
42.  (1278) Marcus Holm -74 Talentia Allstars  0:43:06
43.  (1184) Mats Stjerngren -61 Amf1  0:43:07
44.  (1212) Peter Arnsten -64 Arnarna  0:43:08
45.  (1354) Magnus Rinman -84 FJS 1  0:43:11
46.  (1395) Willhelm Wallquist -75 FJS 2  0:43:13
47.  (1193) Jonas Manole -77   0:43:19
48.  (1230) Niklas Briselius -77   0:43:33
49.  (1258) Per Forsh -63 FJS 2  0:43:35
50.  (1428) Jonatan Thalén -83   0:43:42
51.  (1276) Christopher Heybroek -79 Acta Kapitalförvaltning  0:43:47
52.  (1195) Mohamed El Hamhoumi -74   0:44:01
53.  (1267) Kevin Hascup -79   0:44:02
54.  (1398) Jonas Wessman -90   0:44:03
55.  (1311) Johan Lindahl -81 Nn  0:44:07
56.  (1328) Sean Mcdevitt -75 Aspudden  0:44:15
57.  (1337) Magnus Nordström -70   0:44:23
58.  (1227) Henrik Björkqvist -86 FJS 05-06  0:44:27
59.  (1378) Paul Svanfeldt -87 FJS 1  0:44:36
60.  (1323) Michael Manske -67 Bålsta  0:44:40
61.  (1319) Niklas Lönnell -69 Hi-Lo  0:44:51
62.  (1370) Erik Spets -78   0:44:59
63.  (1296) Göran Karnfält -58 Hash House Harriers  0:45:15
64.  (1291) Bert Karlberg -43 Coop IF  0:45:17
65.  (1192) Martin Komstadius -73 Storvreta  0:45:17
66.  (1244) Erik Eliasson -86 FJS 05-06  0:45:33
67.  (1181) Bengt Örn -59 Mälarhöjden  0:45:35
68.  (1404) Stefan Younes -72 Hsb  0:45:53
69.  (1303) Mats Kyling -60 Spånga  0:45:54
70.  (1240) Jonas Edvall -70 Skandia  0:46:07
71.  (1210) Håkan Aréen -62   0:46:09
72.  (1302) Jörgen Konstenius -69 Tyresö FK  0:46:13
73.  (1231) Thomas Brännström -64 Addici  0:46:18
74.  (1190) Uffe Walderö -74   0:46:22
75.  (1423) Per Rohdin -70 Valtech  0:46:25
76.  (1196) Hans Säll -61 Spring Girls & Boys  0:46:26
77.  (1381) Martin Svensson Henning -79 Talentia Allstars  0:46:41
78.  (1387) Gunnar Thuresson -53 Stockholm  0:46:47
79.  (1284) Matti Jokikokko -53 Motala AIF  0:46:52
80.  (1252) Poe Eriksson -56 Axel K Svensson Team  0:46:58
81.  (1437) Richard Boman -74 Business Objects  0:47:03
82.  (1356) Jakob Roos -75   0:47:07
83.  (1365) Adam Segergren -69   0:47:08
84.  (1409) Tomek Jansson -84   0:47:10
85.  (1288) Linus Jönsson -90 Rymdbolaget KF  0:47:11
86.  (1191) Johan Lund -72 IK JORDBÄNNINGARNA  0:47:14
87.  (1217) Stefan Benedictzen -75   0:47:16
88.  (1434) Thomas Rundlöf -67 Enskilda Gymnasiet  0:47:18
89.  (1265) Edward Hamilton -80 Talentia B  0:47:22
90.  (1432) Michael Ternander -69 Enskilda Gymnasiet  0:47:23
91.  (1321) Mathias Magnusson -73 Örnsberg  0:47:29
92.  (1273) Fredrik Henriksson -79 Uppsala  0:47:45
93.  (1357) Johan Roos -75 Acta Kapitalförvaltning  0:47:48
94.  (1418) Petter Beijer -80 Hultsfreds LK  0:47:48
95.  (1341) Andreas Olsson -71   0:47:53
96.  (1243) Aron Eliasson -84 FJS 1  0:47:53
97.  (1403) Göran Våglund -56 Addici  0:47:54
98.  (1202) Tommy Alander -74 Svenska Spel  0:48:03
99.  (1366) Peter Segring -85 Talentia Junior  0:48:03
100.  (1187) Rolf-Arne Bornebralt -61 IFK Skövde  0:48:07
101.  (1236) Somboon Chanphum -78   0:48:15
102.  (1336) Erik Nordström -68 Tyresö FK  0:48:16
103.  (1414) David Holm -68 Södertälje  0:48:17
104.  (1224) Anonym Löpare   0:48:18
105.  (1235) Xavier Chabot -79   0:48:19
106.  (1220) Sören Berg -54 Cilab  0:48:28
107.  (1180) Thomas Örn -55 Mälarhöjden  0:48:34
108.  (1438) Douglas Erliden -73 Business Objects  0:48:35
109.  (1289) Rasmus Jönsson -94 Rymdbolaget KF  0:48:36
110.  (1198) Jonas Eriksson -64   0:48:40
111.  (1313) Ulf Lindell -57 Enebybergs IF  0:48:41
112.  (1422) Karl Fägersten -72   0:48:43
113.  (1371) Andreas Stjernström -75   0:48:43
114.  (1297) Niklas Karnfält -90 EL-nisse  0:48:51
115.  (1382) Peter Söderholm -62 Täby  0:48:51
116.  (1185) Ulf Bernhardsson -66 Vallentuna FK  0:48:54
117.  (679) Michael Fryer -62   0:48:55
118.  (1548) Joel Pettersson -80 Migil.com  0:49:00
119.  (1377) Peter Svanborg -64   0:49:00
120.  (1251) Per Ericsson -59   0:49:01
121.  (1350) Niklas Pettersson -75 Coop  0:49:03
122.  (1322) Roberto Maiorana -62 Axel K Svensson Team dy  0:49:10
123.  (1393) Mattias Wallander -79 Vegan Runners IK 0:49:26
124.  (1347) Hans Persson -57 Svenska Spel  0:49:31
125.  (1283) Rikard Johansson -81   0:49:36
126.  (1335) Jens Norberg -77   0:49:37
127.  (1248) Dennis Ericson -80   0:49:40
128.  (1260) Per Franzen -76   0:49:43
129.  (1408) Eric Östlund -57   0:49:44
130.  (1300) Ola Klinga -53 IFK Sala  0:49:47
131.  (1368) Krister Sellman -59 Frilansare  0:49:47
132.  (1441) Mats Edenius -81   0:49:51
133.  (1338) Erik Nyberg -69 Statskontoret 1  0:50:02
134.  (1415) Markus Pettersson -78 Stockholm  0:50:07
135.  (1266) Kristian Hansson -75   0:50:17
136.  (1183) Tomas Ageskog -69 Västra Frölunda  0:50:23
137.  (1446) Bengt Österdahl -43 Westermalms IF  0:50:23
138.  (421) Lars Rosen -70   0:50:23
139.  (1318) Hieronymus Lutz -64 Elvisfriends  0:50:27
140.  (1310) Johan Liljendahl -80   0:50:29
141.  (1229) Gustav Bratt -67 FJS 2  0:50:38
142.  (1250) Ola Ericsson -84 Solna  0:50:42
143.  (1301) Anders Knutsson -77   0:50:59
144.  (1402) Jens Wirstam -69   0:51:01
145.  (1274) Niclas Henriksson -65 Skoskav  0:51:03
146.  (1433) Jonas Wängberg -72 Enskilda Gymnasiet  0:51:05
147.  (1320) Jonas Magnusson -82   0:51:06
148.  (1275) Thomas Henriksson -61 Skoskav  0:51:12
149.  (1394) Michael Wallin -61 Stockholm  0:51:20
150.  (1213) Michael Asker -72 Acta Kapitalförvaltning  0:51:36
151.  (1440) Rikard Nero -80   0:51:37
152.  (1182) Göran Wahlberg -57 Mentor Graphics  0:51:39
153.  (1430) Fredrik Knutzén -75 Emerson SC  0:51:45
154.  (1442) David Gustafsson -81   0:52:03
155.  (1413) Bo Andersson -48   0:52:10
156.  (1264) Simon Greger -89   0:52:34
157.  (1232) Erik Böhme -71   0:52:41
158.  (1435) Jan Johansson -45 Mariestads AIF  0:52:49
159.  (1292) Thomas Karlquist -43   0:52:58
160.  (1388) Stefan Tollet -64   0:52:59
161.  (1272) Jimmie Hellströmson -69 Kronobergs kamratklubb  0:53:14
162.  (1206) Lars Andersson -52 IK Akele  0:53:28
163.  (1376) Rasmus Sundin -81 Statskontoret 2  0:53:30
164.  (1239) Ingemar Dolfe -60   0:53:34
165.  (1271) Jan-Olof Hellstrand -65 FC Profitörerna  0:53:39
166.  (1282) Isak Jansson -81 Migil.com  0:53:45
167.  (1208) Emil Angervall -70   0:54:00
168.  (1285) Rickard Jonsson -65   0:54:09
169.  (1439) Johan Tysklind -80 411 Racing Team  0:54:14
170.  (1429) Lars Johansson -52   0:54:28
171.  (1449) Anderz Petersson -66   0:54:47
172.  (1312) Jan Lindberg -59 Addici  0:54:49
173.  (1359) Hans Rosengren -60 Ikjordbänningarna  0:54:52
174.  (1222) Hans Bergholtz   0:54:57
175.  (1295) Klas Karlsson -72 Talentia B  0:55:05
176.  (1360) Darius Rosenquist -71   0:55:09
177.  (1362) Björn Sahlén -43   0:55:14
178.  (1234) Roger Celeste Keller -74 Www.chess.su.se  0:55:14
179.  (1424) Ian Brown -71 Stockholm H3  0:55:15
180.  (1280) Kristoffer Hylander -70   0:55:23
181.  (1262) Michael Garbrand -59   0:55:34
182.  (1331) Catalin Meirosu -76   0:55:37
183.  (1223) Mats Bergholtz -45 ericsson sik  0:56:08
184.  (1421) Joakim Holm -69   0:56:08
185.  (1406) Christian Åslund -60 Axel K Svensson Team  0:56:17
186.  (1268) Ulf Hedén -72   0:56:17
187.  (1245) Mathias Engdahl -60 Pocket shop  0:56:22
188.  (1410) Joel Holmer -76 ONE Direct  0:56:26
189.  (1216) Mats Barkell -48 Telamp  0:56:29
190.  (1417) Anders Biro -76   0:56:49
191.  (1391) Mårten Tötterman -75   0:56:54
192.  (1401) Rolf Wikström -60 SWECO Structures AB  0:57:16
193.  (1342) Kaj Olsson -50   0:57:17
194.  (1448) Serge Moussay -76   0:57:30
195.  (1411) Niclas Franzén -71 ONE Media  0:57:35
196.  (1399) Stig-Erik Vestman -63 Bromma  0:57:58
197.  (1179) Per Myrsten -78 Uppsala  0:58:04
198.  (1420) Polo Lindström -89 L8  0:58:39
199.  (1396) Mikael Wallstén -77   0:59:11
200.  (1221) Axel Bergendahl -80 Carnegie IF  0:59:42
201.  (1299) Per Kjellström -51 AXA SK  1:00:00
202.  (1610) Arne Timmerling -53   1:00:30
203.  (1226) Tomas Björklund -73 Bromma  1:00:30
204.  (1447) Stefan Lundberg -48 Sannadals SK  1:01:01
205.  (1186) Sam Spring -43 Hästkrafterna  1:01:15
206.  (1188) Bengt-Olov Tengmark -53   1:02:03
207.  (1277) Mikael Hollsten -58 Vårvägens IF  1:02:42
208.  (1238) John Denny -43 Hash House Harriers  1:03:09
209.  (1201) Martin Ahlquist -62   1:03:11
210.  (1332) Stefan Neuman -67 Hässelby  1:03:17
211.  (1334) Bo Niveman -57 Älta IF  1:03:28
212.  (1384) Claes Thagemark -52 FMV Sport  1:03:32
213.  (1305) Jan Kärrö -73   1:03:43
214.  (1255) Anders Fager -64   1:03:47
215.  (1233) Johan Böhme -65   1:04:03
216.  (1256) Christer Falldén -59 Ysab  1:04:04
217.  (1385) Uno Thelander -51   1:05:05
218.  (1209) Per Aredal -53   1:05:08
219.  (1348) Rolf Petersson -51   1:05:35
220.  (1443) Rooney Magnusson -39 SoIK Hellas  1:05:55
221.  (1373) Nils Stridh -41 Sala  1:06:08
222.  (1247) Fredrik Enoksson -77 Uppsala Universitet  1:07:24
223.  (1316) Thore Lundin B-Link Söt  1:09:18
224.  (1315) Lennart Lundberg -58   1:11:01
225.  (1279) Tommy Hultberg Spårvägens skidor  1:13:13
226.  (1306) Nils Lagerstedt -42   1:14:16
227.  (1214) Jan Axtilius -78 MFK Galax  1:16:33
228.  (1427) Reino Hiltunen -36 Akalla  1:18:43
229.  (1211) Martin Arnsten -74 Arnarna  1:21:00
230.  (1444) Francois Le Maistre -63   1:25:00
231.  (1309) Jan Leopoldson -63   1:33:40
10 km Kvinnor Motion
1.  (1535) Rebecca Miller -68 IF Linnéa  0:41:39
2.  (1583) Emmi Östlund -88 Hammarby IF FF  0:42:10
3.  (281) Petra Lindberg -84 Lilla Essingen  0:46:25
4.  (1530) Anette Lundblad -66 Coop IF  0:46:29
5.  (1455) Helena Areschoug -81 Deloitte  0:47:04
6.  (1457) Ronja Beijer -83 Hultsfred Löparklubb  0:48:00
7.  (1605) Kristin Wennmo -80   0:48:09
8.  (1468) Emeli Börjesson -80   0:48:35
9.  (1587) Camilla Grunditz -67 Länsförsäkringar IF  0:48:38
10.  (1528) Maria Ljung -77 Kungsleden IF  0:48:40
11.  (1576) Lina Westin -77 Statskontoret 1  0:48:56
12.  (1518) Sofie Kulp-Tåg -81   0:48:59
13.  (1489) Shihan Fang -86   0:49:28
14.  (1538) Moa Nilsson -81   0:49:37
15.  (1524) Åsa Levin -72   0:49:37
16.  (1573) Åsa Tynell -78   0:49:47
17.  (1560) Petra Sporrong -67 Spring Girls & Boys  0:50:00
18.  (1590) Sara Berglund -78   0:50:05
19.  (1459) Sofi Bengtsson -85   0:50:13
20.  (1586) Frida Wallén -92 Hanviken SK  0:50:18
21.  (1463) Therese Bergstedt -77   0:50:20
22.  (1557) Agneta Sjölin -65 Addici  0:50:20
23.  (1505) Kerstin Holmgren -59   0:51:00
24.  (1578) Maria Wirstam -74   0:51:00
25.  (1567) Sofia Svensson -92   0:51:15
26.  (1564) Jessica Sundström -80   0:51:19
27.  (1469) Pia Carlberg -72 Hsb  0:51:32
28.  (1512) Nina Kollstedt -53 Hässelby SK  0:51:42
29.  (1525) Charlotta Lilja -83   0:51:49
30.  (1541) Charlotte Olausson -80   0:51:54
31.  (1531) Ann-Sofie Löfberg -77 Kanel & Kardemumma IF  0:52:06
32.  (1478) Alice Eklund -78   0:52:11
33.  (1593) Jessica Jackson -78   0:52:24
34.  (1556) Ylva Sjögren -81   0:52:49
35.  (1572) Susanna Toivanen -61 Www.chess.su.se  0:52:55
36.  (1551) Anja Sahlin -71   0:53:37
37.  (1596) Olu Lindström -60 Glimminge IF  0:53:45
38.  (1571) Jennifer Thorvaldsson -77 Stockholm  0:53:51
39.  (1552) Jenny Sandegren -73   0:53:53
40.  (1601) Maria Sfaiter -74   0:53:57
41.  (1460) Ann Berggren -64 Vegan Runners IK 0:53:58
42.  (1544) Frida Palmgren -80   0:53:59
43.  (1565) Marie Sunnanvik -82   0:54:16
44.  (1501) Erin Hascup -78   0:54:33
45.  (1520) Anette Larsson -69   0:54:35
46.  (1526) Charlotta Lindahl -76   0:54:39
47.  (1585) Anna Stighagen -77   0:55:06
48.  (1482) Anna Engström Meyer -70   0:55:13
49.  (1511) Sari Karhunen -67 Saris Motionsklubb  0:55:18
50.  (1466) Helena Blomqvist -75   0:55:20
51.  (1582) Hanna Ärfström -78 Söder  0:55:30
52.  (1497) Kristin Göransson -83   0:55:34
53.  (1467) Brita Bohman -79   0:55:36
54.  (1579) Susanne Zabrodsky -78 Tv4  0:55:52
55.  (1588) Sara Manding -75   0:56:07
56.  (1490) Jasmin Forman -85   0:56:09
57.  (1604) Caroline Persson -92   0:56:10
58.  (1591) Helena Dolfe -91   0:56:10
59.  (1529) Ann Lundberg -72 Statskontoret 2  0:56:11
60.  (1462) Adriana Berglund -85 Talentia Junior  0:56:12
61.  (1474) Phoebe Connell -83 Www.chess.su.se  0:56:17
62.  (1523) Annika Leindal -61 SEB Group Credits  0:56:28
63.  (1470) Ursula Carlgren -66   0:56:30
64.  (1594) Linn Edlund -80 Enskilda Gymnasiet  0:56:30
65.  (1568) Christine Säfvenberg -75   0:56:54
66.  (1597) Elin Sjöberg -72 Nordea  0:56:56
67.  (1484) Linda Eriksson -75 Kungsleden IF  0:56:58
68.  (1517) Erika Smedshammar -73   0:57:03
69.  (1599) Pia-Karin Törnstrand -66   0:57:17
70.  (1504) Charlotta Holmgren -75   0:57:20
71.  (1522) Stina Larsson -78   0:57:25
72.  (1488) Jessica Falk -86 Talentia Allstars  0:57:35
73.  (1611) Charlott Götesson -73 COOP IF  0:58:01
74.  (1543) Marianne Olsson -63 Riksbankens IF  0:58:13
75.  (1603) Catharina Norlinger -61 Ericsson Sthlm IK 0:58:21
76.  (1550) Jenny Rådmark -80 Carnegie IF  0:58:28
77.  (1574) Sanna Wahlberg -63 Rymdbolaget KF  0:58:39
78.  (1514) Bettina Kron -70   0:58:44
79.  (1510) Sophia Järnåsen -74   0:58:48
80.  (1584) Birgitta Karnfält -60 Sthlm Hash House Harriers  0:58:50
81.  (1592) Lotta Thomsson -63 Täby  0:58:52
82.  (1502) Åsa Hasselström -72   0:59:26
83.  (1492) Lina Grundström -84 SWECO Structures AB  0:59:39
84.  (1602) Karen Snijders -78   0:59:50
85.  (1503) Inger Hedlund -79 Addici  0:59:51
86.  (1498) Evelina Habringer -91   1:00:16
87.  (1516) Susanna Kull -68   1:00:17
88.  (1515) Catherine Krüger -78   1:00:18
89.  (1595) Anita Kindberg -66 Enskilda Gymnasiet  1:00:32
90.  (1506) Kim Jernegrip -64 Vegan Runners IK 1:00:41
91.  (1486) Johanna Erkelius -78 Swedbank IF, Stockholm  1:00:42
92.  (1461) Lisa Bergin -78   1:00:56
93.  (1513) Raili Konkanen -54   1:01:00
94.  (1464) Jill Billborn -78 Riksbankens IF  1:01:10
95.  (1345) Therese Palm -80 Migil.com  1:01:15
96.  (1494) Kristina Gustafsson -72   1:01:17
97.  (1566) Karin Svensson -78   1:01:22
98.  (1452) Linda Andersson -75 Hemulernas IF  1:01:57
99.  (1499) Helena Hafgren -66 Coop  1:02:01
100.  (1606) Jacqueline Fabius -71 Zitha  1:02:11
101.  (1483) Linda Enoksson -75   1:02:25
102.  (1456) Catrin Axelsson -76   1:02:32
103.  (1575) Jessica Wallgren -72   1:02:35
104.  (1577) Maria Wiberg -75   1:02:48
105.  (1570) Susanne Theorell -45 Fredrikshofs FIF  1:03:01
106.  (1479) Eva Ekström -47 Riksbankens IF  1:03:22
107.  (1609) Minka Andersson -77 Golden Boy  1:03:40
108.  (1487) Camilla Estmer Nilsson -72   1:03:40
109.  (1454) Eva Andreasson -60   1:03:53
110.  (1533) Linda Mikaelsson -81 Norrtull  1:04:09
111.  (1540) Anneli Nöu -65   1:04:55
112.  (1608) Marie-Ann Wachtmeister -64 Zitha  1:05:00
113.  (1607) Anna Hansson -73 Zitha  1:05:00
114.  (1465) Christina Birkedal -78   1:05:25
115.  (1542) Paulette Olofson -68   1:05:59
116.  (1589) Ann Snell -55 Sthlmstadsteatern  1:06:10
117.  (1615) Birgitta Eriksson -57 IF Hammaren  1:06:28
118.  (1555) Alexandra Semitcheva -81 Talentia B  1:06:36
119.  (1521) Frida Larsson -79 Swedbank IF, Stockholm  1:06:37
120.  (1537) Sandy Naylor -81   1:07:08
121.  (1581) Helena Smeds -64 OK Älvsjö Örby  1:07:22
122.  (1563) Sara Sundgren -78 Statskontoret 2  1:07:56
123.  (1481) Lina Elderud -79   1:09:03
124.  (1598) Leilani Lindh -76   1:09:31
125.  (1480) Nina Karnfält Hash House Harriers  1:09:31
126.  (1477) Mary-Jane Denny -92 Hash House Harriers  1:09:56
127.  (1495) Nina Gustafsson -76   1:10:41
128.  (1475) Orietta Del Aguila -56 Riksbankens IF  1:11:48
129.  (1534) Marika Miklos -65   1:12:28
130.  (1600) Gunilla Wallin -38 Fredrikshofs FIF  1:12:30
131.  (1554) Eva-Mari Schaffer   1:13:08
132.  (1476) Maricar Denny -74 Hash House Harriers  1:14:10
133.  (1473) Mimmi Chang -79 MFK Galax  1:16:33
134.  (1612) Ingrid Johansson -69   1:31:07
Knattar (ca 950m)
(172) Ahlquist Celine -00   0:06:35
(171) Ahlquist Maximilian -02   0:06:39
(173) Alexandersson Cornelia -00 Vårt kungsholmen  0:04:45
(174) Alexandersson Oliver -00 Vårt kungsholmen  0:04:16
(272) Anonym Knatte (nr 272)   0:04:09
(280) Anonym Knatte (nr 280)   0:03:56
(268) Araskog Martin -04 Pistolerna IK 0:07:23
(175) Arnesson Hugo -01 Vårt Kungsholmen  0:04:54
(176) Arnesson Lucas -04 Vårt Kungsholmen  0:07:15
(178) Björk Anton -01 Rotebro  0:06:14
(179) Björk Hugo -03 Rotebro  0:07:07
(180) Björklund Arvid -01 Stjärna  0:05:43
(281) Björklund-Frizell Junie -97 Vårt Kungsholmen  0:04:03
(293) Carlsson Anna -03   0:08:15
(181) Cassidy Leo -99 Vårt kungsholmen  0:04:12
(271) Cedergren Jonathan -98 Hornstull  0:05:53
(182) Chatillon-Winbergh Moa -99 Eiraskolan  0:05:24
(183) Chatillon-Winbergh Sam -97 Eiraskolan  0:05:18
(295) Collin Matiias -02 Sundbyberg  0:05:00
(300) Dahlskog Amanda -99 Killers  0:04:38
(298) Dahlskog Sofia -01 Killers  0:04:56
(184) de Paula Renée -02 Stockholm  0:06:26
(284) Deffler Rasmus -03   0:07:21
(185) Dridi Adam -03 vårt kungsholmen  0:05:55
(276) Dridi Gabriel -00 vårt kungsholmen  0:04:32
(187) Duarte Brandon -03   0:06:40
(188) Edlund Anna -01   0:04:59
(189) Edlund Oskar -02   0:04:39
(190) Ekendahl Elton -04 Vårt Kungsholmen  0:07:41
(286) Eklund Emelie -98   0:05:35
(285) Eklund Magdalena -00   0:08:04
(191) Ellqvist Weidstam Milly -98   0:06:13
(192) Engström Elias -04 FK Studenternas junior-sektion  0:06:08
(193) Feron Lava -98 vårt kungsholmen  0:03:56
(282) Forsell Reynoso Leo -03   0:09:18
(194) Forsström Anthony -97 Vårt Kungsholmen  0:04:31
(274) Fredriksson Julia -01   0:04:46
(196) Gerdén-Särman Jonas -99 Vårt Kungsholmen  0:04:00
(197) Gil Filippa -04 Stockholm  0:07:22
(198) Gustafsson Mika -00 Vårt Kungsholmen  0:05:27
(199) Gävstedt Johanna -01   0:06:26
(200) Gävstedt Rasmus -99   0:04:32
(269) Hellström Edvin -03 Sickla  0:06:04
(270) Hellström Matilda -01 Sickla  0:05:16
(201) Holm Natalie -99 Vårt Kungsholmen  0:04:31
(202) Jansén David -99   0:04:50
(203) Jonsson Philip -97   0:06:01
(204) Karlsson Rickard -98 Stäkets IF  0:04:32
(294) Lidström Tintin -03   0:08:35
(206) Lidö Felix -02 Åkersberga  0:06:00
(207) Lidö Filip -00 Åkersberga  0:04:47
(303) Lilja Alex -03   0:07:39
(304) Lilja David -01   0:07:10
(290) Lindgren Alfred -02 Ursvik  0:04:56
(289) Lindgren Gustav -04 Ursvik  0:07:20
(210) Lindskog Filippa -04 FK Studenterna  0:10:08
(211) Lindskog Hugo -02 FK Studenterna  0:06:35
(212) Lund Björn -97 vårt kungsholmen  0:04:13
(213) Lund Melanie -98 vårt kungsholmen  0:05:37
(214) Lundkvist Jacob -03 Vi i Vasastan  0:05:19
(215) Lundkvist Oscar -06 Vi i Vasastan  0:13:39
(216) Lupp Frank -98 Vårt Kungsholmen  0:04:27
(217) Magnenat Adam -03 Södermalmsnytt  0:08:43
(218) Magnenat Lisa -99 Södermalmsnytt  0:07:45
(221) Melin Emma -95   0:03:53
(220) Melin Sophie -98 Vårt Kungsholmen  0:05:15
(301) Mårtensson Jenny -98   0:05:57
(292) Möllberg Emma -99   0:07:14
(291) Möllberg Ida -02   0:07:14
(222) Nilsson Max -01 Team Skavsåret IF  0:05:39
(305) Nilsson Ponuts -01   0:08:07
(223) Nordqvist Felix -98 Vårt Kungsholmen  0:04:35
(288) Norén Ella -04   0:10:14
(224) Norén Emelie -00   0:06:36
(287) Norén Oscar -02   0:05:44
(275) Norman Oscar -99 Tyresö FK  0:04:27
(225) Nöteberg Jesper -97 Södermalmsnytt  0:04:47
(226) Nöteberg Jonathan -00 Södermalmsnytt  0:05:53
(228) Nöu Frida -01   0:04:44
(229) Nöu Sofia -96   0:05:07
(231) Olsson Sennblad Loke -97 Vårt Kungsholmen  0:04:42
(230) Olsson Sennblad Runa -01 Vårt Kungsholmen  0:05:25
(278) Palm Marcus -03 Vårt Kungsholmen  0:07:18
(277) Palm Micke -00 Vårt Kungsholmen  0:06:50
(279) Palmér Hansson Leon -03 Södermalmsnytt  0:06:51
(232) Persson Fanny -05 Vårt kungsholmen  0:09:34
(233) Persson Filippa -04 Vårt kungsholmen  0:07:35
(2970) Platzack David -01   0:05:47
(236) Platzack Eric -99 Vårt Kungsholmen  0:04:22
(238) Rautio Greta -04 Östermalmsnytt  0:08:27
(299) Rocklind Tilda -99 Killers  0:04:59
(239) Sandberg William -99 Linaberg  0:05:00
(242) Sjöstrand Ella -04 FK Studenterna - juniorsektionen  0:07:00
(243) Smedjegården Smilla -02 FK Studenterna  0:08:22
(246) Suarez Amanda -02 Vårt Kungsholmen  0:07:24
(247) Suarez Fridolf -04 Vårt Kungsholmen  0:07:36
(273) Säfström Frida -00   0:05:01
(283) Säll Joakim -98 Sundbybergs IK 0:03:58
(249) Söderholm Linn -98 Täby  0:05:02
(250) Söderholm Simon -96 Täby Judo  0:03:47
(251) Söderstedt Anna -96 Vårt Kungsholmen  0:03:54
(252) Söderstedt Klara -99 Vårt Kungsholmen  0:04:34
(253) Söderstedt Petter -02 Vårt Kungsholmen  0:04:59
(255) Taipale Oskari -96 Vårt Kungsholmen  0:04:10
(254) Taipale Topias -00 Vårt Kungsholmen  0:06:14
(258) Tranquilli Elvira   0:06:37
(302) Törnqvist Axel -02   0:07:10
(260) Törnqvist Emil -97 Vårt Kungsholmen  0:04:27
(263) Westin Alma -04 I pappas fotspår  0:07:10
(264) Witschard Thyra -05 Vi i Vasastan  0:08:23
(296) von Schenck Hilde -05   0:07:08
(2971) von Schenck Ludovic -03   0:07:02
(266) Ytterholm Simon -99 Vårt Kungsholmen  0:04:24
(267) Ågren Emil -96 Vårt Kungsholmen  0:04:08

Lag 3 x 10km
1.  Coop IF               2:13:32
     Peter Jagemo0:41:46
     Bert Karlberg0:45:17
     Anette Lundblad0:46:29
2.  Addici               2:15:24
     Mikael Markstedt0:38:46
     Thomas Brännström0:46:18
     Agneta Sjölin0:50:20
3.  Statskontoret 1               2:20:12
     Anders Folkesson0:41:14
     Lina Westin0:48:56
     Erik Nyberg0:50:02
4.  Talentia Junior               2:25:43
     Joakim Ossmark0:41:28
     Peter Segring0:48:03
     Adriana Berglund0:56:12
5.  Talentia Allstars               2:27:22
     Marcus Holm0:43:06
     Martin Svensson Henning0:46:41
     Jessica Falk0:57:35
6.  Enskilda Gymnasiet               2:31:11
     Thomas Rundlöf0:47:18
     Michael Ternander0:47:23
     Linn Edlund0:56:30
7.  Rymdbolaget KF               2:34:26
     Linus Jönsson0:47:11
     Rasmus Jönsson0:48:36
     Sanna Wahlberg0:58:39
8.  Addici 2               2:42:34
     Göran Våglund0:47:54
     Jan Lindberg0:54:49
     Inger Hedlund0:59:51
9.  migil.com               2:44:00
     Joel Pettersson0:49:00
     Isak Jansson0:53:45
     Therese Palm1:01:15
10.  Vegan Runners IK               2:44:05
     Mattias Wallander0:49:26
     Ann Berggren0:53:58
     Kim Jernegrip1:00:41
11.  Www.chess.su.se               2:44:26
     Susanna Toivanen0:52:55
     Roger Celeste Keller0:55:14
     Phoebe Connell0:56:17
12.  Swedbank IF, Stockholm               2:47:05
     Erik Gerestrand0:39:46
     Johanna Erkelius1:00:42
     Frida Larsson1:06:37
13.  Talentia B               2:49:03
     Edward Hamilton0:47:22
     Klas Karlsson0:55:05
     Alexandra Semitcheva1:06:36
14.  Statskontoret 2               2:57:37
     Rasmus Sundin0:53:30
     Ann Lundberg0:56:11
     Sara Sundgren1:07:56
15.  Riksbankens IF               3:02:45
     Marianne Olsson0:58:13
     Jill Billborn1:01:10
     Eva Ekström1:03:22
16.  Zitha               3:12:11
     Jacqueline Fabius1:02:11
     Marie-Ann Wachtmeister1:05:00
     Anna Hansson1:05:00
17.  Hash House Harriers               3:27:15
     John Denny1:03:09
     Mary-Jane Denny1:09:56
     Maricar Denny1:14:10