ANMÄLAN
Larm och Friström klarade värmen bäst!

Fjärde upplagan av Kungsholmen Halvmarathon slog deltagarrekord med drygt 700 anmälningar. Knappt 600 utav dessa tog sig i mål i den sommarvärme som belägrat huvudstaden.

Jonas Larm var outstanding i den manliga tävlingsklassen. Fredrikshofs unge Linus Holmsäter hade över en kilometer kvar till målet när hässelbyaren noterade sin segertid på 72:15. Det märktes verkligen att värmen tog ut sin rätt för endast nio löpare klarade sig under 1:20. Det kan jämföras med de 21 som gjorde samma bedrift ifjol, på en svårare bana.

Kajsa Friström visade fortsatt storform och avancerade från fjolårets tredjeplats till högst upp på pallen. Till skillnad från nästan alla andra tappade hon knappt någon tid alls. Även i år stannade klockan på 1:25. Nyblivna spårvägslöperskan Pernilla Karlsson var inte långt efter.

RESULTAT 2004

   
Halvmara Män Tävling
1.  Jonas Larm -73Hässelby SK   1:12:15   
2.  Linus Holmsäter -84Fredrikshofs FIF   1:16:33   
3.  Hans Mildenberger -63Gagnefs IF   1:17:03   
4.  Ulf Eriksson -74Flemingsbergs SK   1:17:31   
5.  Carl-johan Olofsgård -54Hässelby SK   1:17:57    VDM50-1
6.  Jacob Persson -70IK Jordbänningarna   1:18:21   
7.  Fredrik Robertsson -80Laholms IF   1:19:33   
8.  Håkan Frost -79IFK Mora Fri   1:19:52   
9.  Örjan Lundh -56Boo IF   1:20:00    VDM45-1
10.  Mats Schenström -61Stockholm City Triat   1:20:05   
11.  Jerzy Szostak -54Boo IF   1:21:07    VDM50-2
12.  Markus Grönroos -79GoIF Tjalve   1:21:49   
13.  Hans Dahlén -68Fredrikshofs FIF   1:21:57    VDM35-1
14.  Robert Kejerfors -68Vilsta IK  1:22:35   
15.  Olof Ekberg -69Järla IF OK   1:24:36    VDM35-2
16.  Alf Jernberg -61Enköpings AI   1:26:20   
17.  Krister Jonsson -66IFK Strängnäs   1:26:41   
18.  Hans Kåsjö -55Team Skavsåret IF   1:26:54    VDM45-2
19.  Lars Jakobsson -48Flemingsbergs SK   1:27:22    VDM55-1
20.  Lars Svensson -54SOIK Hellas   1:28:12    VDM50-3
21.  Conny Hedlund -68Segersta OK   1:28:39   
22.  Tommie Lindblom -67Huddinge AIS   1:28:54    VDM35-3
23.  Fredrik Wachsner -70Vallentuna FK   1:30:16   
24.  Fredrik Stene -71Hässelby SK   1:31:55   
25.  Jari Elo -60Vilsta IK  1:32:25   
26.  Jochen Giese -74Stockholm City Triat   1:33:25   
27.  Samuel Karlsson -82IFK Gnesta   1:34:41   
28.  Curt Sandberg -51Arlanda-Märsta SK   1:35:00   
29.  Henrik Harr -65Stockholm City Triat   1:35:28   
30.  Torgny Englund -42Vilsta IK  1:36:18   
31.  Kjell Kvarfordt -59Fredrikshofs FIF   1:36:42    VDM45-3
32.  Bo Rudemalm -55Fredrikshofs FIF   1:36:43    VDM45-4
33.  Peter Bacskay -63Astrazeneca IF   1:36:51   
34.  Lasse Boqvist -46SLK Oxelösund   1:36:57   
35.  Anders Renlund -46Strängnäs-Malmby OL   1:37:43   
36.  Pierre Almén -50IBM-klubben   1:38:13   
37.  Bengt Blomqvist -37Täby LLK   1:41:03    VDM60-1
38.  Gunnar Grip -63Vallentuna FK   1:44:51    VDM40-1
39.  Morgan Jädestam -64Stockholm City Triat   1:45:44   
40.  Jonas Sjöblom -64Älvsjö AIK  1:45:46    VDM40-2
41.  Runo Dahlberg -42IK Jordbänningarna   1:46:38    VDM60-2
42.  Matts Jutterström -61Iggesunds SK   1:49:57   
43.  Ola Henriksson -74Scania IF   1:51:24   
44.  Gösta Johansson -41Fredrikshofs FIF   1:52:54    VDM60-3
45.  Jan Söderbom -43Fredrikshofs FIF   1:54:12    VDM60-4
46.  Daniel Hellmark -82IFK Gnesta   1:55:24   
47.  Bror Hemphälä -44Ess LK Sandviken   1:55:28   
48.  Gunnar Irvegård -33Arlanda-Märsta SK   2:00:02   
49.  Sten Welin -29S.O.I.K. Hellas   2:07:10    VDM75-1
50.  Ulf Johansson -53Huddinge AIS   2:12:28    VDM50-4
51.  Rooney Magnusson -39SOIK Hellas   2:19:43    VDM60-6


Halvmara Kvinnor Tävling
1.  Kajsa Friström -65Fredrikshofs FIF   1:25:57    VDK35-1
2.  Pernilla Karlsson -76Spårvägens FK   1:27:05   
3.  Anja Auvinen -61Mälarhöjdens IK  1:29:11    VDK40-1
4.  Agneta Jonsson -56Team Skavsåret IF   1:31:56    VDK45-1
5.  Caroline Mårtensson -81Team Blekinge   1:39:44   
6.  Inga-sarah Lindholm -61Täby LLK   1:40:11    VDK40-2
7.  Birgitta Jarring -44Täby LLK   1:56:39    VDK60-1
8.  Cecilia Blomgren -63Täby IS   1:58:36    VDK40-3


Halvmara Män Motion
1.  Marek Poszepczynski -75 1:18:59 
2.  Henrik Olsson -75Täby Blås 1:20:12 
3.  Rune Byrkjeland -71 1:20:39 
4.  Rikard Nyrenström -67 1:22:01 
5.  Peter Karlsson -67 1:23:05 
6.  Leo Mickelsson Ujihara -73ML Demo AB 1:24:36 
7.  Ruben Maldonado -61Mexico 1:24:42 
8.  Mats Brunnstedt -59IBM-CLUB 1:25:01 
9.  Ola Lidmark Eriksson -80 1:25:14 
10.  Victor Hagstedt -84Kärrdal 1:25:31 
11.  magnus wallner -72huddinge 1:25:35 
12.  Jonas Strömholm -71Ericsson 1:25:48 
13.  J.Eugenio Iglesias 1:26:52 
14.  Claes Theander -75Sundbybergs IK1:27:06 
15.  Henrik Reintz -71 1:27:47 
16.  Gunnar Öhrwall -67 1:27:55 
17.  Kristian Wiman -75 1:28:08 
18.  Erik Furusjö -72IVL IF 1:28:19 
19.  Per Davidsson -73Löplabbet 1:28:43 
20.  Håkan Dahlgren -56 1:29:01 
21.  Pär Muhr -72 1:29:02 
22.  Tobias Bergkvist -76Piggelin 1:29:09 
23.  Richard Åkerman -66Setterwalls 1:29:15 
24.  Hans Andersson -53 1:29:35 
25.  Peter Emtner -78Accenture IF 1:29:39 
26.  Gerasimos Zervos -72ESSVE Produkter AB 1:29:43 
27.  Lars Svärd -73kärfälla 1:29:43 
28.  Johan Fridlund -67JÄRNA 1:30:15 
29.  Anders Rosenblom -73Idbyns GF 1:30:24 
30.  Anders Hult -53Skarpnäcks OL 1:30:25 
31.  Ulrik Lind -74Ericsson IK Stockholm 1:30:34 
32.  Antonio Gomez -72Ericsson IF 1:31:06 
33.  Erik Fahlander -80Duvbo IK Innebandy 1:31:32 
34.  Roger Persson -48 1:32:00 
35.  Niclas Svensson -72Ericsson IK1:32:05 
36.  Martin Forsström -70 1:32:19 
37.  Nils Tanaka -59 1:32:22 
38.  Rikard Sjöholm -66RealM 1:32:39 
39.  Jens Hornung -80Rothaus Zäpfle 1:32:52 
40.  Göran Jansson -66Accenture 1:32:56 
41.  Kurt-Henrik Gran -60Elektroskandia 1:33:01 
42.  Peter Simacek -621:33:04 
43.  Per Persson -69 1:33:09 
44.  Mathias Fröstad -70 1:33:20 
45.  Mattias Ehnhage -79 1:33:26 
46.  Mats Liljegren -76Nordstjernan 1:33:28 
47.  Per-Erik Larsson -63SEB IF 1:33:32 
48.  Bo Wessel -51 1:33:45 
49.  Richard Marsk -73Danderyds Sjukhus IF 1:34:07 
50.  Göran Karnfält -58Hash House Harriers 1:34:08 
51.  Bengt Kindgren -78Stockholm 1:34:11 
52.  Richard Lynch -71Stockholm City Triathlon 1:34:22 
53.  Samuel Brännlund -79 1:34:33 
54.  Mikael Andersson -70 1:34:35 
55.  Marcus Hyyryläinen -71SLDK 1:34:46 
56.  Hans-Olov Dahlén -77IFK Kiruna 1:34:49 
57.  Stefan Lindblom -68 1:34:57 
58.  Mikael Sandberg -62Ericsson IK1:34:59 
59.  Markus Åhman -73Örnsbergs Kanotsällskap 1:35:01 
60.  Mikael Samuelsson -65IK Jordbänningarna 1:35:02 
61.  Benoit Fallenius -63Hammarby SK 1:35:29 
62.  Morgan Skogh -57Länsförsäkringar 1:35:35 
63.  Mattias Ericsson -73 1:35:45 
64.  Lars Pettersson -66Äventyrarna 1:35:50 
65.  Per Mattsson -76IntraVision 1:35:54 
66.  Torbjörn Carlsson -59IK Jordbänningarna 1:35:54 
67.  Anders Tholén -67Ferrologic 1:36:12 
68.  Bruno Lacombe -62 1:36:13 
69.  Richard Blomquist -67Sifferbo 1:36:23 
70.  Karl Bertrandt -68Spendrups 1:36:40 
71.  Jasper Hamercynck 1:36:54 
72.  Mathias Hölcke -68 1:36:56 
73.  Kjell Svedman -80BUSIT 1:36:57 
74.  Pontus Eklund -70Astrazeneca IF 1:36:59 
75.  Mats Sköld -63Sollentuna VK 1:37:07 
76.  Anders Svärd -76Amf 1 1:37:07 
77.  Thomas Duvebrant -68S.G.Laget 1:37:11 
78.  Jonas Holmgren -78 1:37:22 
79.  Magnus Hansback -68Hammarby 1:37:25 
80.  Krister Arnell -64Team Bumfo 1:37:39 
81.  Magnus Engström -63 1:37:51 
82.  Gustaf Tiselius -72Tiselius Industies 1:38:01 
83.  Magnus Höglund -70Sundbybergs IK1:38:04 
84.  Eric Schweitzer -79SV Kirchzarten 1:38:06 
85.  Mats Hagberg -58STFI 1:38:06 
86.  Ulf Strenger -65 1:38:12 
87.  Mikael Kindbom -63Bromma 1:38:13 
88.  Lars Björk -61 1:38:15 
89.  Marcus Hultgren -79 1:38:17 
90.  Lars Klockar -73IK Jarl 1:38:18 
91.  Torbjörn Jönsson -69 1:38:23 
92.  Kalle Fahlander -752.ytstridsflottiljen 1:38:25 
93.  Nader Charmi -62 1:38:27 
94.  Tobias Andersson -77 1:38:34 
95.  Manfred Seidl -62 1:38:39 
96.  Carl Kennedy -72Brandkåren Attunda IF 1:38:43 
97.  Lars Wiström -46 1:38:53 
98.  Patrik Aronsson -68 1:39:02 
99.  Hans Billberg -46 1:39:07 
100.  Christoffer Marklund -74Bureå IF 1:39:09 
101.  Lars Erixon -67 1:39:12 
102.  Anders Furuskär -70Ericsson Kista SK 1:39:24 
103.  Séamus Holohan -72Irland 1:39:34 
104.  Robert Belkic -70Jakobsbergs FF 1:39:41 
105.  Henrik Ohlsson -71 1:39:49 
106.  Kalle Hanselid -69 1:40:01 
107.  Michael Manske -67Bålsta 1:40:14 
108.  Tomas Theander -78Sundbybergs IK1:40:24 
109.  Anders Öhrling -59Socialdemokraterna 1:40:25 
110.  Joakim Jaldén -76 1:40:25 
111.  Jim Nurminen -72 1:40:30 
112.  Gustav Gyllenhammar -74 1:40:36 
113.  Jonas Olofsson -68Södermalms IK1:40:42 
114.  Patrik Permats -72Tyresö 1:40:53 
115.  Kjell Karlson -55Team Skavsåret IF 1:40:54 
116.  Per Larsson -71 1:40:56 
117.  Daniel Witschard -72 1:40:57 
118.  Krister Björnsson -76 1:40:59 
119.  Daniel Daley -73Team Australia 1:41:00 
120.  Anders Lindström -53LF Bank Falun 1:41:08 
121.  Leo McCauley -70 1:41:20 
122.  Leif Byström -68Hyglo Systems 1:41:26 
123.  Tor-Björn Sjödin -61 1:41:27 
124.  Jonas Amnéus -72 1:41:45 
125.  Anders A. Rosendahl -47 1:41:48 
126.  Janne Niemi -70Johanneshov 1:41:49 
127.  Mattias Andersson -73K-konsult IF 1:41:57 
128.  Ulf Johansson -56AstraZeneca IF 1:42:03 
129.  Anders Bergdahl -75SPIF-triathlon 1:42:20 
130.  Håkan Furuskär -67AIK1:42:27 
131.  Kenneth Nybohm -71Coop Norden Finans 1:42:40 
132.  Daniel Svärd -77BK Narva 1:42:59 
133.  Per-Arne Lindberg -52Woody Huddinge 1:43:05 
134.  Klaes Holm -72 1:43:09 
135.  Mats Lind -45Hässelby SK 1:43:12 
136.  Wolfgang Ramstedt -65Byggettans IF 1:43:13 
137.  Niklas Henriksson -72AstraZeneca IF 1:43:21 
138.  Anders Persson -71Sportscorner 1:43:42 
139.  Jacob Sternius -73 1:43:47 
140.  Thibaut Quintin -25Sanofi Synthelabo 1:43:48 
141.  Håkan Tiselius -56HS IF 1:43:49 
142.  Martin Nilsson -70 1:43:51 
143.  Anders Johansson -68 1:44:16 
144.  Nhat Thanh Hoang -70TIF Sthlm 1:44:19 
145.  Fredrik Holmquist -76Accenture IF 1:44:23 
146.  Per Eriksson -69Grönås RC 1:44:47 
147.  Laurent Duda -65Uppsala Universitet 1:45:09 
148.  Tor Mellbye -55Länsförsäkringar 1:45:13 
149.  Hans Malmsten -70Jakobsbergs FF 1:45:20 
150.  Mats Widén -59Solna 1:45:20 
151.  Thomas Mickelsson -67Betonghåltagning NBT AB 1:45:28 
152.  Lasse Badlund -77Teleca 1:45:39 
153.  Robert Wallsson -81Rundvik 1:45:40 
154.  Stefan Andersson -73Källbottens IK1:45:41 
155.  Rickard Alte -68 1:45:49 
156.  Tomas Börsbo -54IK Vista 1:45:52 
157.  Fredrik Magnusson -75Eskiltuna 1:45:57 
158.  Mattias Athlin -70Uppsala 1:46:28 
159.  Mathias Herzing -69 1:46:43 
160.  Järgen Uusitalo -74IK Jarl 1:46:43 
161.  Anders Granström -67Locknevi AIK1:46:48 
162.  Uno Steiner -48ICA-Tkossen-Tkoson 1:46:48 
163.  Simon Hagspiel -72Sundbybergs IK1:46:58 
164.  Andrew Foord -51Krokoms motorklubb 1:47:21 
165.  David Lindström -81 1:47:57 
166.  Håkan Liljeblad -75 1:47:59 
167.  Tommy Andersson -66Fredhäll 1:48:03 
168.  Dan Ihrelius -71Systembolaget 1:48:18 
169.  Louis Gauffin -42ABB IF 1:48:21 
170.  Roger Axö -75KLUBB 1:48:25 
171.  Ebbe Bergkwist --Posten Södertälje Söder 1:48:28 
172.  Johan Lindberg -73Nordea Liv & Pension 1:48:33 
173.  Stefan Björndahl -66Posten STHLM 4 1:48:38 
174.  Jim Nilsson Stenlund -67Danderyds musikskola 1:48:43 
175.  Henrik Gidlöf -71 1:48:44 
176.  Thomas Karlquist -43 1:48:51 
177.  Henrik Gustavsson -77Södertörn 1:49:02 
178.  Peter Baggesen -76Kalla Klara 1:49:13 
179.  Gunnar Sejlitz -47SWECO IF 1:49:44 
180.  Jan Söderkvist -60Skukuza LDRC 1:49:50 
181.  Karl-Henrik karlsson -601:49:51 
182.  Mats Karlsson -73Ormsta Bois 1:49:55 
183.  Magnus Koraen -75Djurgården joggers 1:50:04 
184.  Magnus Ros -74 1:50:09 
185.  Peter Tideström -74Spånga IS 1:50:13 
186.  Andreas Nylander -80Mälarö SOK 1:50:29 
187.  Martin Brandhorst -68Alcro-Beckers 1:50:37 
188.  Marcus Jansson -77 1:50:39 
189.  Anders Fors -54Riksbankens IF 1:50:45 
190.  Tobias Persson -82 1:50:48 
191.  Fredrik Stenbeck -72 1:50:52 
192.  Daniel Sillén -71Handelsbankens IF 1:51:03 
193.  Joakim Lidén -70Bureå IF 1:51:09 
194.  David Samuelsson -77 1:51:28 
195.  Stefan Lundin -73Viksjö Vikingar 1:51:36 
196.  Christer Backelin -43 1:51:41 
197.  Annu Suchdev -69Åkersberga 1:51:52 
198.  Richard Langlais -56Canada 1:52:00 
199.  Kenneth Burman -48SLK Oxelösund 1:52:02 
200.  Linus Torbiörnsson -72SEB IF 1:52:13 
201.  Joakim Säterborn -69Alexandras fanclub 1:52:23 
202.  Thomas Svensson -49Tumba 1:53:03 
203.  Kent Åkerlund -66 1:53:15 
204.  Joakim Holm -69Stockholm 1:53:15 
205.  Nils Rutqvist -69IFK Nora långlöpning 1:53:19 
206.  Torbjörn Jansson -60AFA Fritid 1:53:43 
207.  Hans Nordén -49Ordservice 1:53:48 
208.  Göran Mellberg -49AppWin IT 1:53:53 
209.  Jan Wahlström -62Tyresö IF 1:53:59 
210.  Stefan Ban -52 1:54:20 
211.  Fredrik Nilsson -78 1:54:20 
212.  Håkan Ehn -65Ericsson AB 1:54:23 
213.  Andreas Spångberg -69 1:54:26 
214.  Carl Lindén -73 1:54:31 
215.  Kristoffer Roger -73 1:54:44 
216.  Jasper Van Dorrestein -66 1:54:49 
217.  Emmanuel Fromager -79 1:54:51 
218.  Peter Lembke -71Team Fakta 1:54:53 
219.  Mattias Linderström -77Team Sportia 1:55:14 
220.  Nome Norman -61Ocean 1:55:15 
221.  Patrik Olsson -74 1:55:22 
222.  Björn Ljungberg -47peab 1:55:25 
223.  Jonas Gustafsson -73Scania IF 1:55:26 
224.  Robert Johansson -67IK Ångest 1:55:34 
225.  Reijo Rajala -56AstraZeneca IF 1:55:36 
226.  Olle Ekman -57Uppsala Löparklubb 1:56:05 
227.  Gunnar Berger -55HÄGERSTEN 1:56:12 
228.  Göran Näsman -53 1:56:15 
229.  Björne Kullin -68Team Emba 1:56:17 
230.  Anders Wainikka -68Stockholm City Triathlon 1:56:25 
231.  Peter Rosén -66Bromma 1:56:33 
232.  Peter Wachter -68 1:56:42 
233.  Andreas Markström -75Metallcentums IF 1:56:47 
234.  Andreas Mellbin -78Svenska Spel IF 1:57:01 
235.  Stefan Roxenby -69Electrolux IF 1:57:17 
236.  daniel Pettersson -66 1:57:36 
237.  Lennart Öberg -47Synsam 1:57:39 
238.  Reiner Koch -70 1:57:51 
239.  Jonas Fredriksson -74Gefle 1:57:59 
240.  Anders Engvall -62 1:58:04 
241.  Thomas Lindgren -80Kristallen 1:58:22 
242.  Dan Eriksson -69 1:58:26 
243.  Max Skoglund -60Hamamatsu 1:58:34 
244.  Carl Widigsson -74Atlas Wanderers AC 1:58:41 
245.  Torbjörn Langemar -40Täby LLK 1:58:45 
246.  Joel Edding -76 1:58:51 
247.  Mats Nilsson -59 1:58:52 
248.  Jacob Bjehvenstam -63Adore Us 1:58:59 
249.  Leif Lourié -67 1:59:18 
250.  Marcuz Vickeus -60Connex Sverige AB 1:59:34 
251.  Niclas Fredriksson -69 1:59:44 
252.  Peter Frykstedt -58Vikarby IK2:00:30 
253.  Duhalde Francois -39No club 2:00:53 
254.  Anders Ryden -65Operans IF 2:01:01 
255.  Olle Schubert -58Kungsholms FK 2:01:05 
256.  Magnus Agerfalk -68Spånga 2:02:12 
257.  Johan Sandholm -73 2:02:23 
258.  Magnus Aronsson -79 2:02:35 
259.  Ragnar Alkemark -61SAS 2:03:49 
260.  Andreas Iwerbäck -73Ericsson Kista SK 2:03:57 
261.  Håkan Skagerdal -60Peab Fritid 2:04:38 
262.  Roland Johannesson -47AstraZeneca IF 2:04:48 
263.  Tomas Eriksson -50Kommunhälsan 2:04:51 
264.  Martin Blomquist -73 2:06:55 
265.  Fredrik Persson -68Halmstads GK 2:07:00 
266.  Per Osacarsson -68KÖS 2:07:27 
267.  Anders Grönlund -65LK Mjölksyra 2:07:28 
268.  Krister Fors -43Handelsbanken 2:07:51 
269.  Staffan Herrström -55Sida 2:08:25 
270.  Bram Van Hoof -81 2:08:35 
271.  Magnus Bergström -72Stockholm 2:08:57 
272.  Peter Gunnarsson -73Stuvsta 2:09:06 
273.  Philip Dymling -72 2:09:22 
274.  Lennart Ahlgren -41 2:11:00 
275.  Claes Nordberg -74Norrfjärden 2:11:22 
276.  Sten Svensson -51Solna 2:12:15 
277.  Johan Jansson -56 2:13:28 
278.  Hans Ekbom -49 2:13:28 
279.  Arne Hjorth -38Evt 2:14:43 
280.  Anders Nyberg -56 2:17:05 
281.  Lennart Lundberg -582:19:11 
282.  Mattias Lehtonen -78 2:19:49 
283.  Jonny Fransson -38Hammarby IF 2:22:41 
284.  Lars Hansson -70 2:23:01 
285.  Manuel de Verdier -74Lucid IT 2:24:20 
286.  Leif Eriksson -41SLK Oxelösund 2:28:26 
287.  Stig-Erik Vestman -63Bromma 2:33:47 


Halvmara Kvinnor Motion
1.  Catharina Sundelöf -66Rönninge 1:34:55 
2.  Sanna Duvebrant -68Spring Girls 1:35:31 
3.  Ingrid Larsson -66Stockholm 1:39:39 
4.  Jeanette Rudolfsson -71 1:40:15 
5.  Catarina Liljeberg -64Älta 1:41:27 
6.  Mia Wiklander -78 1:41:33 
7.  Anna Eriksson -75 1:42:11 
8.  Lena Sundquist -75IK Alfa Laval 1:43:32 
9.  Laura Plant -74Team Australia 1:44:30 
10.  Marita Andreasson -- 1:44:59 
11.  Annika Jönsson -58Spring Girls 1:45:38 
12.  Josefin Born -71Långhundra IF 1:46:10 
13.  Sofia Myrevik -77Spring Girls 1:46:14 
14.  Dragana Tomic -74 1:47:16 
15.  Tora Birgitte Carlsen -76 1:47:45 
16.  Ann Malmsten -59Spring Girls 1:47:54 
17.  Linda Forsström -79IH:s studentkår 1:48:16 
18.  Ida Hummer -82 1:50:17 
19.  Annelie Florin -81 1:51:39 
20.  Johanna Wikström -82Idrottshögskolans IF 1:51:47 
21.  Sara Lidbaum -87Team Freja 1:52:11 
22.  Marika Strömberg -68Söders SOL 1:53:28 
23.  Susanne Nyberger -49SPIF 1:53:31 
24.  Sigrid Soininen -76Helsinki 1:55:00 
25.  Susanna Zacke -68 1:55:48 
26.  Susanna Sjögren -71Stockholm City Triathlon 1:56:06 
27.  Madeleine Rönsen -64Sundbybergs IK1:56:07 
28.  Petrine Herbai -65 1:56:33 
29.  Therese Holmström -82 1:57:23 
30.  Eva Helén -70 1:58:35 
31.  Cecilia Willers -77Stockholm 1:59:00 
32.  Martina Hughes -65 1:59:14 
33.  Maria Thomsen -70 1:59:14 
34.  Maria Barthelson -75 1:59:21 
35.  Britt Berglund -59Länsförsäkringar 1:59:36 
36.  Ylva Fransson -67SIK1:59:47 
37.  Eeva Liesirova -80 2:00:03 
38.  Karin Nordh -61Vendelsö IK2:00:08 
39.  Ann-Sofi Lindberg -56Huddinge Sjukhus Akuten 2:00:15 
40.  camilla smedberg norling -67 2:01:23 
41.  Ingeborg Landgren -74 2:01:44 
42.  Jenny Valegren -77 2:06:52 
43.  Leena Liesirova -55 2:07:11 
44.  Elin Lundström -75 2:07:36 
45.  Yvonne Lundberg -57Handelsbanken 2:07:43 
46.  Maria Asplund -71 2:07:54 
47.  Helena Thor -78 2:08:23 
48.  Eina RoxströmIFK Strängnäs 2:09:04 
49.  Susanne Gustavsen -59 2:11:13 
50.  Janice Datoo -65 2:11:16 
51.  Linda Sundberg -83Rimbo 2:12:08 
52.  Hanna Wistrand -68G2 Sport 2:12:15 
53.  Barbara Wojt -56 2:12:34 
54.  Sofia Schneider -68 2:12:34 
55.  Camilla Alm -66 2:13:39 
56.  Charlotta Fridsell -66 2:13:40 
57.  Carina Bräck -72 2:13:52 
58.  Karin Röding -35 2:14:04 
59.  Pierina Chirivi -69 2:16:13 
60.  Jenny Wilson -74 2:17:07 
61.  Marie Wadström -59Alcro-Beckers IK2:20:08 
62.  Christine Andrea -70 2:20:42 
63.  Ulla Lembke -59Team Fakta 2:22:42 
64.  Lena Willis -60 2:26:40 
65.  Ulrica Skörd -68 2:26:49 
66.  Charlotta Antonsson -83 3:09:57 


10 km Män Motion
1.  Johan Sone -65Stockholms polisen 0:37:53 
2.  Mikael Karlsson -77Mälarö SOK 0:38:19 
3.  Hans Bärring -70Väsby SS Triathlon 0:38:26 
4.  Nils Westman -71Pressens Morgontjänst 0:38:26 
5.  Per Lindberg -75Vevelstad IF 0:38:43 
6.  Nils Penton -86Fredrikshof Cykel 0:39:12 
7.  Magnus BerglundLivgardef IK0:39:18 
8.  Mikael Markstedt -64Huddinge AIS 0:39:33 
9.  Mikael Smedjegården -60Mälarö SOK 0:39:36 
10.  Leif Danfors -73Sundbyberg Multisport 0:39:49 
11.  Börje Grönlund -60 0:39:53 
12.  Fredrik Rimmerfors -67 0:40:19 
13.  Tage Winter -47Flemingsbergs SK 0:40:40 
14.  William Smedjegården -88Mälarö SOK 0:40:52 
15.  John Kollinius -81Sundbybergs IK0:40:59 
16.  Bernt Ernström -48Flemingsbergs SK 0:41:24 
17.  Ronnie Eriksson -86Sundbybergs IK0:41:39 
18.  Tjompen Svensson -63GTS Marketing 0:42:08 
19.  Fredrik Oleander -72Fts Shurgard 0:43:05 
20.  Matti Jokikokko -53Motala AIF 0:43:35 
21.  Rikard Backelin -69BK Håll 0:43:37 
22.  Erik Kollinius -85Sundbybergs IK0:43:53 
23.  Peter Ohlman -68SaabTech 0:43:55 
24.  Peter Skogman Thoursie -68Stockholm 0:44:00 
25.  Christer Yllner -54Enskilda Gymnasiet 0:44:08 
26.  Markus Sjöström -76 0:44:35 
27.  Ralf Lippert -67 0:44:42 
28.  Felix Rehnberg -77Slagskeppet Muay Thai 0:44:53 
29.  Frederic Servat -76 0:45:11 
30.  Stefan Born -67Långhundra IF 0:45:14 
31.  Anders Sjögren -57 0:45:14 
32.  Bengt Agemark -48SPIK0:45:23 
33.  Mikael Jacobson -78 0:45:32 
34.  Lars Qvarfort -45 0:45:42 
35.  Patrik Wikström -73 0:45:48 
36.  Gareth Lloyd -71Knutsford (UK) 0:45:53 
37.  Henrik Nyberger -87SPIF 0:46:07 
38.  Sten Odenblad -39Fredrikshofs FIF 0:46:10 
39.  Henrik Bengts -69 0:46:57 
40.  Stig Graméus -43SPIF 0:47:00 
41.  Leif Ohlsson -60 0:47:03 
42.  Richard Andersson -62Kafe Kajak 0:47:34 
43.  Toomas Särström -44KPA Älta 0:47:34 
44.  Per-Erik Melander -49Vilsta IK0:47:35 
45.  Stefan Hedin -67Rönninge Runners 0:47:57 
46.  Jonas Wängberg -72Enskilda Gymnasiet 0:47:58 
47.  Michael Haglund -68Blå Tomat 0:48:02 
48.  Thomas Mild -76 0:48:15 
49.  Simon Josefsson -75 0:48:28 
50.  Jonas Magnusson -72S.G. Laget 0:48:34 
51.  Bengt Lindgren -47Nordea 0:48:37 
52.  Hans Säll -61S.G. Laget 0:48:44 
53.  Magnus Hedkvist -82Idrottshögskolan IF 0:48:49 
54.  Olof Kollinius -89Sundbybergs IK0:48:52 
55.  Gordon Woodward -65Märsta 0:49:04 
56.  Hans Bergholtz -43Hornsbergs MK 0:49:06 
57.  Mikael Barnerud -64Ericsson IF 0:49:20 
58.  Johan Thorpenberg -65 0:49:34 
59.  Emil Högberg -76 0:49:38 
60.  Tomas Hedin -64Haninge 0:49:42 
61.  Bernt Fredefors -52Huddinge 0:49:48 
62.  Kari Maliniemi -67Åkersberga BK 0:49:49 
63.  Olle Haglund -65 0:49:51 
64.  Patrick Young -64Proteasomes 0:49:57 
65.  Sven Norman -47Nordea 0:50:00 
66.  Johan Sixtensson -72 0:50:04 
67.  Jari Maliniemi 0:50:15 
68.  Lennart Danielsson -43 0:50:55 
69.  Stefan Edström -61Hässelby 0:51:20 
70.  Lennart Wahlgren -46Nordea 0:51:41 
71.  Bengt Weber -70 0:51:45 
72.  Johnny Wallin -61dala-demokraten 0:52:13 
73.  Magnus Swanemar -68 0:52:16 
74.  Petter Berndalen -75Vår Rulles IF 0:52:24 
75.  Paul Sundin -50 0:52:44 
76.  Michael Ternander -69Enskilda Gymnasiet 0:53:14 
77.  Jan Andersson -46Harg BK Runners 0:53:16 
78.  Björn Sahlén -43Libra 0:53:22 
79.  Jonas Andersson -72 0:53:39 
80.  Johan Söderqvist -76Raketen LK 0:54:13 
81.  Carl Eriksson -61 0:54:22 
82.  Örjan Magnusson -53 0:54:56 
83.  William Forssberg -67IF Hewlett-Packard Flingan 0:55:00 
84.  Lars-Erik Holländer -54 0:55:05 
85.  Mikael Taaler -65IF Skatteverket 0:55:10 
86.  Per Edholm -50Scandiparts IF 0:55:35 
87.  Stefan Lundberg -48Sannadals SK 0:57:03 
88.  Pawel Zajac -82 0:57:38 
89.  Janne Lindner -50 0:58:03 
90.  Emil Nilsson -90GTS Marketing 0:58:08 
91.  Michael Alm -57 0:58:09 
92.  Lennart Nilsson -37 0:58:50 
93.  Bo Lindgren -53Sollentuna Volley 0:59:10 
94.  Krister Andersson -641:01:12 
95.  Fredrik Björkén -67Marsh 1:01:22 
96.  Reino Hiltunen -36AXA Akalla 1:13:19 


10 km Kvinnor Motion
1.  Camilla Johansson -73Hässelby SK 0:40:54 
2.  Lisa Arvidsson -73 0:43:31 
3.  Josefin Lundgren -75 0:46:08 
4.  Gunnel Tolfes -58IFK Tumba 0:46:08 
5.  Ulrika Melin -66 0:48:13 
6.  Sara Raappana -79 0:48:29 
7.  Desiree W. Edström -59Spring Girls 0:48:33 
8.  Marianne Lind -55Spring Girls 0:48:35 
9.  Cecilia Nygren -80Skurträsk OK 0:49:06 
10.  Helene Cederqvist -75Spring Girls 0:49:09 
11.  Marie Holmqvist -74Spring Girls 0:49:48 
12.  Petra Sporrong -67Spring Girls 0:50:24 
13.  Rebecca Lawrence -79 0:50:36 
14.  Jessica Unered -74 0:50:44 
15.  Kerstin Malm -52Enskilda Gymnasiet 0:50:46 
16.  May Molin -64Folktandvården 0:51:12 
17.  Jessica Sundin -75 0:52:13 
18.  Anna Halvarsson -81Idrottshögskolan IF 0:52:17 
19.  Susanna Myrnerts -75 0:52:18 
20.  Sibylle Bauer -72 0:52:19 
21.  Marie Nordin -84 0:52:26 
22.  Elisabet Falemo -59Spring Girls 0:52:59 
23.  Eva Jacobsson -61Spring Girls 0:53:02 
24.  Elisabeth Jarborn -73Spring Girls 0:53:56 
25.  Lena Siklosi -72Enskilda Gymnasiet 0:54:01 
26.  Anki Landarv -66Spring Girls 0:54:07 
27.  Gunilla Gustafsson -66Nordea 0:54:49 
28.  Anna Hultén -66 0:54:55 
29.  Annika Östring -53 0:55:25 
30.  Maria Pia Karlsson -56Uppsala Universitet 0:55:57 
31.  Maria Littmarck -70 0:56:57 
32.  Katharina Ahlgren -66 0:56:59 
33.  Anna-Stina Berg -65 0:57:07 
34.  Maria Ivarsson -55Åkersberga SK 0:57:12 
35.  Kristina Dagert -73 0:57:14 
36.  Helena Olsson -68 0:57:42 
37.  Helena Whitlock -81 0:58:32 
38.  Åse Gustafsson -58Solvikingarna, Göteborg 0:59:26 
39.  Kaisa Nugin -77 1:00:13 
40.  Christina Lindblom -68 1:00:27 
41.  Lena Aronsson -76 1:02:30 
42.  Lene Martin -53St Göran IF 1:03:54 
43.  Sanna Setterwall Lund -87 1:04:00 
44.  Sofia Jonsson -77 1:05:32 
45.  Joy Röhrens -73 1:05:46 
46.  Laura Korpi -78IK Susie 1:09:20 
47.  Carina Nannis -61SEB IF 1:12:11 
48.  Barbara Berin -67AstraZeneca IF 1:16:09 


Lagtävling 3 x 10km
1.  Enskilda Gymnasiet               2:22:52
     Christer Yllner0:44:08
     Jonas Wängberg0:47:58
     Kerstin Malm0:50:46
2.  Spring Girls               2:26:17
     Desiree W. Edström0:48:33
     Marianne Lind0:48:35
     Helene Cederqvist0:49:09
3.  Spring Girls               2:33:11
     Marie Holmqvist0:49:48
     Petra Sporrong0:50:24
     Elisabet Falemo0:52:59
4.  Nordea               2:33:26
     Bengt Lindgren0:48:37
     Sven Norman0:50:00
     Gunilla Gustafsson0:54:49
5.  Spring Girls               2:41:05
     Eva Jacobsson0:53:02
     Elisabeth Jarborn0:53:56
     Anki Landarv0:54:07


1km Knattar
1.  Petra Andersson -93 0:04:01 
2.  Linda Born -92Långhundra IF 0:04:08 
3.  Rebecca Ilehag -92Mälarhöjdens IK0:04:08 
4.  Frida Friström -94Hammarby Fotboll 0:04:12 
5.  Kalle Brunnstedt -95Nälsta Spurters 0:04:14 
6.  Frida Sjöholm -93Ifk Basiluran 0:04:34 
7.  Erik Allgårdh -96Kärrtorps BK 0:04:36 
8.  Isabella Wahlund Hansson -92Ingarö IF Friidrott 0:04:37 
9.  Samuel Nilsson -93 0:04:38 
10.  Amanda Rönsen -93Sundbybergs IK0:04:46 
11.  Tove Helminen -95Mälarhöjdens IK0:04:48 
12.  Kline Da Silva -96 0:04:49 
13.  Fredrik Sandelin -94Enebybergs IF 0:04:54 
14.  Johnny Ternander -93Gustavsbergs IF 0:04:54 
15.  Nathalie Ilehag -94Mälarhöjdens IK0:04:55 
16.  Elisabeth Åkerblom -92Ingarö IF Friidrott 0:04:55 
17.  Sebastian Beyermann -95IFK Strängnäs 0:05:05 
18.  Moa Brunnstedt -92JärfällaGymnasterna 0:05:08 
19.  Emil Ternander -96Djurö-Vindö IF 0:05:10 
20.  David Ek -94Enebybergs IF 0:05:18 
21.  Luis Gaitán Flores -94Blåtomat 0:05:18 
22.  Peter Allgårdh -97Kärrtorps BK 0:05:20 
23.  Simon Johansson -97 0:05:28 
24.  Pamela Beyermann -98IFK Strängnäs 0:05:36 
25.  Oskar Jansson -94Kista 0:05:40 
26.  Oskar Göhlman -97 0:05:45 
27.  Matilda Sjöholm -98Ifk Basiluran 0:05:46 
28.  Lefteris Ballatsas -98 0:06:01 
29.  Anna Hagberg -96 0:06:04 
30.  Carl Brished -95 0:06:04 
31.  Zarah Rönsen -95Sundbybergs IK0:06:10 
32.  Gustav Brished -98 0:06:10 
33.  Jonas Mårtensson -98 0:06:18 
34.  Fabian Taaler -98 0:06:32 
35.  Sofia Sandelin -97Enebybergs IF 0:06:43 
36.  Klara Hjenberg Brandhorst -97 0:06:52 
37.  Emilie Silvén -98Team Silvén 0:07:01 
38.  Maja Rudolfsson -99 0:07:10 
39.  Henrik Jansson -96Kista 0:07:47 
40.  Sophie Silvén -00Team Silvén 0:08:10 
41.  Eric Brished -0 0:08:45 
42.  Lisa Svärd -96 0:09:47 
43.  Ebba Kjellberg -00 0:11:21 
44.  Clara Sandin -01 0:11:42 
45.  Olivia Fredriksson -0 0:12:22 
46.  Maja Sjöholm -01Basiluran IK0:12:42