Handbollspelare nära segern

Cliffs handbollspelare Marek Poszepczynski höll på att lura några av landets bästa långlöpare på segern i Kungsholmen Runt. - Han kom ikapp mig efter åtta kilometer och sen tog det åtta kilometer att komma ifrån, berättade Alfred Shemweta, som till slut vann på 68:57. Poszepczynski kom i mål 23 sekunder senare.

Marek Poszepczynski vann motionsklassen och fick alltså bara stryk av en enda tävlingslöpare. Jonas Larm sprang två och en helav minut snabbare än ifjol, då han vann loppet, men blev ändå slagen av Poszepczynski med 17 sekunder. Hässelby dominerade den manliga tävlingsklassen med fyra löpare bland de nio första. Enhörna konkurrerade med tre. Kvinnliga tävlingsklassen blev riktigt jämn på slutet, då Agneta Jonsson, Team Skavsåret, närmade sig Lulekamraternas Ylva Samulesson, som dock behöll tio sekunder tillgodo och vann på 1:28:22. En dryg minut bakom Agneta kompletterades prispallen av Catharina Sundelöf, Södertälje. Milloppet som endast har motionsklass blev en ren Sppårvägsaffär med Fredrik Hellgren (33:48) respektive Anja Lindberg (37:36) som vinnare. Hässelbys tjejtrio Gunilla Martinsson, Marianne Fricke och Monica Franzén Gorjizadeh slog dock alla mixade lag i lagtävlingen.

Med 1045 anmälda ökade Kungsholmen Runt med nästan 50 procent i jämförelse med fjolåret.

RESULTAT 2005

   
Halvmara Män Tävling
   VDM
1. Alfred Shemweta -70Hässelby SK   1:08:57   M35-1
2. Jonas Larm -73Hässelby SK   1:09:37   
3. Jonas Buud -74IFK Mora friidrott   1:10:26   
4. Robert Toss -78IK Akele   1:11:17   
5. Henrik Östling -76Enhörna IF   1:12:22   
6. Fredrik Svanfeldt -63Hässelby SK   1:13:01   M40-1
7. Johan Sand -72Flemingsbergs SK   1:13:07   
8. Jesper Hansson -67Enhörna IF   1:15:26   
9. Peter Kujanpää -74Hässelby SK   1:15:50   
10. Torben Pedersen -72Enhörna IF   1:16:22   
11. Stefano Testi -61Boo IF   1:18:01   M40-2
12. Thomas Malmgren -58Flemingsbergs SK   1:18:14   M45-1
13. Bertil Sundin -72Örebro AIK  1:18:33   
14. Johan Mattsson beskow -71I2 IF Karlstad   1:19:34   
15. Michael Bromark -60Uppsala LK   1:20:31   
16. Pär ove Bergquist -70Fältjägarnas IF   1:20:49   
17. Stefan Carlsson -75Hammarby IF   1:20:56   
18. Jonathan Love -77IFK Umeå   1:21:22   
19. Lars olof Nilsson -62Saltsjöbadens IF   1:21:22   M40-3
20. Jerzy Szostak -54Boo IF   1:22:11   M50-1
21. Jesper Lindgren -72IFK Sala   1:22:32   
22. Mario Krestalica -78SCT   1:23:25   
23. David Andersson -80Turebergs FK   1:23:28   
24. Pär Andersson -68Upsala IF   1:23:32   
25. Johan Stolpe -62Vallentuna FK   1:23:48   M40-4
26. Krister Jonsson -66IFK Strängnäs   1:24:20   
27. Patrik Karlsson -62Team Skavsåret IF   1:24:31   M40-5
28. Lars Jonsson -54Team Skavsåret IF   1:25:36   M50-2
29. Martin Sahlin -68SPIF Triathlon   1:25:50   M35-2
30. Carl Lindgren -65SPIF Triathlon   1:26:11   M40-6
31. Lars Jakobsson -48Flemingsbergs SK   1:26:37   M55-1
32. Johan Echardt -62Mälarhöjdens IK  1:26:49   M40-7
33. Thomas Eriksson -66Vallentuna FK   1:27:37   M35-3
34. Johan Olausson -59Team Skavsåret IF   1:27:53   M45-2
35. Mikael Mellkorn -60Ericsson IK  1:28:40   M45-3
36. Joseph Doetsch -81OLV Steinberg   1:28:49   
37. Joachen Giese -74Stockholm City Triat   1:30:52   
38. Jan Paraniak -50Team Skavsåret IF   1:31:11   M55-2
39. Anders Hultberg -62SPIK  1:31:38   M40-8
40. Tage Winter -47Flemingsbergs SK   1:32:27   M55-3
41. Fredrik Wachsner -70Vallentuna FK   1:33:30   M35-4
42. Gunnar Nordhus -49AKS77 Norge   1:33:40   
43. Mikael Samuelsson -65IK Jordbänningarna   1:33:47   M40-9
44. Christer Gidewall -49IFK Tumba   1:34:22   M55-4
45. Mats Blomberg -63Ingarö IF   1:34:44   M40-10
46. Tommy Ericsson -47Hargs BK Runners   1:34:49   
47. Ola Nordstrand -57Vallentuna FK   1:35:07   M45-4
48. Carl-erik Härmälä -50Östhammar FI   1:36:30   
49. Johan Forsslund -76Storviks IF   1:36:31   
50. Anders Renlund -46Strängnäs-Malmby OL   1:36:33   
51. Sven Molin -55Uppsala LK   1:36:45   
52. Manfred Seidl -62Sundbyberg IK  1:37:13   M40-11
53. Robert Alnebring -58Boo IF   1:37:23   M45-5
54. Pauli Sulonen -55Hässelby SK   1:37:42   M50-3
55. Bo Rudemalm -55Fredrikshofs FIF   1:38:30   M50-4
56. Conny Abrahamsson -49Hässelby SK   1:38:53   M55-5
57. Laurent Duda -65Uppsala Löparklubb   1:38:56   
58. Tommy Wallentin -45Vallentuna FK   1:39:01   M60-1
59. Gustaf Risling -56Stockholm City Triat   1:39:11   
60. Jonas Larsson -78SEB IF   1:40:55   
61. Gunnar Grip -63Vallentuna FK   1:43:00   M40-12
62. Runo Dahlberg -42IK Jordbänningarna   1:43:41   M60-2
63. Bengt Blomqvist -37Täby LLK   1:44:23   M65-1
64. Lars g Persson -51Fredrikshofs FIF   1:45:06   M50-5
65. Conny Cårebo -56Vallentuna FK   1:46:13   M45-6
66. Birger Höglund -47IK Jordbänningarna   1:47:10   M55-6
67. Birger Forslund -35Boo IF   1:47:13   M70-1
68. Max Hoffmann -64Kungsängens SK   1:48:42   M40-13
69. Ansgar Ågren -40Telia IF   1:52:09   M65-2
70. Lars Tapper -50IF Linden   1:54:28   M55-7
71. Tommy Andersson -66Scania IF   1:58:15   
72. Ulf Johansson -53Huddinge AIS   2:13:07   M50-6
73. Rooney Magnusson -39SOIK Hellas   2:18:44   M65-3
74. Martin Henriksson -22Arlanda Märsta SK   2:44:11   


Halvmara Kvinnor Tävling
   VDM
1. Ylva Samuelsson -59Lulekamraterna   1:28:22   
2. Agneta Jonsson -56Team Skavsåret IF   1:28:32   K45-1
3. Catharina Sundelöf -66Södertälje IF   1:29:34   
4. Inga-sarah Lindholm -61Täby LLK   1:38:16   K40-1
5. Paula Birgander -73Hultsfreds LK   1:38:55   
6. Anna-lena Åkerstrand -63Vallentuna FK   1:42:08   K40-2
7. Sonja Karlsson -47IFK Strängnäs   1:44:57   
8. Ylva Rangne -55Fredrikshofs FIF   1:48:28   K50-1
9. Monika Simson -40Täby LLK   1:48:44   K65-1
10. Birgitta Jarring -44Fredrikhofs IF   1:53:58   K60-1
11. Doris Puranen -60Danderyds SK   2:00:48   K45-2
12. Barbro Paraniak -56Team Skavsåret IF   2:05:55   K45-3
13. Eina Roxström -39IFK Strängnäs   2:10:09   


Halvmara Män Motion
1. Marek Poszepczynski -75   1:09:20   
2. Ola Lidmark eriksson -80   1:17:31   
3. Marcus Berglund -67Vallentuna   1:19:42   
4. Waldemar Poszepczynski -77   1:20:10   
5. Magnus Lennartsson -64Ericsson IK  1:21:04   
6. Mattias Karlsson -74   1:21:35   
7. David Shanks -79   1:21:39   
8. Magnus Holmgren -68   1:21:49   
9. Leo Mickelsson ujihara -73ML DEMO AB   1:22:13   
10. David Näsvik -79SPIF Triathlon   1:22:20   
11. Per Olsson -64   1:22:29   
12. Peter Lekkerimäki -73Tullinge-Tumba FF   1:22:33   
13. Mats Windstedt -61Södertälje-Nykvarn O   1:22:48   
14. Mats Liljegren -76Nordstjernan   1:22:49   
15. Johan Björklund -79KOT   1:22:54   
16. Ivan Bretan -65   1:23:17   
17. Michael Jansson -66em2 Solutions   1:23:24   
18. Pär Muhr -72Västerås   1:23:30   
19. Joakim Perani -72SPIF Triathlon   1:23:37   
20. Magnus Wallner -72Huddinge   1:23:39   
21. Tobias Persson -82   1:23:48   
22. Johan Selin -75   1:23:56   
23. Mats Brunnstedt -59IBM   1:24:37   
24. Per Mattsson -76IntraVision   1:24:45   
25. Leif Larson -56   1:24:50   
26. Roger Persson -48   1:24:53   
27. Linus Norberg -79Gärdet   1:25:05   
28. Magnus Cederlöf -74IFK Hedemora OK   1:25:19   
29. Andreas Wiklund -74Sollentuna   1:25:22   
30. Fredrik Österberg -78Pannbenet   1:25:44   
31. Björn Kjellberg -74Djurgårdens IF   1:25:56   
32. Joakim Andersson -69Tyresö   1:26:12   
33. Leif Göransson -67Kista   1:26:38   
34. Erik Furusjö -72   1:26:53   
35. Lars Björck -66DIF   1:26:54   
36. Rikard Sjöholm -66RealM   1:27:04   
37. Fredrik Glas -67   1:27:09   
38. Tommie Lindblom -67Huddinge Badminton C   1:27:24   
39. Mats Skogfält -69Kaunisvaara   1:27:57   
40. Robert Hector -69Kungsholmen   1:28:16   
41. Robert Andersson -72SPIF-Triathlon   1:28:18   
42. Mikael Kleberg -81ArtSS   1:28:21   
43. Magnus Berglund -73   1:28:29   
44. Mathias Johansson -67   1:28:38   
45. Magnus Lundström -63Bromma   1:28:56   
46. Lars-åke Svensk -64SEB IF   1:29:05   
47. Frans Heijbel -77Stockholm   1:29:09   
48. Mats Hedberg -68Vattenfall IF   1:29:14   
49. Hannu Töyräs -66Lökom   1:29:17   
50. Pontus Dackmo -78Nordea   1:29:57   
51. Torbjörn Falk -61SKIMF   1:29:57   
52. Kjell Svedman -80BusIT   1:30:00   
53. Daniel Björk -71Team Skavsåret IF   1:30:04   
54. Mats Tulldahl -69Ericsson IF   1:30:05   
55. Arne Andersson -55Hässelby SK   1:30:06   
56. Peter Lindström -74Karlskoga LK   1:30:26   
57. Jörgen Isacsson -69   1:30:36   
58. Johan Bengtsson -77   1:30:42   
59. Mats Bergström -55   1:30:42   
60. Peter Skogman thoursie -68Tanto   1:30:48   
61. Lars Ahlund -69Bälinge IF   1:30:57   
62. Leo Mccauley -70   1:30:58   
63. Tore Johansson -54Stockholm   1:31:00   
64. Niclas Bernhardsson -71Bosch Rexroth VIF   1:31:05   
65. Martin Munkelt -72   1:31:10   
66. Johnny Ericsson -66Skyttorp   1:31:14   
67. Andreas Öberg -73Ljusdal Runners Club   1:31:20   
68. Kristoffer Fredriksson -72SLDK   1:31:30   
69. Kurt-henrik Gran -0Elektroskandia IF   1:31:30   
70. Andreas Johanisson -73Sthlms Kajak Klubb   1:31:31   
71. Magnus Höglund -70Scania IF   1:31:39   
72. Guillermo Vega -62Järfälla   1:31:53   
73. Jan-eric Jansson -65Lidingö   1:31:57   
74. Dominique Sjögren -63Hewlet Packard MS   1:32:02   
75. Mats Sköld -63Sollentuna VK   1:32:13   
76. Mårten Eriksson -69Freddan   1:32:21   
77. Ola Karlsson -76Stockholm   1:32:33   
78. Benoit Fallenius -63Hammarby IF SK   1:32:39   
79. Torbjörn Jönsson -69Sollentuna   1:32:40   
80. Jimmi Brink -76Svenska Bankförening   1:32:43   
81. Erik Cederlöf -74Komfast   1:32:43   
82. Daniel Karlsson -78   1:32:44   
83. Olof Jansson -65   1:32:45   
84. Fredrik Södergren -73Finansinspektionens    1:32:46   
85. Per Davidsson -73E*Trade   1:32:47   
86. Peter Bryntesson -69Abaris TT   1:32:48   
87. Per Larsson -71UR   1:32:50   
88. Richard Marsk -73   1:32:57   
89. Martin Johansson -78SCT   1:32:58   
90. Jonas Hild -66Nordea   1:33:00   
91. Anders Bagewitz -73Kungsholmen   1:33:03   
92. Peter Simacek -63   1:33:11   
93. Johan Åkerström -72IBM-Klubben   1:33:21   
94. Christian Nasiopoulos -76RSV IF   1:33:24   
95. Jonas Norrlander -77   1:33:45   
96. Petter Hellstrand -61   1:33:51   
97. Niklas Dannewitz -71   1:33:53   
98. Anders Svärd -76   1:33:54   
99. Pontus Östlund -71   1:33:58   
100. Claes Lundin -58Fredrikshof CK   1:34:03   
101. Jens Vesterlund -69   1:34:03   
102. Nils Tanaka -59Stockholm   1:34:06   
103. Niklas Gusting -66Stureplan IF   1:34:34   
104. Christian Ilgner -63Coop IF   1:34:37   
105. Mats Eriksson -77Mälarö SOK   1:34:39   
106. Mats Johansson -70ÅF-Process   1:34:43   
107. Fredrik Westin -72Bromma   1:34:43   
108. Christian Kock -84   1:34:52   
109. Arno Schroll -80   1:34:55   
110. Mikael Kindbom -63Bromma   1:34:56   
111. Magnus Jansson -71   1:34:59   
112. Håkan Norebrink -65Fredhäll   1:35:08   
113. Johnny Hederoth -65Spånga   1:35:09   
114. Gerasimos Zervos -72ESSVE Produkter AB   1:35:19   
115. Richard Blomquist -67Sitterbo   1:35:23   
116. Andreas Ekström -72Kungsängen   1:35:26   
117. Erik Lans -66Camfil IF   1:35:27   
118. Nader Charmi -62   1:35:33   
119. Torbjörn Karlsson -74IF Hallby   1:35:35   
120. Ulf Castegren -62   1:35:39   
121. Johan Pihl -81Södertörn   1:35:43   
122. Kurre Rönnmark -53Rönninge   1:35:43   
123. Peter Lembke -71Team Fakta   1:35:44   
124. Fredrik Råström -72   1:35:49   
125. Mats Hagberg -58Crane AB   1:35:53   
126. Torbjörn Chami -62IBM-CLUB Fri Sthlm   1:35:56   
127. Magnus Hansback -68Espresso   1:35:58   
128. Kenneth Nybohm -71Coop IF   1:35:59   
129. Anders Andersson -58   1:36:00   
130. Nils Vesterlund -75Södra Upsala SK   1:36:02   
131. Hans-åke Hellstaf -55Troca tryckeri   1:36:03   
132. Bengt Isgård -51   1:36:04   
133. Daniel Wallinder -66Attana IF   1:36:12   
134. Alexandre Gordeev -71Stockholm   1:36:16   
135. Erik Dahlman -67Ruddammens Hökar   1:36:21   
136. Martin Hagman -73   1:36:22   
137. Mikael Gävstedt -68   1:36:29   
138. Benjamin Vajkic -83   1:36:35   
139. Joakim Grassmann -68Scania IF   1:36:40   
140. Magnus Lilja -69   1:36:51   
141. Bruno Lacombe -62   1:36:53   
142. Edward Akhras -78   1:36:59   
143. Lasse Nylund -70Rävdun SK   1:37:02   
144. Christian Strååt -76   1:37:06   
145. Daniel Stridsman -77Vegan Runners   1:37:10   
146. Sven-olov Larsson -70Sundbybergs IK Skido   1:37:13   
147. Anders Nordell -78Täby SLK   1:37:16   
148. Christer Gustavsson -71Bonver SK   1:37:25   
149. Mattias Andersson -73K-Konsult IF   1:37:31   
150. Esa Rotinen -73   1:37:39   
151. Patrik Norberg -64   1:37:51   
152. Rikard Backelin -69KISTA   1:37:54   
153. Karl Melin -63   1:37:59   
154. Fredrik Du rietz -62   1:38:02   
155. Jan Ericson -62RealM AB   1:38:03   
156. David Nicol -73   1:38:03   
157. Magnus Engström -63Stockholm   1:38:05   
158. Uno Åkerberg -50Boo IF   1:38:06   
159. Per Lundholm -64Södra IBK   1:38:08   
160. Michael Huisenga -82   1:38:10   
161. Ari Kemppainen -64Emerson SC   1:38:15   
162. Jan Fernquist -57Västerhaninge   1:38:19   
163. Johan Ingberg -64Emerson SC   1:38:23   
164. Olle Mårsäter -63Uppsala Universitet   1:38:28   
165. Robert Pettersson -82   1:38:29   
166. Jan Rosenström -60   1:38:30   
167. Andreas Fahlström -77   1:38:38   
168. Lars-göran Berggren -57Team Skavsåret IF   1:38:39   
169. Philippe Forest -68   1:38:54   
170. Niklas Hallstedt -60   1:38:59   
171. Claes-göran Åberg -57Third Breath 1   1:39:02   
172. Gustaf Tiselius -72Edium sponsrad   1:39:13   
173. Morgan Sturesson -73   1:39:16   
174. Thomas Fredriksson -49Rådmansö SK   1:39:18   
175. Johan Bjelke -73Stockholms Kajak Klu   1:39:19   
176. Henrik Ohlsson -71   1:39:20   
177. Stefan Johansson -78Pannbenet   1:39:21   
178. Ola Nordin -69   1:39:25   
179. Johan Sjöberg -81IK Fysiskfostran   1:39:26   
180. Fredrik Ekström -73   1:39:33   
181. Pierre Almén -50IBM-klubben   1:39:36   
182. Jorge Leoni -46   1:39:40   
183. Henrik Fontin -78   1:39:54   
184. Georg Ericsson -81ArtSS   1:39:54   
185. Håkan Nylander -73Accenture IF   1:40:01   
186. Jimmy Andersson -74IFK Motala bandy   1:40:02   
187. Robert Johansson -67IK Ångest   1:40:03   
188. Mats Widén -59Solna   1:40:05   
189. Mats Bergh -70   1:40:11   
190. Leif Andersson -54Snättringe SK   1:40:16   
191. Håkan Furuskär -67AIK  1:40:24   
192. Anders Tengström -66Maria Ungdom IF   1:40:28   
193. Anders Petersson -76AstraZeneca IF   1:40:28   
194. Mats Wikman -73   1:40:32   
195. Anders Classon -52Täby   1:40:32   
196. Gabor Csjernyik -30   1:40:33   
197. Anders Wickander -60   1:40:37   
198. Jim Nyoren -72   1:40:45   
199. Anders Nordström -63   1:40:47   
200. Nils Rutqvist -69IFK Nora Långlöpning   1:40:48   
201. Roger Fandén -73Erikslunds SK   1:40:49   
202. Jonas Röjerman -70Häggvik Runners   1:40:50   
203. Hans-åke Dernbrant -53Östersund   1:40:58   
204. Magnus Grafström -69Kungsholmen   1:41:03   
205. Patrik Wikström -73   1:41:04   
206. Krister Wilsson -65Riala   1:41:28   
207. Fredrik Magnusson -75   1:41:38   
208. Per Appelquist -76   1:41:52   
209. Andrew Foord -51Fly By Night   1:41:56   
210. Billy Larsson -62   1:42:02   
211. Fredrik Bjarkå -75Team Blekinge   1:42:14   
212. Sean Donnelly -73IBM-CLUB Fri Sthlm   1:42:26   
213. Gustaf Hesselman -76   1:42:37   
214. Micke Fahlgren -79   1:42:38   
215. Niklaus Wildling -68Krut   1:42:43   
216. Fredrik Hallgren -80   1:42:44   
217. Carl Thille -72   1:42:48   
218. Stefan Olsson -65   1:42:59   
219. Lennart Johansson -53SaabTech fritid   1:43:02   
220. Johan Fridlund -67JÄRNA   1:43:03   
221. Jonas Sjöblom -64Älvsjö   1:43:05   
222. Markus Wurz -72   1:43:08   
223. Diono Duarte -64Ica Esplanad   1:43:16   
224. Per-arne Lindberg -52Woody Huddinge   1:43:17   
225. Niclas Winterstorm -75E*Trade   1:43:22   
226. Daniel Säll -76   1:43:25   
227. Rickard Alte -68   1:43:27   
228. Henrik Gidlöf -71   1:43:32   
229. Johan Reje -78   1:43:32   
230. Styrbjörn Wegler -71   1:43:36   
231. Anders Daag -60   1:43:37   
232. Mattias Jakobsson -70RealM   1:43:42   
233. Alfons T. pettersson -87   1:43:54   
234. Sven-olof Johansson -65Ruddammens Hökar   1:43:58   
235. Andreas Jakobsson -74BK Kanon   1:44:06   
236. Jan Wahlström -62   1:44:17   
237. Johannes Kirchheim -77   1:44:20   
238. Sven Blomstrand -57   1:44:27   
239. Henrik Gustavsson -77   1:44:27   
240. Åke Freij -65IBM-CLUB Fri Sthlm   1:44:29   
241. Krister Sundling -66Sundbybergs IK  1:44:36   
242. Krister Björnsson -76   1:44:39   
243. Johan Hillervik -77   1:44:49   
244. Peter Löveborg -71   1:44:53   
245. Erik Sindhoj -69   1:44:55   
246. Rolf Lundberg -44Flemingsbergs SK   1:45:02   
247. Krister Grudd -58Coop IF   1:45:06   
248. Mattias Brunander -67   1:45:06   
249. Tor Mellbye -55Länsförsäkringar   1:45:12   
250. Andreas Hernvald -71Stockholm   1:45:28   
251. Pontus Nordström -79   1:45:38   
252. Ivan Keane -70Irland   1:45:38   
253. Mikael Dahlström -59Ekerö   1:45:39   
254. Göran Mellberg -49Appwin IT   1:46:00   
255. Johan Thor -67Kungsholmen   1:46:04   
256. Lennart Wahlgren -46Nordea   1:46:05   
257. Markus Björnström -67Soppero IF   1:46:06   
258. Åke Ödmark -41Flemimgsbergs SK   1:46:12   
259. Johan Gustafsson -69IKEA IF   1:46:21   
260. Mattias Svensson -72Baskeville BK   1:46:22   
261. Tomas Edemalm -55   1:46:27   
262. Anders Liling -60   1:47:04   
263. Tomas Wiberg -68   1:47:05   
264. Kjell arwe Rydén -51Nacka kommun   1:47:10   
265. Fredrik Björklund -71Riksbyggen   1:47:22   
266. Lars Wallinder -63loime and fricks   1:47:26   
267. Henrik Holmberg -69Boo IF   1:47:30   
268. Ture Åkerberg -45Boo IF   1:47:30   
269. Per Strålin -77   1:47:37   
270. Anders Grönlund -65Schenker   1:47:40   
271. Alf Englund -57Västerås   1:47:41   
272. Magnus Paulsson -74   1:47:44   
273. Torbjörn Lindh -57   1:47:56   
274. Ingvar Lagerlöf -65   1:48:22   
275. Richard Langlais -56Enebyberg   1:48:23   
276. Stefan Hedin -67Rönninge Funrun   1:48:27   
277. Erik Sundin -74Linköping   1:48:37   
278. Peter Johnsson -65Märsta   1:48:43   
279. Martin Nilsson -70   1:48:44   
280. Anders Boström -59   1:48:47   
281. Torbjörn Tambour -61   1:48:50   
282. Johan Eriksson -76IK Fysiskfostran   1:48:51   
283. Mikko Taipale -70Stockholm   1:48:57   
284. Marcus Nilsson -71Vägverket Produktion   1:49:07   
285. Dan Ihrelius -71   1:49:23   
286. Daniel Lindén -75   1:49:33   
287. Anders Larsson -65   1:49:34   
288. Alan Mcdonald -62SEMC   1:49:37   
289. Karl-henrik Karlsson -60   1:49:38   
290. Olle Viklund -42Sprutab AB   1:49:57   
291. Wolfgang Ramstedt -65Byggettans IF   1:50:23   
292. Stefan Jansson -70   1:50:27   
293. Bengt Lindgren -47Nordea   1:50:28   
294. Tom Skog -50   1:50:31   
295. Svenne Junker -77Handelshögskolan   1:50:34   
296. Rolf Bengtson -45Ericsson IK  1:50:35   
297. Mattias Cedergren -70Högalid   1:50:44   
298. Anders Blomqvist -72Stockholm   1:50:47   
299. Roger Arnefalk -50AXA Sports Club   1:50:48   
300. Samuel Augsburger -69Skogås   1:50:56   
301. Max Skoglund -60Stranoma RC   1:50:58   
302. Jonas Hedlund -71   1:51:08   
303. Jimmy Elvebakk -71   1:51:09   
304. Ola Sandh -44Flemingsbegs SK   1:51:12   
305. Jesper Claesson -69Jespers IK  1:51:23   
306. Adam Rehnberg -75SSIF   1:51:41   
307. Mikael Gonelius -82Skogs- och Träfacket   1:51:44   
308. Richard Pihl -54Synsam   1:51:49   
309. Stefan Ban -52FOI Stockholm IF   1:51:50   
310. Christer Backelin -43Tullinge   1:51:52   
311. Mats Nilsson -59   1:51:53   
312. Rikard Englund -69   1:51:58   
313. Marcuz Vickeus -0   1:52:06   
314. Rolf Bäckström -48Pingstkyrkan   1:52:15   
315. Thomas Tingelöf -79   1:52:37   
316. Robin Laine -89   1:52:38   
317. Jonas Jansson -82ArtSS   1:52:44   
318. Benny Ferdinandsson -74Nordea   1:52:50   
319. Peter Syvertsson -61Slätta SK   1:53:03   
320. George Payne -64Fryshuset   1:53:03   
321. Rolf Ebbe nordstrand -49   1:53:08   
322. Joakim Rosing -67   1:53:08   
323. Henrik Sellin -72   1:53:17   
324. Tomas Hedin -64Haninge   1:53:24   
325. Olle Ekman -57OK Linné   1:53:46   
326. Nicke Sallnäs -64   1:53:49   
327. Urban Bulander -59   1:53:54   
328. Fredrik Svahn -71Ericsson IK  1:54:04   
329. Martin Brandhorst -67Alcro-Beckers IF   1:54:14   
330. Michael Lowry -72IBM   1:54:35   
331. Daniel Ljungström -75   1:55:07   
332. Per Strömbäck -42   1:55:08   
333. Ulric Grönvall -70Firstnordic Fonder   1:55:10   
334. Mats Barkell -48Telamp   1:55:36   
335. Thomas Malm -67E*Trade   1:55:51   
336. Björn Attersved -46Sv Marathonsällskape   1:56:23   
337. Johan Forsman -64   1:56:54   
338. Torbjörn Lauthers -64   1:56:55   
339. Toste Rydbeck -84   1:56:58   
340. Håkan Lindgren -69   1:57:05   
341. Olle Schubert -58Kungsholms FK   1:57:33   
342. Jan Köbin -45   1:58:05   
343. Anders Engvall -62   1:58:20   
344. Leif Glavå -60   1:58:21   
345. Simon Josefsson -75   1:58:41   
346. Lennart Danielsson -43Järfälla   1:58:43   
347. Calle Widigsson -74Atlas Wanderers   1:58:51   
348. Per Thille -75   1:59:06   
349. Lennart Lundberg -58Danaher Motion   1:59:33   
350. Lars-olof Holgers -47Riksbyggen   1:59:54   
351. Tommy Fermbo -54AXA Sports Club   1:59:58   
352. Mattias Lehtonen -78   2:00:27   
353. Per Sundberg -68Tullinge   2:01:03   
354. Bo Nylander -51Mälarö SOK   2:01:22   
355. Christian Spenger -56AstraZeneca IF   2:01:24   
356. Björn Sahlén -43Libra   2:02:26   
357. Sverker Akselsson -50Nordea   2:03:17   
358. Dan Eriksson -69   2:03:38   
359. Jesper Borglund -74   2:03:55   
360. Rogério Shimmori -35Ericsson   2:04:02   
361. Åke Javelind -53   2:04:16   
362. Eric Harju -82ArtSS   2:05:20   
363. Rodolfo Candia -45   2:06:14   
364. Henrik Wahlberg -44   2:06:26   
365. Sten Svensson -51Solna   2:06:28   
366. Staffan Herrström -55Sida   2:06:41   
367. Stig-erik Vestman -63HPH-Bromma   2:07:10   
368. Johan Carlsson -68MobilEyes   2:07:30   
369. Einar Juvonen -59Riksbyggen   2:08:57   
370. Andreas Brundin -87   2:09:51   
371. Jörgen Erdmann -82ArtSS   2:10:34   
372. Jerome Pin -70   2:14:21   
373. Tomas Olsson -62   2:14:52   
374. Christer Nilsson -70Riksbyggen   2:15:14   
375. Anders Nyberg -56   2:16:56   
376. Emanuel Zethsson -75Söder   2:24:25   
377. Joakim Fors -73   2:29:58   
378. Roger Strömberg -58MATAB   2:31:28   


Halvmara Kvinnor Motion
1. Maunja MurphyNYRRC   1:34:11   
2. Sanna Duvebrant -68Spring Girls   1:34:51   
3. Cecilia Cardenas -86   1:35:26   
4. Ulrika Gustafsson -77Spring Girls   1:35:46   
5. Kajsa Oscarson -83   1:36:27   
6. Anette Johansson -70   1:36:54   
7. Pernilla Svensson -71IFK Gnesta   1:39:16   
8. Malin Midgard -78   1:39:18   
9. Nathalie Punjabi -88   1:39:20   
10. Sofia Fredriksson -78Rådmansö SK   1:40:33   
11. Susanne Af ekenstam -75Svedala   1:40:52   
12. Ann Malmsten -59Spring Girls   1:41:11   
13. Sofia Myrevik -77Spring Girls   1:41:46   
14. Lena Sundquist -75   1:42:00   
15. Laura Plant -30Club Australia   1:42:38   
16. Maria Clementz -76Spring Girls   1:42:49   
17. Christina Henriksson -74Östmarks IF   1:43:03   
18. Jenny Eliasson -74   1:44:23   
19. Katarina Gunsell -72Team Skavsåret IF   1:44:44   
20. Christina Åqvist -78Stockholm   1:45:27   
21. Ingrid Öhlund -83   1:45:39   
22. Evalena Karlsson -72Föllinge IK  1:46:40   
23. Jenny Bergtoft -76   1:46:44   
24. Cecilia Lugard -61   1:46:48   
25. Christa Maynard -74Team Australia   1:46:54   
26. Annika Jönsson -58Spring Girls   1:47:08   
27. Maria Thomsen -70Kista   1:47:14   
28. Cecilia Hietala -72   1:47:39   
29. Sofia Karlberg -71Superfittorna   1:47:53   
30. Ursula Blixt -71SPIF Triathlon   1:48:02   
31. Carolin Wallman -78   1:48:36   
32. Eva Lundin -61Ericsson Kista SK   1:49:53   
33. Christina Landstedt -68Elektrolux IF   1:50:03   
34. Birgit Brandner -73   1:50:08   
35. Maria Eliasson -74Stockholm   1:50:25   
36. Natcha Sahlén -78   1:50:30   
37. Karin Sundström -79-   1:50:31   
38. Agnes Junker -75Handelshögskolan   1:50:34   
39. Henrietta Berg -0Westermalms IF Handb   1:51:03   
40. Frida Lundquist -74Superfittorna   1:51:04   
41. Annika Holmström -69   1:51:05   
42. Petrine Herbai -65Uppsala   1:51:06   
43. Susanna Sjögren -71Stockholm City Triat   1:51:17   
44. Anna Söderberg -71Hållsta Racerunners   1:51:53   
45. Elisabeth Stjernstoft -69   1:52:17   
46. Marjout Öberg -65Stockholm   1:52:26   
47. Ebba Levin-svenson -73Servando   1:52:48   
48. Marika Strömberg -68Söders SOL   1:53:03   
49. Gunilla Mårsäter -65Uppsala   1:53:52   
50. Sofia Grundh -76   1:53:55   
51. Madeleine Rönsen -64Sundbybergs Ik   1:54:29   
52. Anna Backlund -69   1:54:37   
53. Cecilia Branneby -74Stockholm   1:54:37   
54. Linda Larsson -73Linda Hårstudio   1:55:01   
55. Johanna Stark -76Sthlm   1:55:53   
56. Zandra Svensson -78IFK Moras OK   1:56:13   
57. Karin Nordh -61Vendelsö IK  1:56:18   
58. Ann-sofi Lindberg -56Akuten Huddinge Sjuk   1:56:24   
59. Cecilia Blomgren -63Täby   1:56:25   
60. Åsa Nylén -63Bromma   1:56:48   
61. Veronica Vicente -68Hammarby IF   1:57:54   
62. Ewa Thibaud -47   1:58:30   
63. Ann-charlotte Blixt -67Camfil IF   1:59:22   
64. Josefina Ekström -77   2:00:48   
65. Kristina Dagert -73   2:01:02   
66. Slobodanka Mijalkovic -71Länsförsäkringar IF   2:01:33   
67. Emelie Britse -77   2:03:05   
68. Kerstin Critti cronholm -62Nordic Spring   2:03:11   
69. Mejt Thorstensson -61Nordea   2:03:17   
70. Maria Gerdén -72   2:03:27   
71. Maria Wallin -78Gimo IF   2:04:03   
72. Monica Kindbom -64Bromma   2:04:10   
73. Mari-anne Anttila -69   2:04:42   
74. Maria Corell -80   2:05:41   
75. Charlotta Fridsell -67   2:07:14   
76. Arzi Lokrantz -74Motionär   2:07:39   
77. Susanne Gustaven -59   2:07:53   
78. Camilla Alm -66Knightsbay Sports   2:09:26   
79. Annika Hälldin -62Hammarbyhöjden   2:09:32   
80. Catherine Brodén -71   2:11:46   
81. Esther Kruczinna -77   2:14:36   
82. Ulla Lembke -59Team Fakta   2:15:26   
83. Steffanie Müller -73   2:20:52   
84. Mona Larsson -75   2:23:45   
85. Lena Wallberg -61Sös If   2:25:01   
86. Agneta Edholm -50   2:25:07   
87. Åsa Norman -67   2:31:28   


10 km Män Motion
1. Fredrik Hellgren -72Spårvägen   0:33:48   
2. Dan-erik Archer -84Lerum Friidrott   0:35:41   
3. Josef Murray -84   0:36:06   
4. Daniel Gustavsson -77   0:36:20   
5. Johan Sore -65Polisen Friidrott   0:36:54   
6. Staffan Johansson -72Stockholmspolisen IF   0:37:23   
7. Fredrik Lindgren -83Stockholm City Triat   0:38:09   
8. Michael Widner -71   0:38:16   
9. Pontus Bjurner -74Hammarby IF   0:38:23   
10. Joakim Frisk -90Västerås FK   0:38:24   
11. Rikard Nyrenström -67Stockholm   0:38:26   
12. Martin Hedman -75Stockholm   0:38:33   
13. Bo Engwall -55Täby IS   0:38:39   
14. Anders Folmer -74Kaffeknappen   0:38:49   
15. Tom Svensson -68Hammarby IF OF   0:38:53   
16. Mikael Smedjegården -60Lag Smedjegården   0:39:34   
17. Sean Mcdevitt -75   0:39:38   
18. Tero Moisio -72Södertälje   0:39:50   
19. Anders Herrmann -76Uppsala Löparklubb   0:39:53   
20. Jonas Petersson -73Stockholms FIF   0:39:55   
21. Leo Kruth -63AIK  0:40:21   
22. Leonardus Heemskerk -65   0:40:50   
23. William Smedjegården -88Lag Smedjegården   0:40:53   
24. Bengt Ljungqvist -50Djurgårdslöparna   0:40:55   
25. Paul Mccarney -69Burning Pier AC   0:41:03   
26. Anders Hult -53Skarpnäcks OL   0:41:15   
27. Jonas Gustavsson -76Raketen LK   0:41:16   
28. Ian Ferebee -63Huddinge AIS   0:41:16   
29. Fredrik Helsin -79   0:41:18   
30. Fredrik Öhrn -73DS IF   0:41:23   
31. Hans Rimbe -66Vallentuna FK   0:41:24   
32. Martin Broms -89Hammarby IF   0:41:26   
33. Rickard Danell -67   0:41:35   
34. Bengt Wiberg -57Brunnsvikens KK   0:41:41   
35. Bernt Ernström -48Flemingsbergs SK   0:41:57   
36. Kenneth Sellin -54Saabtech Fritid   0:42:19   
37. Ingvar Larsson -74RPS/USE   0:42:26   
38. Felix Rehnberg -77Werners IF   0:42:41   
39. Henrik Firdell -69Kuben   0:42:45   
40. Lars Qvarfort -45Tyresö   0:42:46   
41. Erik Åberg -53Djurgårdslöparna   0:42:59   
42. Anders Sjögren -67Ritorplubbklubb   0:43:07   
43. Ola Holgersson -68Bromma-Vällingby SOK   0:43:08   
44. Thomas Rundlöf -67Enskilda gymnasiet   0:43:09   
45. Peter Österberg -64Uppsala   0:43:19   
46. Fredrik Oleander -72Shurgard IF   0:43:21   
47. Henrik Johansson -77Suhlman IF   0:43:23   
48. Alf Klein -60SPIK  0:43:25   
49. Michael Scheffer -69Sports By Definition   0:43:31   
50. Ralf Samuelsson -66   0:43:37   
51. Göran Lindén -52Djurgårdslöparna   0:43:40   
52. Olle Eriksson -76Bagarmossen   0:43:40   
53. Thomas Larsson -78Lilla Essinge Island   0:43:46   
54. Erik Rundfelt -72Stockholm   0:43:50   
55. Michael Timm -69   0:43:52   
56. Soji Järvinen -78Swedish Match   0:43:59   
57. Erik Vernet -80   0:44:06   
58. Magnus Nilsson -72   0:44:08   
59. Jan Svanlund -41Fredrikshofs FIF   0:44:11   
60. Krister Sellman -59Klubblös   0:44:12   
61. Ingman Ekstrand -46Uppsala   0:44:20   
62. Mikael Larsson -73Stockholm   0:44:25   
63. Per Bodén -75Raketen LK   0:44:33   
64. Olle Haglund -66Näcken UV-rugby   0:44:42   
65. Olof Törnqvist -75   0:44:42   
66. Roger Hemmingsson -71Swedish Match   0:45:10   
67. Bengt Liedberg -47   0:45:13   
68. Ebbe Bergqvist -64Pif   0:45:16   
69. Stefan Björndahl -66Posten Sthlm 4   0:45:16   
70. Carl Wikefeldt -74   0:45:24   
71. Erik Johannesson -71   0:45:41   
72. Anders Kall -48Glasrikets FC   0:45:41   
73. Anders Reisch -63Stockholm   0:46:13   
74. Fredrik Sore -89Brommapojkarna   0:46:27   
75. Jan Johansson -45Huddinge AIS   0:46:34   
76. Mikael Längbo -64Boo IF   0:46:35   
77. Hans Säll -61S.G. Laget   0:46:40   
78. Ulf Hårderup -68   0:46:40   
79. Stefan Lundin -73IK Susie   0:46:43   
80. Marcus Sternlind -76   0:46:48   
81. Arne Johansson -38   0:46:54   
82. Anders Carlsson -77Hammarby IF   0:47:09   
83. Jonas Wängberg -72Enskilda gymnasiet   0:47:19   
84. Matz Qvarfort -70Ekerö   0:47:21   
85. Per Gysing -60Narva   0:47:24   
86. Peter Gustavsson -62   0:47:25   
87. Fredrik Spärlin -74Handelsbanken IF   0:47:32   
88. Kari Maliniemi -67Åkersberga BK   0:47:40   
89. Jan Tibbling -63EBM IF   0:47:45   
90. Aleks Predgragovic -73   0:47:57   
91. Klas Erikson -71   0:48:09   
92. Leif Newman -60   0:48:14   
93. Johan Ögren -75   0:48:17   
94. Jimmy Svensson -77   0:48:21   
95. Hans Vestberg -65   0:48:21   
96. Simon Öberg -79   0:48:25   
97. Dan Antfolk -57Ahlsell   0:48:26   
98. Rob Kemmeren -70Ericsson   0:48:29   
99. Anders Gustafsson -69   0:48:34   
100. Hans Bergholtz -43   0:48:39   
101. Martin Larsson -75Qviinge Tennis Club   0:48:50   
102. Sven Norman -47Nordea   0:48:52   
103. Stefan Bindzau -75   0:48:54   
104. Daniel Förberg -74RPS/USE   0:48:54   
105. Anders Gustafsson -67   0:48:56   
106. Michael Wallin -61Bonbiz   0:49:03   
107. Felix Nolte -71   0:49:07   
108. Alex Wickman -78El   0:49:39   
109. Thomas Karlqvist -43Stubbhult   0:49:40   
110. Lars Palmqvist -68   0:49:44   
111. Thomas Svensson -49   0:49:45   
112. Anton Vikström -68   0:49:46   
113. Magnus Swanemar -68Ritorplubbklubb   0:49:56   
114. Mikael Ternander -69Enskilda gymnasiet   0:49:59   
115. Mattias Ehn -72   0:50:01   
116. Andreas Palmlund -64   0:50:07   
117. Nigel Oxley -62   0:50:16   
118. Christian Andersson -77E*Trade   0:50:19   
119. Jan Gulliksson -62Enskilda gymnasiet   0:50:27   
120. Lars Vestergård -53Coop IF   0:50:41   
121. Fredrik Ydrenius -69Teleca   0:50:56   
122. Mats Eriksson -76El   0:51:03   
123. Ola Gustafsson -72Locum IF   0:51:06   
124. Mattias Persson -69IBM   0:51:08   
125. Johan Edenius -70   0:51:20   
126. Gunnar Eriksson -38Södertälje IF   0:51:33   
127. Anders Ekbäck -70   0:51:43   
128. Johnny Wallin -61Dala-Demokraten   0:51:44   
129. Ila Mehdezadeh -79   0:51:57   
130. Nicklas Ström bargell -79   0:52:17   
131. Bo Strömberg -43Ahlsell   0:52:19   
132. Hans Repitsch -66   0:52:21   
133. Michael Alm -57Knightsbay Sports   0:52:52   
134. Nicklas Rangne -72Raketen LK   0:53:07   
135. Mattias Öhrt -78Swedish Match   0:53:20   
136. Jan Myhr -61Raketen LK   0:53:20   
137. Janeric Isaksson -53Märsta   0:53:28   
138. Tomas Björklund -73   0:53:34   
139. Christian Rehnberg -44Werners IF   0:53:36   
140. Mickael Engström -67   0:53:50   
141. Johan Berglund -78   0:53:51   
142. Per Kjellström -51AXA SK   0:54:00   
143. Stefan Rosén -67   0:54:07   
144. Anders Berglund -45   0:54:10   
145. Johan Söderqvist -76Raketen LK   0:54:12   
146. Bo Niveman -57Älta IF   0:54:13   
147. Per Claesson -74Raketen LK   0:54:24   
148. Ewert Skymne -31Fredrikshofs FIF   0:54:26   
149. George Englund -74   0:54:32   
150. Marcus Hedlöf -78El   0:54:38   
151. Stefan Lundberg -48Sannadals SK   0:54:46   
152. Peter Svahn -64   0:54:52   
153. Jonny Lagerin -70   0:55:05   
154. Carl Stangvik -66   0:55:08   
155. David Gustafsson -81Sigtuna Stadsbild   0:55:14   
156. Stig Jarring -44   0:55:28   
157. Pawel Zajac -82   0:56:12   
158. Nabil Rafidi -70   0:56:22   
159. Peter Holmgren -70Rävdun sk   0:56:51   
160. Dan Arkert -72   0:56:55   
161. Lars Nordin -44Solna OK   0:56:59   
162. Owe Gustafsson -45Sigtuna Stadsbild   0:57:02   
163. Simon Gustafsson -82Sigtuna Stadsbild   0:57:14   
164. Lennart Nilsson -37   0:57:19   
165. Kurt Wiberg -59   0:57:34   
166. Bo Lindgren -53Sollentuna Volley   0:57:38   
167. Carl Göranzon -72   0:58:01   
168. Magnus Nilsson -66   0:58:02   
169. Mathias Keding -75   0:58:43   
170. Adrian Bullock -69   0:58:55   
171. Per-erik Svensson -62   0:59:08   
172. Kenneth Sjödin -62   0:59:21   
173. Jesper Bruzelius -74   1:00:51   
174. Mats Sjöberg -50IK Fysiskfostran   1:01:11   
175. Mats Säfström -59   1:01:16   
176. Daniel Strandberg -73   1:07:10   
177. Reino Hiltunen -36AXA Akalla   1:12:42   
178. Tommy Hultberg -41Spårvägen Skidor   1:16:52   
179. Adam Svensson -81   1:23:26   
180. Nils Larsson -23IF Linden   1:39:06   


10 km Kvinnor Motion
1. Anja Lindberg -76Spårvägens FK   0:37:36   
2. Gunilla Martinsson -61Hässelby SK   0:40:35   
3. Marianne Fricke -62Hässelby SK   0:42:25   
4. Monica Franzén gorjizadeh -63Hässelby SK   0:42:44   
5. Ewa Wallberg -0Uppsala LK   0:44:13   
6. Jeanette Rudolfsson -71SPIF   0:44:38   
7. Martina Gidlöf -74   0:44:38   
8. Anna Örnering -87Turebergs FK   0:44:47   
9. Elisabeth Qvarfort -80Järfälla IBK   0:45:29   
10. Gunnel Tolfes -58IFK Tumba   0:46:10   
11. Jenny Persson -82Kristinehamns OK   0:46:31   
12. Lisa Hammar -77RPS/USE   0:47:41   
13. Petra Sporrong -67Spring Girls   0:47:53   
14. Kerstin Malm -52Enskilda gymnasiet   0:48:29   
15. Eva Lindskog -73   0:48:31   
16. Åsa Larsson -72Spring Girls   0:48:35   
17. Madelene Axelsson -72Ericsson   0:49:08   
18. Liselotte Johansson -70AstraZeneca   0:49:11   
19. Susanne Axelsson -79Team Skavsåret IF Jä   0:49:15   
20. Karin Froste -65   0:49:24   
21. Alexandra Karlsdotter stenström -76JDL   0:49:29   
22. Åsa Fagerlund -76RPS/USE   0:49:33   
23. Katarina Lundgren -67AstraZeneca   0:49:55   
24. Mia Fagerström -78   0:50:03   
25. Elisabet Falemo -59Spring Girls   0:50:23   
26. Marie Jerveland -77E*Trade   0:50:27   
27. Ellen Hall -69EBM IF   0:50:28   
28. Eva Bürén -76Järfälla SK   0:50:41   
29. Jenny Hedberg -80Electrolux IF   0:50:45   
30. Anki Landarv -66Spring Girls   0:51:07   
31. Eva Jacobsson -61Spring Girls   0:51:08   
32. Johanna Wachtmeister -69AstraZeneca   0:51:13   
33. Pirjo Ala-uotila -54Sundbybergs IK  0:51:16   
34. Katarina Grånäs -66Danderyds SK   0:52:40   
35. Mona Ekberg falk -52Duvbo IK  0:52:44   
36. Heléne Smedjegården -63Lag Smedjegården   0:53:03   
37. Britt Johansen -58Spring Girls   0:53:25   
38. Lena Pallin -65   0:53:27   
39. Meeri Kauppinen -58Stockholm   0:53:31   
40. Annika Melin -64   0:54:05   
41. Helena Whitlock -81   0:54:08   
42. Ebba Nordling -86   0:54:33   
43. Anna Nordling -82   0:54:34   
44. Brita Skyttner -75   0:54:39   
45. Maria Edholm chami -63Täby   0:54:40   
46. Maria pia Karlsson -56Uppsala Universitet   0:54:44   
47. Berith Ramstedt -63Humpe   0:55:08   
48. Louise Lilius -74   0:55:16   
49. Tuula Hietala -56Hanvikens SK   0:55:33   
50. Carina Söder -63Bromma   0:55:38   
51. Anna Juhlin -78   0:55:41   
52. Christina Lindblom -68Huddinge Badminton c   0:55:58   
53. Elisabeth Marbolin -00Uppsala LK   0:56:38   
54. Sophia Lithell -83   0:57:11   
55. Karolina Gunnarsson -76Raketen LK   0:57:24   
56. Anna Hulten -66   0:58:02   
57. Anna Bommarco -68   0:58:35   
58. Susanne Theorell -45Fredrikshofs FIF   0:58:44   
59. Marie spjutet Enbuske -69Coop IF   0:59:07   
60. Eva Kjellström froste -66   0:59:36   
61. Karin Hult -78   0:59:43   
62. Maria Lindgren -72   0:59:47   
63. Lise-lotte Löw -52   0:59:54   
64. Susanna Mattsson -77   0:59:58   
65. Åsa Sammeli -69Löpet OK   0:59:59   
66. Maria Forsell -71   1:00:05   
67. Michaela Widsing -74   1:00:05   
68. Malin Nylander -68Raketen LK   1:00:19   
69. Margareta Bergström -0Fredrikshofs FIF   1:01:25   
70. Brittzi Axelsson -19Team Skavsåret IF Jä   1:01:51   
71. Elisabet Tiselius -67   1:02:37   
72. Marita Järvinen -82   1:02:37   
73. Maria Jacobsson -73Karlstads universite   1:02:55   
74. Madeilene Jansson -72Linköpings universit   1:02:55   
75. Carina Stenbäck -68Raketen LK   1:03:32   
76. Johanna Rönnlund -69   1:04:01   
77. Christina Ström möller -57   1:05:48   
78. Laura Korpi -78IK Susie   1:06:44   
79. Helene Ekstrand -45   1:07:34   
80. Carina Gävstedt -71   1:07:44   
81. Margareta Lundkvist -39   1:08:34   
82. Helene Lagerlöf -73Johanneshov   1:12:11   


Lagtävling 3 x 10km
1.  Hässelby SK               2:05:44
     Gunilla Martinsson0:40:35
     Marianne Fricke0:42:25
     Monica Franzén Gorjizadeh0:42:44
2.  Lag Smedjegården               2:13:30
     Mikael Smedjegården0:39:34
     William Smedjegården0:40:53
     Heléne Smedjegården0:53:03
3.  Enskilda gymnasiet               2:18:57
     Thomas Rundlöf0:43:09
     Jonas Wängberg0:47:19
     Kerstin Malm0:48:29
4.  RPS/USE               2:19:01
     Ingvar Larsson0:42:26
     Lisa Hammar0:47:41
     Daniel Förberg0:48:54
5.  Spring Girls               2:26:51
     Petra Sporrong0:47:53
     Åsa Larsson0:48:35
     Elisabet Falemo0:50:23
6.  AstraZeneca               2:30:19
     Liselotte Johansson0:49:11
     Katarina Lundgren0:49:55
     Johanna Wachtmeister0:51:13
7.  Spring Girls               2:35:40
     Anki Landarv0:51:07
     Eva Jacobsson0:51:08
     Britt Johansen0:53:25
8.  Eken 1               2:38:08
     Jonas Gustavsson0:41:16
     Jan Myhr0:53:20
     Carina Stenbäck1:03:32
9.  Eken 2               2:39:16
     Per Bodén0:44:33
     Per Claesson0:54:24
     Malin Nylander1:00:19
10.  Eken 3               2:44:43
     Nicklas Rangne0:53:07
     Johan Söderqvist0:54:12
     Karolina Gunnarsson0:57:24
11.  Fredrikshofs FIF               2:54:35
     Ewert Skymne0:54:26
     Susanne Theorell0:58:44
     Margareta Bergström1:01:25


1km Knattar
1. Petra Andersson -93Stockholm   0:04:03   
2. Kalle Brunnstedt -95Näsla Spurters   0:04:06   
3. Emil Lundholm -96Skogås/TrångsundsFF   0:04:20   
4. William Karlsson -95Karby   0:04:22   
5. Philip Svedjetält -95Sigtuna Simklubb   0:04:22   
6. Alexander Syvertsson -95IBF Falun   0:04:27   
7. Fredrik Sandelin -94Enebyberg   0:04:27   
8. Andreas Syvertsson -94Falubrottarna   0:04:34   
9. David Rimbe -96Vallentuna FK   0:04:41   
10. Sebastian Beyermann -95GF Strängnäs   0:04:43   
11. Erica Froste myrin -94   0:04:45   
12. Moa Brunnstedt -92Järfälla Gymnasterna   0:04:48   
13. Henrik Repitsch -95   0:04:51   
14. Vincent Fallenius -93   0:04:54   
15. Oskar Göhlman -97Danderyds SK   0:04:55   
16. Tove Helminen -95Mälarhöjdens IK  0:04:56   
17. Vanessa Oskarsson -96Sundbybergs SIK  0:04:59   
18. Daniel Lundholm -94Skogås/Trångsunds FF   0:05:01   
19. Malin Newman -93-   0:05:02   
20. Frida Sjöholm -93IFK Basiluran   0:05:03   
21. David Ek -94Enebyberg   0:05:04   
22. Leo Hoffman -97Kungsängens SK   0:05:05   
23. Linnea Cedergren -95Högalid   0:05:07   
24. Pamela Beyermann -98GF Strängnäs   0:05:09   
25. Oskari Taipale -96   0:05:09   
26. Ruben Modig -96Hammarby   0:05:12   
27. Patrik Svalling -96Järfälla OK   0:05:14   
28. Johanna Repitsch -97   0:05:15   
29. Herman Jansson -96   0:05:25   
30. Nummer 1008    0:05:25   
31. Camilla Cathcart -96IFK Lidingö   0:05:28   
32. Matilda Sjöholm -98IFK Basiluran   0:05:29   
33. Valter Fallenius -97   0:05:34   
34. Vendela Dorf -96   0:05:54   
35. Hilda Hardell -97Bäckebo Skid o Motio   0:05:54   
36. Clara Kjellberg -97   0:06:04   
37. Sofia Sandelin -97Enebyberg   0:06:12   
38. Maria Aspenberg blomquist -98   0:06:13   
39. Jonathan Cedergren -98Högalid   0:06:18   
40. Fabian Taaler -98   0:06:19   
41. Fanny Helminen -97Mälarhöjdens IK  0:06:31   
42. Gustav Lundell-kuperion -00Gå och Löpkliniken   0:06:33   
43. Lucas Braxton -00Gå och Löpkliniken   0:06:33   
44. Elin Jansmarker -99Segeltorps IF   0:06:36   
45. Kien Jörgenssen -99Gå och Löpkliniken   0:06:37   
46. Lucas Eriksson settergren -99Vallentuna FK   0:06:44   
47. Linnéa Granlund -96Täby Orientering   0:06:54   
48. Birk Jederyd lindqvist -98Nynäshamns idrottsfö   0:06:57   
49. Magdalena Svalling -99Järfälla OK   0:07:05   
50. Maja Rudolfsson -99Stockholm   0:07:08   
51. Clara Alm -98Knightsbay Sports   0:07:10   
52. Julia Alm -98Knightsbay Sports   0:07:11   
53. Tiffani Segerbrand -99   0:07:19   
54. Topias Taipele -00   0:07:47   
55. Jonathan Sarin -99   0:08:00   
56. Sixten Taaler -00   0:08:00   
57. Ebba Kjellberg -00   0:08:10   
58. Melvin Segerbrand -00   0:08:28   
59. Dina brodda Fallenius -01   0:08:30   
60. Ella Rudolfsson -01Stockholm   0:09:14   
61. Lova Jederyd lindquist -97Nynäshamns IF   0:09:48   
62. Leo Boonstra -99Gå och Löpkliniken   0:10:43